ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Warszawie, w ciągu 10 lat przyłączono ponad 5 tys. mieszkań komunalnych do sieci ciepłowniczej
23.01.2021r. 06:24

W stolicy od 10 lat trwa wymiana kopciuchów i podłączanie mieszkań do sieci ciepłowniczej w ramach projektu "Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych". Do ubiegłego roku przyłączono ponad 5 tys. mieszkań, a do końca 2022 r. planowane jest podłączenie jeszcze tysiąca - podał w piątek stołeczny ratusz.

Na terenie miasta funkcjonuje scentralizowany system ciepłowniczy, który zaopatruje w ciepło blisko 80 proc. mieszkańców. Urząd m.st. Warszawy w swoich zasobach ma ponad 81 tys. mieszkań komunalnych. Część z nich nie jest jeszcze podłączona do centralnego ogrzewania - podał ratusz.

Jak poinformował, w latach 2010-2020 uruchomiono centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w 285 budynkach z ponad 5,2 tys. mieszkaniami komunalnymi, na co dotychczas przeznaczono prawie 88 mln zł. Ponadto, do końca 2022 roku jest planowane przyłączenie 62 budynków z ponad tysiącem mieszkań komunalnych. "Na ten cel planujemy przeznaczyć ok. 18 mln zł" - zapowiedział magistrat.

"Mimo pandemii koronawirusa i trudnej sytuacji budżetu miasta, nie zmieniamy planów remontowych w budynkach z mieszkaniami komunalnymi. To jeden z naszych priorytetów podnoszenia standardu życia w mieście" - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Miasto zapewnia, że w ostatnich latach realizacja programu "Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych" przyspieszyła. "W 2019 r. do sieci ciepłowniczej przyłączono rekordowe 64 budynki z 1078 lokalami i wyposażono w instalacje centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. W ubiegłym roku podłączono 29 budynków z ok. 460 lokalami" - poinformowano.
"Najwięcej przyłączeń budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej jest na Pradze-Północ oraz Pradze-Południe. Jest to część programu rewitalizacji dla tej części Warszawy" - zaznaczyła wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Miasto zaznacza, że na obszarach, gdzie brakuje infrastruktury ciepłowniczej, budynki wyposażane są w kotłownie gazowe i instalacje centralnego ogrzewania oraz centralnej ciepłej wody. "Tam, gdzie brakuje pomieszczenia na kocioł gazowy, w poszczególnych lokalach montowane są piecyki gazowe etażowe z indywidualną instalacją. W 2019 r. w ten system wyposażono 176 lokali. 5 mieszkań wyposażono w system grzewczy z OZE (pompy ciepła)" - wyliczył ratusz.

Podkreślono przy tym, że wydatki z budżetu miasta na realizację tych zadań w 2019 r. wyniosły ok. 17 mln zł. Dane za 2020 r. dotyczące alternatywnych podłączeń wobec CO będą dostępne pod koniec I kwartału. W latach 2017-2020 miasto udzieliło dotacji na likwidację 1 720 "kopciuchów". Dodatkowo w latach 2018-2020 zlikwidowano ich ponad tysiąc.

Łącznie, według danych stołecznego ratusza, w latach 2017-2020 wydano na ten cel 25 354 239 zł, z czego tylko w ubiegłym roku ponad 15 mln zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE