ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Polska dostanie o połowę mniej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
22.02.2021r. 15:35

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Polska mogła otrzymać do 3,5 mld euro w ramach budżetu unijnego oraz Funduszu Odbudowy. Wypłata połowy tych środków będzie jednak warunkowa. Polska dostanie o połowę mniej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Pan minister Kowalski powiedział, że w 2019 roku zgodziliśmy się jako rząd na Europejski Zielony Ład, jednak w konkluzjach z Rady UE uzyskaliśmy prawo do indywidualnego podejścia do tego problemu. Polska nie zgodziła się - o czym mówił pan Janusz Kowalski (były wiceminister aktywów państwowych (przyp. red.) - na zeroemisyjność do 2050 roku, co ma swoje reperkusje, bo dostanie o 50 procent mniej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas konferencji POWERPOL.

- Cel redukcji emisji CO2 na 2030 rok na poziomie 55 procent jest prawdą, jednak chodzi o poziom unijny, a zadaniem polskiego rządu będzie wynegocjowanie jak najmniejszych obciążeń dla polskiej gospodarki - powiedział minister Naimski.

Z kolei minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji Polityki Insight w czerwcu 2020 roku wypowiedział się na temat neutralności klimatycznej. Stwierdził, że Polska popiera cel neutralności klimatycznej na poziomie unijnym. - Polska popiera cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pracujemy nad zeroemisyjną strategią transformacji polskiego sektora energetycznego. Wszystko to zależy od dostępności kapitału na transformację energetyczną oraz zapewnienia utrzymania konkurencyjności przemysłu i akceptacji społecznej - powiedział Michał Kurtyka.

W podobnym tonie podczas konferencji ToGetAir 2020 wypowiadał się minister Kurtyka. - Polska powiedziała "tak" konkluzji szczytu z grudnia 2019 roku, która mówi, że wszystkie kraje zgodziły się, aby UE jako całość doszła do neutralności klimatycznej do 2050 roku - powiedział minister Michał Kurtyka.
Unijne porozumienie budżetowe zakłada, że wartość całego budżetu UE w latach 2021-2027 wyniesie 1,074 biliona euro, a Fundusz Odbudowy o wartości 750 miliardów euro będzie składał się z: 390 miliardów euro w formie grantów, a 360 miliardów euro w formie pożyczek. Polska otrzyma z tego prawie 160 miliardów euro (125 miliardów euro dotacji i prawie 35 miliardów euro pożyczek), a w cenach bieżących - prawie 174 miliardów euro.

Polska mogła być największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) i otrzymać z tego tytułu 3,5 miliarda euro. Fundusz będzie wynosił 10 mld euro. To środki przeznaczone na rzecz regionów pogórniczych, które będą miały trudności z transformacją zakładającą stopniową dekarbonizację działalności gospodarczej. FST będzie zasilony dodatkowymi 7,5 mld euro z Wieloletnich Ram Finansowania. Pierwotnie miał wynieść łącznie 37,5 mld euro, z czego 8 mld miało przypaść Polsce. W ramach poszukiwania kompromisu fundusz został zredukowany, a wypłata 50 procent należnych środków ma być uzależniona od zgody poszczególnych państw na unijny cel neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Wydawało się, że Polska popiera ten cel werbalnie, ale nadal nie poparła go formalnie. Beneficjentami FST mogą być Wielkopolska, Śląsk, Dolny Śląsk, a także w przyszłości województwo łódzkie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Czytaj również:
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 22.02.2021r. 19:51
Rząd jest tak bogaty że nawet zrezygnował z 1,75 mld euro które mieliśmy otrzymać z funduszu sprawiedliwe j... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 23-02-2021r. 12:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan 22.02.2021r. 20:26
Niemiec dba o swoje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE