ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Transakcje w sektorze energetyki odnawialnej w Polsce - debata z udziałem przedstawicieli rynku
11.02.2021r. 15:44

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Polska jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków w obszarze inwestycji na rynku zielonej energii w Europie. Oprócz zaangażowania inwestorów, wsparcia instytucji finansowych potrzebna jest także jasna i przewidywalna polityka państwa - to główne wnioski z międzynarodowej konferencji "Transactions in the renewable energy sector", która odbyła się 3 lutego. Organizatorem konferencji było stowarzyszenie AEEC (Associated European Energy Consultants) oraz kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele instytucji finansowych, firm doradczych oraz inwestorzy działający w sektorze energetyki odnawialnej. Panele prowadzone były przez ekspertów - prawników kancelarii WKB.

Odbyły się dwie debaty - pierwsza z nich ("Financing the renewable energy sector") poświęcona została problematyce finansowania sektora energetyki odnawialnej. W dyskusji udział wzięli: Wojciech Hann (Prezes BOŚ); Maryla Posyniak (Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych BGK); Artur Tomaszewski (Prezes Zarządu DNB); Paweł Lewandowski (EIB, CFA, Project and Structured Finance North, Central and South East Europe); Grzegorz Zieliński (Dyrektor Regionalny EBRD) oraz Kavita Patel (Kancelaria Sheakespeare Martineau, szef zespołu Funduszów Inwestycyjnych). Podczas debaty paneliści podzielili się doświadczeniami i podkreślili, że dla finansowania tego typu wieloletnich projektów konieczne jest zapewnienie stabilności prawnej dla inwestorów, a także strategicznej wizji państwa. Dyskutanci wskazali na najczęstsze finansowe, regulacyjne i polityczne ryzyka przy finansowaniu inwestycji w OZE (w tym wysokość stóp procentowych, koszty technologiczne, prognozy co do cen energii, opodatkowanie). Zwrócili również uwagę na ryzyka związane z różnymi reżimami prawnymi, walutowymi, czy związane z zapewnieniem odpowiedniego łańcucha dostaw. Uczestnicy panelu podkreślili również fakt, że ogromnym wyzwaniem dla Polski jest proces transformacji z energetyki opartej w 70 % na węglu. Wydobycie węgla jest czynnikiem społecznym z uwagi na cały czas duże zatrudnienie w tym sektorze i historyczne znaczenie górników jako grupy zawodowej.

Dyskusję moderował Maciej Szambelańczyk, partner w zespole zajmującym się sektorem energetycznym WKB oraz Marcin Smolarek - partner w zespole bankowości i finansów WKB.

Podczas drugiej debaty "Transactions in the renewable energy sector" poświęconej specyfice transakcji w sektorze energii odnawialnej wystąpili: prof. Christian Held, (partner w Kancelarii BBH z Niemiec); Joaquim Barbosa (Dyrektor Regionalny EDPR); Artur Violante (Dyrektor na Polskę Energix); Soren Hornbæk Svendsen (partner w Kancelarii Horten, szef zespołu Energetyki i Infrastruktury z Danii) oraz Jarosław Dybowski (Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki w PKN Orlen).

Wszyscy rozmówcy podkreślali, że na transakcje w sektorze energii odnawialnej duży wpływ wywiera środowisko regulacyjne, a zwłaszcza częstotliwość zmian w prawie. Przedstawiciele EDPR i Energix zwrócili uwagę, że ograniczenia wprowadzone dla inwestycji wiatrowych powodują, że na rynku jest bardzo mało możliwych do rozwoju projektów. Szczególnym ograniczeniem jest nadal obowiązujący zakaz budowy elektrowni wiatrowych w odległości od zabudowań mniejszej od dziesięciokrotności całkowitej wysokości turbiny. Paneliści z Danii i Niemiec zwrócili uwagę, że także na ich rynkach zmieniane jest prawo, jednakże inwestorzy są informowani z wyprzedzeniem. Uczestnicy zwrócili uwagę na najczęstsze problemy pojawiające się w procesie due diligence, w tym np.: nieprecyzyjne pomiary wietrzności, ograniczenia turbin w decyzjach administracyjnych, trudny do zidentyfikowania łańcuch własnościowy projektów. Dodatkowo rozmówcy zgodzili się, że transakcja w branży OZE jest nie tylko wyzwaniem prawnym, ale i społecznym i wymaga zbudowania dobrych relacji z władzami lokalnymi i mieszkańcami. Także i w tym panelu podkreślono znaczenie stabilnych regulacji prawnych, prowadzenia dialogu z inwestorami oraz jasnej strategii państwa wobec transformacji energetycznej.

Panel moderowali partnerzy WKB: Agnieszka Wiercińska-Krużewska oraz Jakub Jędrzejak, na co dzień doradzający klientom w transakcjach w sektorze OZE.

Polecamy do sprawdzenia:
Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE