ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aktywa funduszy ESG sięgnęły 1,65 bln dolarów w 2020 r.
18.02.2021r. 06:07

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Troska o klimat i zrównoważony rozwój otwierają portfele inwestorów. Wartość emisji idzie na rekord, choć rynek ma słabe punkty - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Inwestowanie zrównoważone, to strategia inwestowania, w której kryteria niefinansowe ESG (Environmental, Social, Governance) zyskują przewagę nad czynnikami wyłącznie finansowymi.

W grudniu ubiegłego roku PKN Orlen uplasował pięcioletnie, niezabezpieczone obligacje ESG z marżą w wysokości 90 pkt baz. Pieniądze z emisji - warta była 1 mld zł, inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 2,2 mld zł - przeznaczone zostaną na realizację celów korporacyjnych, w tym celów związanych ze zrównoważonym rozwojem (Orlen zobowiązał się do 2050 r. osiągnąć neutralność emisyjną) tak, by utrzymała lub poprawiła ona przyznany przez MSCI ESG Research rating ESG. Była to pierwsza tego typu emisja na polskim rynku.

Kolejne są kwestią czasu, a za granicą trend przyspiesza. Od początku tego roku firmy z sektora finansowego wypuściły obligacje ESG warte 25,5 mld dolarów, wobec 111,8 mld dolarów w całym 2020 r. Większym emitentem obligacji są obecnie tylko rządy.

Bankierzy zza oceanu zwietrzyli dobry interes, który od pewnego czasu robią ich europejscy koledzy. Temat ESG rozwija się też m.in. w Japonii - w lutym Citigroup ogłosił utworzenie w kraju kwitnącej wiśni zespołu, który ma się zająć promocją, finansowaniem i zarabianiem idei zrównoważonego rozwoju.

"BloombergNEF" prognozuje, że w 2021 r. na całym świecie pod hasłem ESG zostaną wyemitowane instrumenty dłużne o wartości 1 bln dolarów . To ponad dwa razy więcej niż w 2020 r., w którym do skupionych na odpowiedzialnym inwestowaniu funduszy (w ubiegłym roku powstało ich ponad 700) napłynęło 347 mld dolarów. Według Moody's Investors Service ten rok będzie stał pod znakiem "zielonej" stymulacji i nie chodzi wcale o zalew dolarów, drukowanych przez Fed.
"Największe gospodarki starają się zintegrować inicjatywy, nakierowane na ożywienie gospodarki i tworzenie miejsc pracy z długoterminowymi celami, dotyczącym redukcji emisji dwutlenku węgla" - podkreślają eksperci z firmy Moody's.

Plan emisji zielonych obligacji zapowiedziały już m.in. rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, a pieniędzy inwestorów nie powinno zabraknąć, bo według raportu banku Morgan Stanley temat zrównoważonego inwestowania przebił się do świadomości ludzi - 95 proc. tych, określanych mianem milenialsów (to urodzeni miedzy 1981 a 1996 r.) było zainteresowanych tematem. W badaniu z 2017 r. zainteresowanie wyrażało zaledwie 9 proc. ankietowanych.

Według danych firmy Morningstar, aktywa funduszy ESG sięgnęły 1,65 bln dolarów w 2020 r., z czego 81 proc. przypadało na Europę - informuje "Puls Biznesu".

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE