ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu
17.02.2021r. 20:37

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 r., zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 r. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.

Według CNN, Norwegia promuje się jako państwo korzystające z odnawialnych źródeł energii. W Oslo np. wszystkie lampy są przez nie zasilane, a światła przyciemniają się, gdy nikogo nie ma w pobliżu. System transportu publicznego jest całkowicie zasilany energią odnawialną, a dwie trzecie nowych samochodów to samochody elektryczne. Powstała również autostrada dla pszczół.

"Problem polega na tym, że wiele innowacji środowiskowych, z których Norwegia jest dumna, jest finansowanych z pieniędzy z ropy" - donosi CNN. Norwegia jest głównym eksporterem paliw kopalnych i nie zamierza z tego zrezygnować.

Podobną "hipokryzję", jak podaje portal, można zarzucić Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Pierwszy z tych krajów będzie gospodarzem dużego szczytu klimatycznego pod koniec tego roku, a zarazem jego władze rozważają otwarcie nowej kopalni. "Kanada, samozwańczy lider klimatyczny, przeznacza dolary z podatków na projekt rurociągu naftowego" - wskazuje CNN.

Zgodnie z umowami międzynarodowymi każdy kraj jest odpowiedzialny jedynie za te emisje gazów cieplarnianych, które zostały wytworzone na jego terytorium. Wobec tego Wielka Brytania, Kanada i Norwegia nie muszą odpowiadać o emisje wywołane spalaniem ich ropy, gazu i węgla w innych miejscach na świecie.

Klimatolodzy oszacowali ilość gazów cieplarnianych, która może być emitowana do atmosfery bez przekraczania krytycznego progu 1,5 stopnia C podniesienia średniej temperatury na świecie. Na początku 2018 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) oszacował tzw. budżet węglowy do 2030 r. na ok. 420 gigaton (mld ton) CO2, co daje 66 proc. szans ograniczenia ocieplenia do 1,5 stopnia.
Nowsze szacunki opublikowane w czasopiśmie "Nature" na początku tego roku wskazują, że liczba ta może wynosić 230 gigaton. W zeszłym roku na świecie wyprodukowano ok. 34 gigaton CO2, co oznacza, że pozostały budżet węglowy może wystarczyć na nieco ponad sześć lat, chyba że emisje zaczną szybko spadać. Według urzędu statystycznego Norwegii w 2017 r., roczne emisje krajowe wyniosły około 53 mln ton. Raport ONZ Emission Gap wskazuje jednak, że emisje z ropy i gazu, które Norwegia sprzedała za granicę, wyniosły ok. 470 mln ton w 2017 r.

Jeśli Norwegia będzie kontynuowała wiercenia zgodnie z planem, całkowita emisja z jej złóż ropy i gazu wyniesie ok. 15 gigaton CO2, jak wykazuje CICERO, norweski instytut badań klimatycznych. To pochłonęłoby 6,5 proc. pozostałego budżetu węglowego dla całego świata. Tymczasem brytyjski Urząd ds. Ropy i Gazu szacuje, że na koniec 2019 r. brytyjskie rezerwy ropy naftowej wynosiły 5,2 mld baryłek, co wystarcza do kontynuowania wydobycia przez kolejne dwie dekady. Gdyby tak się stało, dalsze spalanie tych wydobytych paliw spowodowałoby dodanie kolejnych 2,2 gigaton CO2 do atmosfery. Wielka Brytania jako całość wyprodukowała 454 mln ton ekwiwalentu CO2 w 2019 r.

Dane Canada Energy Regulator wskazują, że produkcja ropy naftowej w tym kraju będzie rosła do 2039 roku. Według danych rządowych, rezerwy ropy w Kanadzie wynoszą ok. 168 mld baryłek. Gdyby to wszystko zostało wydobyte i spalone, dodałoby to szacunkowo 72 gigaton CO2 do atmosfery, co daje prawie jedną trzecią światowego budżetu węglowego.

Zapraszamy, to też ciekawy temat

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: homer 17.02.2021r. 23:12
a niemcy wolą wegiel i gaz od atomu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 18.02.2021r. 08:58
Oj tam oj tam.....przynajmniej inwestują środki w bez emisyjne technologie. A klimat zmienny jest bo taka ma naturę .... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE