ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stanowiska instruktorskie używane w przemyśle jądrowym wprowadzają nowe rozwiązania
22.01.2021r. 12:29

Nowe stanowisko instruktora symulatora ma interfejs użytkownika podobny do smartfona i umożliwia instruktorowi chodzenie po hali z całą symulacją instalacji w dłoni.

Przemysł jądrowy podejmuje kroki, aby poradzić sobie ze z wymianą kadr. Zakłady energetyczne wprowadziły różnorodne programy, aby przyciągnąć i kształcić młodsze pokolenie nowych pracowników jądrowych, w tym nowych instruktorów jądrowych. Ci nowi instruktorzy pochodzą z zupełnie innej epoki technologicznej. Dorastali z Internetem, telefonami komórkowymi i tabletami, a korzystanie z nich jest ich drugą naturą.

Stanowiska instruktorskie używane w przemyśle jądrowym pochodzą z poprzedniej generacji. 20-latek siedzący przed obecnym stanowiskiem instruktorskim na symulatorze szkolenia operatorów na pewno zapyta, co to jest, zwłaszcza gdy dotknie ekranu i nie otrzyma odpowiedzi. Młodzi pracownicy nie chcą czytać instrukcji obsługi; oczekują, że oprogramowanie będzie natychmiast intuicyjne, a jego funkcjonalność widoczna.

Przed tym wyzwaniem stanęła firma L3Harris, która po ponad czterech latach rozwoju, wprowadziła dotykową wersję swojej stacji instruktorskiej Orchid. Obsługuje ona dane wejściowe z ekranu dotykowego oraz rozpoznaje gesty, takie jak przesuwanie, kręcenie i szczypanie, umożliwiając instruktorom sterowanie symulacją opuszkami palców.
Przydatną cechą programu jest efektywne wykorzystanie dostępnych aplikacji instruktora. Użytkownik może kontrolować symulację, wstawiać działania instruktora i przeglądać schematy systemu (modelu zakładu), a wszystko to za pomocą prostych dotknięć ekranu.

Zaproponowany system jest w pełni przenośny. Został zainstalowany na stacji instruktora na tablecie, umożliwiając instruktorowi zabranie go, opuszczenie kabiny instruktora i wejście do sterowni symulatora, przy zachowaniu pełnej kontroli nad wszystkimi funkcjami, bez klawiatury za pomocą tylko dotyku sterować funkcjami. Obecna praktyka pośpiesznego powrotu instruktora do kabiny instruktora, aby manipulować symulatorem, została wyeliminowana. Instruktor może być na miejscu, obserwując uczniów i wchodząc z nimi w interakcje.

Aplikacja została tak zaprojektowana, aby wersja dotykowa współistniała ze starym stanowiskiem instruktorskim. Architektura pozwala nowemu stanowisku instruktora działać równolegle ze starszymi stanowiskami instruktorskimi. Starsi instruktorzy mogą nadal korzystać ze starszego systemu, jeśli wolą. Nie ma potrzeby wymiany obecnego systemu wykonawczego symulatora, przenoszenia istniejących modeli symulacji do nowego środowiska lub przerysowywania wszystkich istniejących grafik, schematów orurowania i oprzyrządowania (piping and instrumentation diagram/drawing, P&ID) i innych schematów. Ponadto, ponieważ nowa stacja działa równolegle, nie ma potrzeby uruchamiania ogromnego programu testowego, aby ponownie zweryfikować wydajność symulatora.
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE