ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Technologie wodorowe szansą dla Polski. "Toczy się gra, kto będzie twórcą patentów, kupowanych na całym świecie"
16.02.2021r. 15:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
- Obecne zainteresowanie świata wodorem może pozwolić Polsce wygenerować technologie na eksport, pod warunkiem, że polskie innowacje otrzymają odpowiednie wsparcie - zauważa Łukasz Antas, Esperis Consulting, współzałożyciel Emerging Futures Institute. Ekspert ocenia, że kluczowa będzie w tym względzie współpraca nauki i biznesu, koordynacja działań polskich koncernów, a pozycję Polski wzmocni dostosowanie prawa i infrastruktury do nowych perspektyw.

Polska opracowała na początku roku projekt "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." Podobne strategie opracowują też inne państwa, a część z nich rozwinęła już ważne dla gospodarki wodorowej technologie.

W ocenie Łukasza Antasa Esperis Consulting, współzałożyciel Emerging Futures Institute, perspektywa nowej gałęzi gospodarki wymaga od Polski przygotowania ram prawnych, dostosowania infrastruktury i inwestycji, ale także otwiera duże pole możliwości. Zastosowanie wodoru w gospodarce będzie wymagało wypracowania wielu technologii, także niszowych. I tutaj widać szansę dla Polski - mówi nasz rozmówca.

- Aby zwiększyć szanse na sukces, w Polsce potrzebny jest bardziej dopracowany system wsparcia innowacji i współpracy między biznesem a światem nauki. Nie powtórzmy błędów popełnionych m.in. w kwestii grafenu. To wyzwanie dla małych i dużych biznesów - Łukasz Antas, Esperis Consulting, współzałożyciel Emerging Futures Institute, odnosząc się do zapotrzebowania na nowe technologie dotyczące wodoru na całym świecie.

- Mowa jest zaś o nowym łańcuchu wartości dla wodoru, stworzeniu w niektórych obszarach prawie od zera wszystkich aspektów produkcji, transportu, magazynowania, zastosowania w samochodach, zastosowania w przemyśle azotowym, rafineryjnym, stalowym. Teoretycznie możliwe jest jego zastosowanie nawet w AGD, np. w kuchenkach. To szansa dla firm, które mogą wypracować odpowiednie technologie. Niekoniecznie muszą to być wielkie instalacje przemysłowe, mogą to być urządzenia pomiarowe, prostowniki w elektrolizerach, kompresory na stacjach. Także polskie firmy mogą tworzyć różne elementy technologii wodorowych, które mogą być opatentowane i sprzedawane potem na całym świecie - zaznaczył Łukasz Antas.

Ekspert podkreślił, że duże zachodnie koncerny tworzą tak zwane akceleratory. - Te wyszukują potencjalnie przydatne dla nich technologie jeszcze na etapie start-upu, inwestują w te małe firmy, czasami pomagają im w komercjalizacji pomysłów - mówił. Dodał, że pozytywnym przykładem takich działań w regionie w zakresie wodoru jest czeska firma ČEZ, odpowiednik polskiego koncernu PGE, która zainwestowała znacznie wcześniej w przedsiębiorstwo, która rozwija technologie elektrolizerów. I dzięki temu ma już dostęp do know-how, a instalacje tej firmy powstają w Rotterdamie albo Norwegii - zaznaczył.

Analityk dodał, że trzeba już dziś myśleć o przyszłości: firmy mogą myśleć o swoich strategiach pod kątem możliwych regulacji UE w kwestii OZE i wodoru, pod tym kątem mogą też dostosowywać inwestycje w infrastrukturę. To da im większe możliwości i pozwoli zmniejszyć koszty w przyszłości.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE