Polska będzie produkować ogniwa fotowoltaiczne na Śląsku. Powołano spółkę celową
23.01.2021r. 21:06
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

W 2020 r. pojawiła się informacja o planach zbudowania na terenie Polski Giga Fabryki, produkującej ogniwa fotowoltaiczne. Instytut Energetyki Odnawialnej poinformował, że powołano spółkę celową GIGA PV S.A. - pisze portal globenergia.pl
Instytut Energetyki Odnawialnej opracował Mapę Drogową Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 r. Jednym z głównych jej elementów jest plan budowy na terenie Polski fabryki. IEO wskazuje, że wartość inwestycji wyniesie 1 mld zł. Fabryka będzie zlokalizowana na obszarze Śląska, na terenach pogórniczych. W planach jest zatrudnienie około 1000 pracowników oraz produkcja około 1 GW ogniw fotowoltaicznych rocznie. Według założeń, GigaFabryka będzie zdolna do wyprodukowania w ciągu jednego roku ogniw w liczbie pozwalającej na pokrycie 50 proc. średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice i jednocześnie może stanowić ok. 5 proc. rocznych inwestycji w całej UE. Produkcja rozpocznie się w 2024 r. Spółka liczy na możliwości ekspansji fabryki na rynek europejski.
W Polsce istnieje rozbudowany łańcuch dostaw w przemyśle fotowoltaicznym, jednak według ekspertów i analityków, jednym z brakujących jej elementów jest niedostateczna budowa ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne w większości pochodzą z krajów Azji.
Według założeń, w Giga Fabryce będą produkowane ogniwa krzemowe nowej generacji w technologii TOPcon, dającej ogniwa o wyższej jakości niż te wyprodukowane obecnie w dominującej technologii PERC, stosowane masowo przez azjatyckich producentów. Dostawcami urządzeń i rozwiązań niezbędnych do utworzenia linii produkcyjnej będą firmy polskie oraz europejskie.
Przedstawiciele GIGA PV sygnowali listy intencyjne z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d'Ile-de-France (IPVF) o współpracy w celu wyboru najlepszej dostępnej technologii oraz identyfikacji możliwych działań badawczych i rozwojowych. Spółka ma także podpisane porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej. Prowadzi takżę rozmowy z polskimi firmami i instytutami badawczymi i uczelniami.
Budowa polskiej fabryki ogniw wkomponowuje się w obecny trend rozwoju fotowoltaiki w Polsce i na świecie. "Zielone" aktywa oraz rozwój OZE mają wspomóc odbudowę europejskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Polacy także przekonali się do energetyki słonecznej. Wczoraj Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej w KSE wynosi 3661,7 MW (stan na 1 grudnia 2020 r.). Wartości rynku fotowoltaicznego w 2020 r sięgnęła 8 mld zł, uwzględniając jej obroty oraz inwestycje.
Źródło: globenergia.pl