ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Mniej strat energii w transformatorach. Od lipca bardziej rygorystyczne normy
23.02.2021r. 10:16

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W całej Europie pracują miliony transformatorów dystrybucji energii. Każdego roku sieć elektroenergetyczną uzupełniają kolejne tysiące urządzeń. Branża ta napotyka jednak na problem, którym są sięgające nawet 2% straty energii. Aby zwiększać efektywność infrastruktury oraz podnosić jej przyjazność dla środowiska Komisja Europejska uchwaliła siedem lat temu ekodyrektywę 548/2014. Od 1 lipca 2021 roku zacznie obowiązywać jej druga część, bardziej rygorystyczna pod względem poziomu dopuszczalnych strat. W efekcie wdrażane będą droższe urządzenia, które jednak obniżą koszty ich użytkowania - podają eksperci firmy Eaton.

Transformatory mocy są standardowym elementem w sieciach przesyłu i dystrybucji energii. Unijna dyrektywa dotyczy poziomów efektywności energetycznej urządzeń o minimalnej mocy znamionowej 1 kVA, używanych w sieciach elektrycznych 50 Hz oraz w przemyśle. Zakazuje ona wprowadzania do obrotu nowych transformatorów olejowych i żywicznych, których parametry są niższe od minimalnych.

Przepisy zostały przyjęte jako dyrektywa, a nie norma, dlatego stosowanie się do nich jest obowiązkowe dla wszystkich państw członkowskich. 1 lipca 2015 roku weszła w życie pierwsza część, zgodnie z którą można kupić jedynie transformatory spełniające wymagania klasy A0Ck. 1 lipca 2021 roku wymagania zostaną zaostrzone do klasy A0Ak. W porównaniu z pierwszą częścią, maksymalne wartości strat całkowitych zostaną obniżone nawet o 10%.

Dyrektywa unijna ma na celu przede wszystkim rozwój ekologicznego projektowania rozwiązań związanych z pobieraniem energii, ograniczenie strat podczas jej dystrybucji i zwiększenie wydajności urządzeń. Rozporządzenie "popchnęło" rynek UE do produkcji bardziej wydajnych modeli transformatorów oraz obniżania kosztów ich cyklu życia. Urządzenia są bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Ma to przynieść zmniejszenie emisji CO2 w całej Unii Europejskiej o nawet 3,7 mln ton rocznie i oszczędności ok. 16 TWh rocznie. Odpowiada to połowie całkowitego rocznego zużycia energii elektrycznej w Danii (32 TWh).

Odpowiedzialność za dostosowanie do przepisów ponoszą producenci. Nie pozostaje to jednak bez znaczenia także dla klienta końcowego. Za urządzenie o takiej samej mocy, ale innych stratach, będzie on bowiem musiał zapłacić więcej. Transformator o niższych stratach jałowych ma też większe rozmiary niż tradycyjny. Koszty urządzeń są większe m.in. ze względu na konieczność zastosowania większej ilości materiałów do ich produkcji. Ale jednocześnie możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacji, gdyż redukują wydatki związane ze stratami energii.

Wielu odbiorców zwraca coraz większą uwagę na aspekt ekologiczny zamawianych urządzeń i ich energooszczędność. Wchodzące w życie przepisy upowszechniają ten trend i przyspieszają korzystne dla środowiska zmiany w infrastrukturze sieci elektrycznej.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 23.02.2021r. 16:10
To się nazywa forsowanie kosztów. Po pierwsze 2 % strat ( w Polsce 1,6 % ) to żaden problem, po drugie największe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE