ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Niewygodne prawdy: hiszpańska firma solarna zabija 500 jeleni, aby zrobić miejsce dla paneli słonecznych
21.02.2021r. 16:00

Mirosław Lewiński
Współcześni "zieloni" czczą turbiny wiatrowe i panele słoneczne w przekonaniu, że dosłownie ratują planetę, beztrosko ignorując falę szkód środowiskowych spowodowaną przez ich bożki.

Panele słoneczne są dla nich niedościgłym wzorem "zielonej" energii, cicho pieszcząc promienie słoneczne, aby od czasu do czasu wygenerować impuls mocy, który ktoś gdzieś po prostu może potrzebować w tym akurat momencie. Chociaż po zachodzie słońca zawsze jest to trudne.

Pomysł, że tysiące 260-metrowych, 300-tonowych turbin wiatrowych i miliony paneli słonecznych są - ze względu na moralnie nieskazitelną energię, którą czasami wytwarzają - zbawienną (pozostając przy porównaniach religijnych) siłą w środowisku, jest częścią wielkiego, zbiorowego złudzenia związanego z naszym rzekomo "nieuniknionym" przejściem na energię odnawialną.

Jednak istnieją źródła informacji i strony internetowe, które psują budujące i interesujące historie "odnawialnych" poprzez podanie faktów i informacji ukrytych (pominiętych?) przez snujących te opowieści. (Jak powiedział prawdopodobnie Mark Twain - "Nigdy nie pozwól prawdzie zepsuć dobrego opowiadania" - my sobie jednak na to pozwolimy). Jest to szczególnie ważne, gdy przemilczane fakty są kłopotliwej natury. Tak jak ta krótka historia z Portugalii, gdzie hiszpańska firma robiąca interesy na energii słonecznej zdecydowała się sprowadzić grupę myśliwych z karabinami snajperskimi, aby zaszlachtować kilkaset niewinnych stworzeń, które zagrażały realizacji projektu budowy farmy fotowoltaicznej. [Uwaga dla potomnych: przygotuj się na standardową ripostę cynicznych akolitów wiatru i energii słonecznej: "jeśli chcesz omlet, musisz rozbić kilka jaj"].

Powyższe rozważania są wstępem do opisu zdarzenia, które zostało opisane w artykule Natashy Donn w Portugal Resident 22 grudnia ub. roku pt. "Ponad 500 zwierząt zaszlachtowanych, aby portugalska posiadłość mogła zmienić się w ogromną farmę energii słonecznej".

Ponad 500 zwierząt zostało zaszlachtowanych w ogrodzonej posiadłości w Azambuja (niedaleko Tagu kilkadziesiąt km na północny wschód od Lizbony), prawdopodobnie robiąc miejsce ogromnej farmie energii słonecznej.

Wrzawa zaczęła się w mediach społecznościowych w zeszły weekend po tym, jak zdjęcia "masakry" zostały zamieszczone w mediach społecznościowych przez niektórych hiszpańskich myśliwych, którzy brali w niej udział.

"Znowu to zrobiliśmy!" wychwalał się jeden z nich po angielsku, a potem wrócił do hiszpańskiego, by ogłosić "super rekordowe polowanie!": 540 padłych zwierząt na 16 myśliwych.

Okropność tego wydarzenia została opisana przez Silvino Lúcio, wiceprzewodniczącego rady miasta Azambuja, który powiedział portalowi Fundamental, że nie można tego nazwać "polowaniem". Podkreślił, że to była masakra: "Te zwierzęta nie miały drogi ucieczki... zostały zamknięte w murach posiadłości", a las, który powinien zapewnić im ochronę, został dawno wycięty.

Innymi słowy, była to likwidacja jeleni i dzików, ponieważ sama posiadłość planuje budowę gigantycznej farmy energii słonecznej, mimo że ma status rezerwatu ekologicznego (REN).

Wiadomości o parku słonecznym nadeszły w obecnym roku (nacechowanym głównie przez pandemię) i wywołały "wzburzenie", szczególnie wśród ekologów w związku z obrazami rzezi.

Wydaje się, że rada miasta Azambuja idzie dalej w tej sprawie: złożyła skargę do ICNF (instytutu leśnictwa) i rządu centralnego.

Wg ostatnich wiadomości, polowanie zostało zorganizowane w Herdade/Quinta Torre Bela przez hiszpańską firmę "Hunting Spain Portugal Monteros de la Cabra".

Wg lokalnej gazety O Mirante i narodowego tabloidu Correio da Manhã firma Hunting Spain Portugal (pierwotna nazwa - Hunting Pains Portugal) jest przedsiębiorstwem, które co roku organizuje polowania w Hiszpanii i Portugalii.

Correio da Manhã informuje, że właściciele farmy Torre Bela "zapewnili, że polowanie odbyło się na terenie wyznaczonym jako strefa łowiecka".

Ale poziom oburzenia po informacjach o rzezi był tak wysoki, że urzędujący minister środowiska João Pedro Matos Fernandes cofnął ze skutkiem natychmiastowym licencję na polowania dla farmy Torre Bela.

Jak mówi Diário de Notícias, Minister Matos Fernandes był "zszokowany" - opisując internetowy post przedstawiający pokot martwych zwierząt jako "ohydne przechwalanie się rzezią".

Partia polityczna PAN (założona w 2009 roku partia Pessoas-Animais-Natureza - Ludzie-Zwierzęta-Natura) także śledzi na gorąco ten horror, przed którym, jak się wydaje, żadna instytucja nie została wcześniej ostrzeżona, czy powiadomiona.

Z najnowszych wiadomości przekazanych przez radio TSF wynika, że trwa dochodzenie, w związku z którym personel Ministerstwa Publicznego zbadał sprawę "na miejscu".

Minister Matos Fernandes powiedział TSF, że osobom zaangażowanym w jakikolwiek sposób w rzeź zwierząt "najprawdopodobniej zostaną przedstawione zarzuty". Poinformował ponadto, że ma na myśli "tych organizatorów, którzy mają licencję (na polowanie) i prawdopodobnie także myśliwych, którzy brali w tym udział".

Obecnie nie można powiedzieć, czy powszechne oburzenie rzezią zwierząt wpłynie na projekt budowy ogromnej instalacji fotowoltaicznej zaplanowanej dla Torre Bela - farmy opisanej we wrześniu przez lokalną gazetę Valor Local jako "odpowiednik 775 boisk piłkarskich, na terenie której znajdują się las i grunty rolne, otoczone obszarem o unikalnym krajobrazie".

O Mirante informuje w internecie: "Portugalska Agencja Ochrony Środowiska APA opracowuje w chwili obecnej raport o wpływie na środowisko instalacji w Quinta da Torre Bela z ponad 650 000 panelami słonecznymi. W zeszłym tygodniu rada gminy Azambuja spotkała się z przedstawicielami firm odpowiedzialnych za montaż paneli, które zapewniły zachowanie bioróżnorodności Quinta da Torre".

Poglądy wyrażane przez autorów tekstów zamieszczanych w dziale Opinie nie są tożsame z poglądami wydawcy portalu.

Polecamy do sprawdzenia:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: xXx 22.02.2021r. 09:55
Energetyka odnawialna nie ma nic wspólnego z ekologią, czy z ochroną klimatu, to po prostu ...czysty biznes z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: irek 22.02.2021r. 19:10
wszystko dla dobra środowiska :) i klimatu :))))
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE