ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Powinniśmy kontynuować rozwój energetyki jądrowej
19.02.2021r. 11:00

William Feng
Energia jądrowa jest publicznie piętnowana, ale w rzeczywistości jest ona bardziej wydajna w wielu aspektach, takich jak koszty i zrównoważony rozwój.

Każdego roku świat zużywa ogromne ilości energii. Tylko w 2018 roku Stany Zjednoczone zużyły ponad 100 P BTU (peta, biliardów BTU) energii pierwotnej (1015 BTU). Nie można zaprzeczyć, że ilość zużywanej przez nas energii w przyszłości tylko wzrośnie, ale obecne metody jej produkcji są w dużym stopniu uzależnione od paliw, które nie tylko będą coraz droższe, ale także będą powodować duże ilości zanieczyszczeń.

Energia jądrowa ma również swoje wady, takie jak wysokie koszty początkowe i sprzeciw społeczny. Niemniej jednak nadal jest to najlepsza opcja na przyszłość.

Jednym z najsilniejszych argumentów przemawiających za wykorzystaniem energii jądrowej jest brak zanieczyszczeń. Reaktory jądrowe praktycznie nie wytwarzają gazów cieplarnianych.

Elektrownie węglowe każdego roku uwalniają duże ilości popiołu, dwutlenku siarki i dwutlenku węgla. Te zanieczyszczenia nie tylko przyczyniają się do globalnego ocieplenia i kwaśnych deszczów, ale mogą również prowadzić do chorób układu oddechowego, krążenia i rozwoju raka.

Nie znaczy to, że nie można pominąć faktu, iż reaktory wytwarzają odpady jądrowe, których okres połowicznego rozpadu może wynosić tysiące lat i mogą być silnie promieniotwórcze. Dość niepokojący jest również fakt, że dotychczas żadnemu krajowi nie udało się opracować rozwiązania w zakresie długoterminowego składowania odpadów promieniotwórczych. Jednak istnieją sposoby radzenia sobie z odpadami jądrowymi, a mianowicie za pomocą metody znanej jako ponowne przetwarzanie (reprocessing).

Ponowne przetwarzanie (przerób) nie jest szeroko stosowane, ale może doprowadzić do rozkładu odpadów promieniotwórczych na produkty nadające się do ponownego użycia i na mniej szkodliwe resztki. Cały proces jest tak wydajny, że może zamienić wypalone paliwo z całego roku eksploatacji reaktora w blok zeszklonych odpadów o objętości zaledwie 15 metrów sześciennych. W rezultacie wiele problemów związanych z odpadami jądrowymi można łatwo rozwiązać.

Inną ważną zaletą energii jądrowej jest jej efektywność zarówno pod względem wykorzystania terenu, jak i paliwa. W porównaniu z innymi formami energii, zwłaszcza ze źródłami odnawialnymi, energia jądrowa jest znacznie bardziej kompaktowa. Obszar zajmowany przez typową elektrownię jądrową wynosi około 2,5 km2.

Z drugiej strony, pojedyncza farma wiatrowa zajmuje około 60 km2, a "parki słoneczne" zajmują około 26 km2 każdy. Po prostu nie ma logicznego uzasadnienia i sensu budowana farmy wiatrowej lub parku słonecznego, kiedy można zbudować reaktor jądrowy, który zajmuje ułamek terenu za taką samą ilość produkowanej energii.

Reaktory jądrowe również wytwarzają ogromne ilości energii z bardzo małej ilości paliwa. Każdego roku typowa elektrownia jądrowa zużywa około 27 ton paliwa uranowego. Wytworzenie takiej samej ilości energii w elektrowni węglowej wymagałoby ponad 2,5 miliona ton węgla.

Dzieje się tak, ponieważ ilość energii uwolnionej na atom uranu podczas reakcji rozszczepienia jest około 60 milionów razy większa niż energia uwolniona podczas spalania na atom węgla lub wodoru.

Chociaż technologie odnawialne mogą być jeszcze bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa, ponieważ zasadniczo działają wiecznie, są po prostu zawodne i niestabilne. Panele słoneczne nie będą działać, jeśli jest noc, a turbiny wiatrowe wymagają wiatru w odpowiednim kierunku.

Wielu krytyków energetyki jądrowej zwraca uwagę, że budowa reaktora jądrowego jest niezwykle kosztowna. W porównaniu do innych elektrowni węglowych czy innych odnawialnych źródeł energii, koszt budowy reaktora jądrowego jest znacznie wyższy. W rezultacie często wymaga wsparcia rządowego, które jest trudne do uzyskania.

Na szczęście, jeśli chodzi o długotrwałe użytkowanie, energia jądrowa jest znacznie bardziej opłacalna niż inne sposoby wytwarzania energii. Średni koszt energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni jądrowej na kilowatogodzinę w 2012 roku wyniósł 2,40 centa. Dla porównania w tym samym roku koszt elektryczności z węgla, ropy i gazu wyniósł odpowiednio 3,27 centa, 22,48 centa i 3,40 centa. To sprawia, że energia elektryczna z energetyki jądrowej jest znacznie bardziej przystępna cenowo dla rodzin o niskich dochodach.

Główną przeszkodą w upowszechnieniu energetyki jądrowej jest ostatecznie publiczne piętno ją otaczające. Wiele sprzeciwów wobec niej wynika z błędnego przekonania, że reaktor jądrowy może spontanicznie wybuchnąć, ale to nie jest prawdą! W przeciwieństwie do bomby atomowej, nie ma dosłownie żadnej możliwości wybuchu reaktora jądrowego, ponieważ reakcja rozszczepienia zachodzi w nim zbyt wolno, aby mogło to nastąpić.

Prawdopodobieństwo stopienia rdzenia reaktora jest również znacznie mniejsze niż wielu się to wydaje. Podczas gdy głównymi incydentami, które wciąż trwają w umysłach opinii publicznej, są katastrofy w Czarnobylu lub Fukushimie, to wypadki te były w rzeczywistości wyjątkami.

Oba przypadki stopienia rdzenia reaktorów były rezultatem niewłaściwego zarządzania i wymuszonego stosowania przestarzałych technologii. Po tych dwóch incydentach przeprowadzono wiele dochodzeń, aby odkryć dokładne przyczyny tych wypadków, a także wdrożono wiele środków zapobiegawczych, aby zapewnić, że podobne incydenty już nigdy się nie powtórzą.

W końcu energia jądrowa jest jedną z naszych najlepszych opcji dla zaspokojenia naszych potrzeb energetycznych. Wytwarza niewiele zanieczyszczeń lub nie wytwarza ich wcale, jest bardzo wydajna i stosunkowo bezpieczna. Energetyka jądrowa jest otoczona wieloma stygmatami. Wiele jej wad podnoszonych przez krytyków można złagodzić, a inne źródła energii są nadal znacznie gorsze. W przyszłości ulepszenia obecnych technologii doprowadzą do jeszcze bardziej wydajnych i bezpieczniejszych systemów reaktorów jądrowych.

William Feng jest studentem drugiego roku Wydziału Nauk Środowiskowych i Biologicznych Uniwersytetu Rutgersa w stanie New Yersey na kierunku informatyka i bioinformatyka oraz dodatkowo specjalizuje się w biochemii. Jego kolumna "Jaded" ukazuje się co drugi dzień.

Czytaj również:
Daily Targum

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 19.02.2021r. 12:54
Ja jestem zwolennikiem atomu, ale nie na darmo jestem zgryźliwy. Te dwa wybuchy nie powstały w wyniku niewłaściwego zarządzania, tylko w wyniku realizacji projektów nieodpornych na niewłaściwe zarządzenie. Skaza na honorze atomistów pozostaje. Zbytnio ulegli obawom przed niewidzialnym promieniowaniem i zbytnio zapomnieli o zwykłych podstawach wybuchów. Takich, jak osłona bezpieczeństwa pozwalająca gromadzić wodór i zwielokratniać siłę wybuchów ( ha, ha, ha ). To ma działać bezpiecznie zarówno przy niewyszkolonej obsłudze jak i ataku dowolnej maści brodatych, a także i ogolonych ekstremistów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE