ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mniej węgla w produkcji ciepła dla Opola
23.02.2021r. 06:51

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Energetyka Cieplna Opolszczyzny robi kolejny duży krok w kierunku ekologii. Rozpoczyna się budowa nowoczesnej instalacji, która z gazu ziemnego produkować będzie ciepło dla Opola i prąd. 19 lutego 2021 spółka podpisała umowę z wykonawcą.

W energetyce kiedy mowa o efektywności, oszczędności i ekologii na myśl od razu przychodzi kogeneracja, czyli produkcja w jednym źródle energii cieplnej i elektrycznej. Jest to rozwiązanie, które podbija energetykę, bo jest nie tylko efektywne, ale przede wszystkim ekologiczne. Takie rozwiązania to szansa na poprawę jakości powietrza.

Dziś została zawarta umowa pomiędzy spółką ECO Kogeneracja i zwycięzcą postępowania przetargowego na wykonanie układu, czyli konsorcjum firm ELEMONT i KWE AB ENERGY Polska, która wybuduje dla ECO nową instalację.

Inwestycja warta ponad 34 mln złotych zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wsparcie w wysokości 50% całej inwestycji jest możliwe w ramach realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe koszty pokryje spółka ECO Kogeneracja.

Produkcja energii elektrycznej i ciepła w tym układzie, pozwoli zmniejszyć zużycie węgla o ponad 5,4 tys. ton, w porównaniu do produkcji w tradycyjnych węglowych układach. Emisja CO2 będzie mniejsza, w porównaniu z układem oddzielnej produkcji ciepła i energii elektrycznej o prawie 43,2 tys. ton w skali roku.

Opolski koncern ciepłowniczy jest pionierem ekologicznych technologii. Pierwszy układ kogeneracyjny stanął w Opolu przy ul. Harcerskiej 15 już pod koniec lat 90-tych XX wieku. W 1999r. konfigurację opolskiego źródła zasiliła kogeneracyjna turbina gazowa o mocy elektrycznej 7,3 MW i cieplnej 14,2 MW. Gazowe układy kogeneracyjne Grupy ECO pracują również w Malborku, Tarnobrzegu, Kutnie i Oleśnie. W budowie są układy w Jeleniej Górze, Nowej Soli, Żaganiu i Żarach.
Obecny na konferencji Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił, że inwestycja ECO to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Opola. Podkreślał, że ECO jest dwa kroki przed innymi, bo działania inwestycyjne w zakresie modernizacji i unowocześnień podjęła na tyle wcześnie, że obecne zmiany w prawie nie mają wpływu na jej bieżące funkcjonowanie.

Prace nad inwestycją w Opolu ruszają niebawem, oddanie do użytku nowego układu kogeneracyjnego planowane jest w ostatnim kwartale 2022 roku.

Źródło: zasnaopole.pl

Sprawdź ten temat:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Leon 23.02.2021r. 09:44
Zmniejszenie zużycia węgla o 5,4 tys.ton spowoduje ograniczenie emisji CO2 o 43.2 tys. ton ? Czary-Mary, Hokus-Pokus
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 23.02.2021r. 11:27
dlaczego nie przyrównali się do wytwarzania przez OZE skoro bierzemy pod uwagę rozdzielone technologie wytwarzania
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 23.02.2021r. 11:28
gaz to paliwo kopalne...
na ile lat liczony okres zwrotu/amortyzacji?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obserwator 23.02.2021r. 11:42
Kilka kilometrów dalej są najnowocześniejsze na świecie bloki energetyczne, które wyrzucają w powietrze blisko 2 500... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE