ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE wsparła w ramach projektu Tablice Pamięci wydanie albumu "Pamięć Warszawy"
05.02.2021r. 17:22

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Wydawnictwo Biały Kruk przy wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Fundacji PGE wydało album "Pamięć Warszawy". Publikacja jest poświęcona losom Warszawy i jej mieszkańców podczas II wojny światowej, przedstawionych przez pryzmat tzw. Tablic Tchorka. Te rozsiane po całej Warszawie pomniki są świadectwem zbrodni niemieckich na jej mieszkańcach. Publikacja łączy w sobie archiwalne zdjęcia z codziennego życia przedwojennej Warszawy z kontrastującymi obrazami późniejszego czasu strachu, represji i niemieckiego terroru.

Ponad 180 stron publikacji dokumentuje czasy świetności, rozbudowującej się i prężnie rozwijającej stolicy Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, tragiczne lata okupacji niemieckiej oraz ogrom zniszczeń, których miasto doznało po upadku Powstania Warszawskiego. Album zawiera obszerny zbiór archiwalnych fotografii opatrzonych komentarzami w języku polskim i angielskim, przygotowanymi przez historyków: Witolda Rawskiego i Wiktora Cygana.

"PGE Polska Grupa Energetyczna współtworzy ten album w ramach projektu "Tablice Pamięci", którego celem jest przywracanie rangi tablicom Tchorka, stanowiącym jedyną w swoim rodzaju serię pomników pamięci historycznej Warszawy" - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.Album, oprócz fotografii archiwalnych, zawiera również współczesne zdjęcia tablic oraz pomników upamiętniających miejsca walk i męczeństwa ludności cywilnej Warszawy, jak Tablice Karola Tchorka, będące unikatem na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Zdjęciom Tablic Tchorka, których autorem jest fotograf Adam Bujak, towarzyszy obszerny opis, przybliżający czytelnikowi dramatyczne okoliczności towarzyszące upamiętnianym miejscom.

Współpraca PGE z Wydawnictwem Biały Kruk przy wydaniu albumu "Pamięć Warszawy" jest kontynuacją projektu "Tablice Pamięci", popularyzującego historię Tablic Karola Tchorka. Projekt realizowany jest przez Fundację PGE we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zainicjowany w 2018 roku z okazji przypadającej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, kontynuuje działania służące przywracaniu rangi tablicom i pomnikom upamiętniającym ofiary niemieckiego terroru. W 2020 roku Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej został wyróżniony za projekt "Tablice Pamięci" tytułem "Strażnika Pamięci", przyznawanym przez redakcję tygodnika Do Rzeczy twórcom i instytucjom angażującym się w działania i inicjatywy pielęgnujące pamięć o bohaterach narodowych i ważnych wydarzeniach z historii Polski.
PGE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE