ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielkopolska: Projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji
19.02.2021r. 21:52

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Wielkopolska Wschodnia zaprezentowała projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Pierwsze konsultacje dokumentu potrwają do 3 marca. Nad planem będzie również debatować Forum Partnerstwa Wielkopolski Wschodniej.

Projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST) został zaprezentowany grupom roboczym 17 lutego. Przez kilka miesięcy spotykały się one w celu analizy i diagnozy problemów i wyzwań regionu.

Dokument ma 24 strony i zawiera opis procesu transformacji oraz ocenę wyzwań i skutków gospodarczych, społecznych i terytorialnych przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu. Jest tam też wykaz potrzeb i celów w zakresie rozwoju do 2030 r. oraz rodzaje planowanych w regionie operacji. Ważną częścią projektu TPST jest harmonogram zamknięcia kopalń oraz wyłączenia bloków węglowych. Grupa ZE PAK wydobywająca węgiel brunatny w Wielkopolsce Wschodniej planuje zakończyć eksploatację do 2030 roku i w tym samym czasie zaprzestać wytwarzania energii w elektrowniach węglowych.

Dokument wskazuje na problemy takie jak wzrost bezrobocia czy ujemne saldo migracji, które mogą być negatywnymi skutkami wygaszenia przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudnionych 4,6 tys. pracowników. Aby temu zaradzić region zamierza tworzyć nowe miejsca pracy w firmach z sektora MŚP zajmujących się gospodarką obiegu zamkniętego czy efektywnością energetyczną. W planach są również inwestycje w odnawialne źródła energii i działania ograniczające zjawisko ubóstwa energetycznego.
Ważnym elementem poprawy jakości życia w Wielkopolsce Wschodniej będzie rekultywacja obszarów poprzemysłowych. Aby przeciwdziałać zjawisku suszy region planuje rozwijać mikroretencję oraz małą retencję, odtwarzać siedliska przyrodnicze i obszary podmokłe, likwidować powierzchnie nieprzepuszczalne na obszarach miejskich i wiejskich oraz rozwijać systemy gospodarowania wodami opadowymi.

Konsultacje projektu TPST odbywają się w ramach grup roboczych, które pracowały wcześniej nad kształtem i treścią tego dokumentu. Będzie on również omawiany na kolejnym spotkaniu Forum Partnerstwa Wielkopolski Wschodniej, które odbędzie się 24 lutego. Uczestnicy Forum skupią się na rozmowie o skutkach, jakie niesie za sobą transformacja energetyczna w regionie. Na spotkaniu zastanowią się, co zrobić aby Wielkopolska Wschodnia mogła przygotować się na zdywersyfikowanie swojej gospodarki i przyjęcie na rynek pracy kilku tysięcy osób w ciągu najbliższych 10 lat.

Źródło: sprawiedliwa-transformacja.pl
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: jaki 23.02.2021r. 07:06
ważny temat a tak cicho-strach pisać ,nie wiadomo do kogo należy medium.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaki 23.02.2021r. 09:17
zapraszam koninian do dyskusji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE