ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKP Cargo spodziewa się wzrostu przychodów grupy w '21 dzięki zwyżce przewozów węgla
19.02.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
PKP Cargo przewiduje w 2021 roku wzrost przychodów grupy rdr dzięki m.in. zwyżce przewozów węgla wynikającej ze zwiększenia zapotrzebowania na energię - mówi prezes spółki Czesław Warsewicz. Dodał, że PKP Cargo pracuje nad aktualizacją strategii na lata 2019-2023.

"Obecnie mamy szczyt zimy i perturbacje w przewozach międzynarodowych. W ubiegłym tygodniu koleje niemieckie, austriackie i holenderskie praktycznie zawiesiły ruch kolejowy z uwagi na duże opady śniegu. Styczeń pod kątem przewozowym nie powinien być gorszy niż rok temu, ale trzeba pamiętać, że styczeń-luty 2020 roku to nie był jeszcze okres Covidowy. Z drugiej strony, w związku z niższymi temperaturami zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno być większe rdr, a tym samym rynek spodziewa się wzrostu przewozów węgla" - powiedział prezes.

"W 2020 rok zużycie węgla spadło o 12 proc. w związku z lockdownem. W tym roku spodziewamy się wzrostu zapotrzebowania na energię, a to powinno przełożyć się na wzrost przewozów węgla i przychodów grupy PKP Cargo" - dodał.

Warsewicz zauważył, że w dłuższej perspektywie występuje tendencja wykorzystania bardziej efektywnych źródeł energii, jak gaz i zielona energia, więc patrząc z perspektywy dekady - zapotrzebowanie na węgiel będzie systematycznie spadać. Dlatego PKP Cargo zależy na dalszym wzroście i rozwoju przewozów intermodalnych.

"Widzimy ciągle dużą dynamikę wzrostu przewozów intermodalnych, co prawda część gospodarek Europy jest obecnie w większym lub mniejszym stopniu zamykanych, ale całe szczęście nie sektory produkcyjne, więc zakładamy, że druga połowa roku będzie lepsza pod względem koniunktury w Europie. Mam nadzieję, że przewozy intermodalne w Polsce wzrosną przynajmniej o ok. 10 proc. w tym roku" - powiedział.

Prezes spodziewa się w bieżącym roku zakończenia dużej inwestycji PKP PLK w porcie gdańskim, co w znaczny sposób poprawi przepustowość portu, a tym samym wpłynie na większe przewozy z i do portu, który jest głównym generatorem ruchu przede wszystkim intermodalnego.
Po trzech kwartałach 2020 roku przychody grupy z działalności operacyjnej spadły do 3,126 mld zł z 3,672 mld zł. PKP Cargo poniosło 176,3 mln zł straty netto wobec 98,7 mln zł zysku przed rokiem. Strata operacyjna wyniosła 145,4 mln zł wobec 182,8 mln zł zysku operacyjnego rok wcześniej. EBITDA zmniejszyła się do 433,6 mln zł z 713,1 mln zł. Spółka poda wyniki za cały 2020 rok 31 marca.

Znane są już jednak wyniki przewozowe grupy w ubiegłym roku. PKP Cargo w 2020 roku przewiozło 84,6 mln ton towarów, co oznacza spadek rdr o 14,1 proc. Praca przewozowa wykonana w tym czasie wyniosła 21,4 mld tkm, o 13,4 proc. mniej rdr. Przewozy intermodalne wzrosły o ok. 10 proc.

PKP Cargo prowadzi obecnie prace nad rewizją strategii grupy na lata 2019-2023.

Źródło: bankier.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE