ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Innowacje w kogeneracji na przykładzie projektu firmy Veolia w Szlachęcinie koło Poznania
24.02.2021r. 17:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W procesie transformacji energetycznej kluczem do sukcesu mogą okazać się inwestycje w sprawdzone i efektywne technologie. Nie brakuje aktywności firm sektora energetycznego, które w oparciu o znane rozwiązania, w tym kogenerację, realizują inwestycje pionierskie w naszym kraju. Tego rodzaju nowatorski projekt zastosowali inżynierowie poznańskiej Veolii w Szlachęcinie (gmina Czerwonak).

Szlachęcin to mała wieś w województwie wielkopolskim, położona ok. 2 km od Murowanej Gośliny, na skraju Puszczy Zielonki. W sąsiedztwie zlokalizowanej tam oczyszczalni ścieków należącej do firmy Aquanet, została uruchomiona nowa instalacja energetyczna spółki Veolia Energia Poznań.
W ramach inwestycji powstała innowacyjna instalacja kogeneracyjna połączona z pompą ciepła, odzyskująca ciepło ze ścieków. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania możliwe jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 2 tys. ton rocznie.

Z czego wynika innowacyjność zastosowanych rozwiązań? W Szlachęcinie stworzono system odzysku ciepła odpadowego ze ścieków, współpracującego z instalacją kogeneracyjną. Pozwoli to częściowo zastąpić tradycyjną ciepłownię węglową, obecnie funkcjonującą w pobliskim Bolechowie.
Zastosowane rozwiązanie zmniejszy emisję CO2 do atmosfery, równocześnie pozwoli na znaczącą redukcję związków siarki oraz pyłów do atmosfery i obniży temperaturę ścieków, które po oczyszczeniu trafiają do rzeki Warty.
- To innowacyjny projekt, który może być też wdrożony w innych instalacjach - mówi Dalida Gepfert, prezes zarządu Veolii Energii Poznań. - Mógł powstać tylko dzięki niestandardowej współpracy dwóch branż - energetyki i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, jakim jest Aquanet. Takie rozwiązanie planujemy zastosować także w innych oczyszczalniach ścieków.

Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne nowej instalacji kogeneracyjnej. Moc elektryczna wynosi około 1 MW, z czego 700 kW zostanie wykorzystane do zasilenia pompy ciepła. Powstała nadwyżka energii czyli około 300 kW będzie odbierana przez krajowy system energetyczny. Moc cieplna systemu, kogeneracji i pompy ciepła razem, wynosi około 2,9 MW.

- Chodzi o to, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać ciepło zawarte w ściekach, a równocześnie, dzięki kogeneracji, w jak największym stopniu produkować w pełnym skojarzeniu energię cieplną i elektryczną - wyjaśnia Szymon Szurkowski, kierownik projektu z Veolii. - Planujemy produkować ponad 38 tys. GJ ciepła odzyskiwanego ze ścieków odpadowych przez pompę ciepła, blisko 29 tys. GJ z układu kogeneracji zasilanego gazem oraz ok. 7,7 MWh energii elektrycznej rocznie.

Dzięki realizacji projektu przez poznańską Veolię, we współpracy z firmą Aquanet, system kogeneracyjny zainstalowany w Szlachęcinie pozwoli częściowo zastąpić ciepłownię węglową w Bolechowie. Jej wykorzystanie będzie konieczne jedynie w przypadku znaczącego spadku temperatury powietrza.
Ciepło, które zostanie wygenerowane w Szlachęcinie, będzie ogrzewać mieszkańców Murowanej Gośliny. Zamiast z węgla - energia będzie wytwarzana w oparciu o tzw. ciepło odpadowe, powstające w procesie oczyszczania ścieków, które dziś trafiają wprost do oczyszczalni w Szlachęcinie. Zredukowano zatem straty ciepła z procesu oczyszczania ścieków, które nie będzie teraz marnowane i zostanie wykorzystane do ogrzania 5 000 mieszkańców Murowanej Gośliny.
- Realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej, skłania nas do poszukiwania coraz bardziej nowatorskich rozwiązań w obszarze energetyki. Jestem dumny, że jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy połączenie kogeneracji i pompy odzyskującej ciepło ze ścieków - mówi Frédéric Faroche, prezes Veolii Energii Polska.

Instalacja w Szlachęcinie będzie zeroemisyjna. Spaliny z gazowego silnika zasilającego system kogeneracji praktycznie nie zawierają pyłów; będą również wolne od tlenków siarki, natomiast poziom tlenków azotu nie przekroczy wartości 250 mg/Nm3.

Inwestycję zrealizowano przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 25.02.2021r. 11:55
Za to wielu bankrutów górniczych wypuszcza miliony w powietrze razem z metanem zamiast to darmowe paliwo wykorzystać... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE