ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UOKiK: w 2020 r. przeprowadzono ponad 500 kontroli jakości węgla na składach
24.01.2021r. 08:21

W 2020 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła 517 kontroli jakości paliw stałych. W 39 przypadkach sprzedawany węgiel nie spełniał wymagań jakościowych - przekazał PAP UOKiK. Dodano, że w 100 przypadkach paliwo nie spełniało wymagań określonych w świadectwach.

Zgodnie z przepisami instytucją odpowiedzialną za kontrole składów węgla jest Inspekcja Handlowa. Detaliczni sprzedawcy węgla muszą się liczyć z kontrolami, a także mieć świadectwa jakości oferowanego klientom paliwa. Jedną z przyczyn złej jakości powietrza w Polsce jest właśnie niskiej jakości węgiel spalany w domowych kotłach.

PAP skierowała do UOKiK pytania nt. przeprowadzonych w 2020 roku przez Inspekcję Handlową kontroli na składach węgla.

Biuro prasowe Urzędu przekazało, że w ub.r. Inspekcja przeprowadziła 517 kontroli jakości paliw stałych. Tyle samo próbek pobrano do badań. Dodano, że 39 z nich nie spełniało wymagań jakościowych. Punkty do kontroli typowano losowo.

Wskazano, że najwięcej przypadków niespełniania wymagań jakościowych dla paliw stałych stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim (7), lubelskim (4) oraz w lubuskim (4).

UOKiK dodał, że najwięcej stwierdzonych przypadków niespełniania parametrów zadeklarowanych w świadectwach jakości było z kolei w województwach: wielkopolskim (17), kujawsko-pomorskim (10), podlaskim (9) oraz łódzkim (8).

Urząd wyjaśnił, że najczęściej kwestionowanym parametrem przez kontrolerów była zawartość nadziarna (17 próbek) i zawartość podziarna (8). Chodzi o wyższą niż dopuszczona zawartość większych ziaren paliwa stałego i wyższą niż dopuszczona zawartość mniejszych ziaren. "W przypadku stwierdzenia, że paliwo stałe nie spełnia wymagań jakościowych, wojewódzki inspektor IH kieruje zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" - podkreślono.

UOKiK dodał, że w czasie tej kontroli sprawdzano również, czy paliwo stałe spełnia wymagania określane w świadectwach jakości przez sprzedawcę. Na 517 próbek, 100 nie spełniło wymagań zadeklarowanych przez przedsiębiorców w wystawianych świadectwach. Chodziło najczęściej o zawartość wilgoci całkowitej (40 próbek), popiołu (25 próbek) oraz zawartość podziarna (28 próbek).

Urząd poinformował ponadto, że z posiadanych obecnie danych (do końca września 2020 r.) wynika, że w przypadkach, w których przedsiębiorcy wystawili świadectwa jakości paliw stałych, gdzie wartości parametrów paliwa stałego były niezgodne ze stanem faktycznym, Inspekcja Handlowa wydała 49 decyzji nakładających kary w łącznej wysokości 516 tys. zł.
PAP zapytała też, czy sprzedawcy węgla mieli odpowiednie certyfikaty jakości sprzedawanego paliwa, które powinni udostępniać swoim klientom.

UOKiK wyjaśnił w tym przypadku, że do końca września ub.r. wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali w tym zakresie 590 przedsiębiorców, nie stwierdzając w większości przypadków nieprawidłowości. "Przedsiębiorcy zarówno wystawiali, jak i przekazywali kopie świadectw jakości" - przekazano.

Dodano, że jedynie w 38 przypadkach przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu paliwa stałe nie wystawiali, jak i nie przekazywali kopii świadectw jakości konsumentom przy każdym zakupie paliwa stałego.

Z posiadanych przez UOKiK danych (do końca września 2020 r.) wynika, że Inspekcja Handlowa wydała 20 decyzji nakładających kary za brak wystawienia świadectwa jakości paliw stałych lub nieprzekazania go konsumentowi podczas transakcji. Kary opiewają na 215 tys. zł.

Urząd poinformował ponadto, że podczas kontroli zdarzały się też niewielkie uchybienia polegające np. na nie podawaniu daty i miejsca wystawienia świadectwa jakości czy błędnym podawaniu rodzaju paliwa stałego. Czasami przedsiębiorcy nie potrafili przedstawić systemu certyfikacji bądź innego dokumentu stanowiącego podstawę do uznania, że określony rodzaj paliwa stałego - dla którego wystawiane jest świadectwo jakości - spełnia odpowiednie wymagania.

UOKiK zastrzegł, że przedsiębiorcy poprawili te nieścisłości.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE