ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Soboń: PiS głosem realizmu transformacji energetycznej Polski
23.02.2021r. 12:51

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy dzisiaj głosem realizmu transformacji energetycznej Polski. Bardzo poważnie traktujemy stronę społeczną w tych rozmowach, chcielibyśmy, by w najbliższych tygodniach doszło do podpisania umowy społecznej - zadeklarował we wtorek wiceszef MAP Artur Soboń.

We wtorek, z udziałem wiceministra Sobonia, w Katowicach rozpoczęła się kolejna runda rozmów przedstawicieli rządu z górniczymi związkami na temat umowy społecznej, która określi szczegółowe zasady transformacji górnictwa i Górnego Śląska. Soboń podkreślił przed spotkaniem, że transformacja regionu ma być finansowana także z unijnego Funduszu Odbudowy.

"Tutaj potrzebne są wszystkie fundusze, które pozwolą taką transformację Śląska przeprowadzić, także Fundusz Odbudowy. Więc chcę powiedzieć, że bałamutne są zapewnienia o wsparciu dla górników ze strony polityków z różnych stron sceny politycznej, którzy albo chcą przyspieszenia transformacji energetycznej - która wtedy nie będzie sprawiedliwa - albo nie chcą tych instrumentów, które pozwolą na transformację Śląska, głosując czy planując głosować na przykład przeciwko Funduszowi Odbudowy" - powiedział wiceminister.

Jak mówił, priorytetami w rozmowach ze stroną społeczną, obok zagadnień związanych z transformacją Śląska, jest także bezpieczeństwo pracowników kopalń, którzy mają uzyskać możliwość pracy do emerytury lub - jak określił to wiceszef MAP - "szczodre osłony socjalne", a także bezpieczeństwo energetyczne, czyli odpowiednie rozłożenie transformacji polskiej energetyki w czasie.

Przedstawiciele górniczych związków mówili przed rozmowami, że wśród punktów spornych są m.in. ustawowe - jak chce strona społeczna - gwarancje zatrudnienia w kopalniach do emerytury. "Nie wiem, czy to jest problem, natomiast - moim zdaniem - jest to niezgodne z polską konstytucją. Będziemy o tym rozmawiali" - skomentował wiceminister Soboń, pytany o możliwość wprowadzenia ustawowych gwarancji pracy dla jednej, górniczej grupy zawodowej.

"Podczas rozmów ze stroną społeczną na temat umowy społecznej chodzi nam o bezpieczeństwo pracowników - o możliwość pracy do emerytury, a w sytuacji, w której to nie będzie możliwe, o szczodre osłony socjalne, które pozwolą na wcześniejsze świadczenia emerytalne albo odejście od górnictwa" - wyjaśnił wiceszef MAP.

"Po drugie, chodzi nam o bezpieczeństwo energetyczne, czyli takie rozłożenie transformacji polskiej energetyki w czasie, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - a dzisiaj to bezpieczeństwo oparte jest w pierwszej kolejności na energetyce węglowej" - dodał Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Według Sobonia, bezpieczeństwo pracowników kopalń, bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz sprawiedliwa transformacja Śląska to trzy kwestie, które w rozmowach ze stroną społeczną są - jak powiedział - "najważniejsze politycznie". Wiceszef MAP wyjaśnił, że wtorkowe rozmowy w Katowicach - kolejne takie w ostatnim czasie - mają charakter roboczy.

"To jedno z kolejnych spotkań - bo też rozmawiamy w mniejszych grupach - które przybliżają nas do podpisania umowy społecznej. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze" - ocenił Soboń, wskazując perspektywę podpisania umowy społecznej w ciągu kliku najbliższych tygodni.

Wcześniej jako prawdopodobny termin podpisania umowy przedstawiciele obu stron rozmów wskazywali przełom lutego i marca. We wtorek lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz nie chciał mówić o konkretnych terminach, ocenił jednak, że miniony tydzień roboczych spotkań przyniósł postępy w rozmowach.

"Praktycznie na ukończeniu mamy cały rozdział dotyczący systemu transformacji Górnego Śląska i Zagłębia. Jesteśmy blisko ustalenia kwestii związanych z osłonami socjalnymi. Dalej mamy dosyć sporo rozbieżności jeśli chodzi o system subsydiowania i system unijny - to będzie kwestia, która będzie wymagała jeszcze paru dni pracy" - relacjonował Kolorz.
"Jeden rozdział mamy praktycznie uzgodniony, w drugim jesteśmy blisko, czyli zostało nam jeszcze dwa i pół rozdziału" - dodał związkowiec. Pytany o charakter rozbieżności dotyczących sposobu subsydiowania górnictwa, Kolorz powiedział, że resort aktywów przekazał stronie społecznej informację, na podstawie jakich unijnych przepisów polski rząd chciałby notyfikować program dla górnictwa w Komisji Europejskiej, jednak pewne szczegóły w tym zakresie wymagają doprecyzowania.

"Diabeł tkwi tutaj w szczegółach, i pewne elementy zasad, z którymi polska delegacja wystąpi do Unii, wymagają jeszcze uściślenia, a być może nawet w niektórych sytuacjach zmiany" - ocenił lider regionalnej Solidarności. Wyraził nadzieję, że podczas wtorkowych rozmów uda się zamknąć rozdział umowy dotyczący osłon socjalnych oraz ustawowych gwarancji zatrudnienia dla górników i pracowników zakładów przeróbki węgla, następnie przechodząc do spraw związanych z notyfikacją umowy społecznej w KE.

Lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek ocenił, że we wtorek może zostać "dogadany" temat osłon socjalnych dla pracowników kopalń, przyznał jednak, że pewnym "zgrzytem" w rozmowach jest charakter gwarancji zatrudnienia - związki chcą, by pracę do emerytury gwarantowały górnikom i pracownikom przeróbki zapisy ustawowe.

"Tu jest taki mały zgrzyt, ale myślę, że się jakoś dogadamy (...). Nie chcą zapisać ustawowo gwarancji dla jednej grupy - że niby miałaby to być dyskryminacja. A czy dyskryminacją nie jest to, że likwiduje się jedną branżę, czyli całe górnictwo? Dla mnie to także dyskryminacja, bo chciałbym funkcjonować dalej, jeszcze sto lat" - powiedział Bogusław Hutek.

Pytany o sytuację finansową Polskiej Grupy Górniczej, związkowiec przypomniał, że spółka czeka na wnioskowane wsparcie z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm. Ocenił, że jeżeli umowa społeczna dla górnictwa zostanie możliwie szybko podpisana i notyfikowana przez Komisję Europejską, ewentualne subsydiowanie kopalń byłoby możliwe najwcześniej w czwartym kwartale tego roku.

Rozmowy na temat umowy społecznej dla górnictwa trwają od kilku miesięcy. W ubiegłym tygodniu niemal codziennie odbywały się poświęcone temu spotkania - zarówno w formule grup roboczych, jak i szerszych spotkań. Także w poniedziałek w Katowicach spotkała się grupa robocza zajmująca się tematyką pomocy publicznej dla górnictwa. We wtorek jest to jeden z tematów spotkania plenarnego w Katowicach.

Kanwą umowy społecznej dla górnictwa ma być porozumienie zawarte między związkowcami a stroną rządową we wrześniu ub. roku w Katowicach. Nakreślono w nim horyzont wygaszania kopalń węgla energetycznego do 2049 roku (wraz ze szczegółowym harmonogramem dotyczącym zamykania poszczególnych zakładów), z gwarancją subsydiowania produkcji węgla w tym okresie. Górnicy dołowi i pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla będą mieli zapewnioną pracę w kopalniach do emerytury lub osłony socjalne - urlopy przedemerytalne i odprawy pieniężne.

Umowa społeczna ma rozszerzyć i doprecyzować zapisy ubiegłorocznego porozumienia. Podstawą prac jest projekt przygotowany przez związki zawodowe. Oprócz wątków związanych z wygaszaniem kopalń i osłonami dla górników (propozycja mówi m.in. o 120-tysięcznych odprawach pieniężnych) w projekcie mowa m.in. o inwestowaniu w czyste technologie węglowe oraz mechanizmach transformacji woj. śląskiego, z gwarancjami odpowiednich, krajowych i unijnych, środków na ten cel.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE