Odpady promieniotwórcze - czy to w ogóle problem?
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Ocena ryzyka jest subiektywna. Czy ryzyko wypadku jest wyższe niż ryzyko tygodniowej przerwy w dostawie energii z powodu zamykania elektrowni jądrowych? Czy ważniejsza jest redukcja emisji CO2 przy użyciu energii jądrowej, czy też odejście od niej i dalsze zwiększanie emisji CO2?
Odpady z każdej formy wytwarzania energii niosą ze sobą niebezpieczeństwa i ryzyko. Kompozyty, z których wykonane są turbiny wiatrowe, po ich użyciu należy utylizować jako odpady niebezpieczne. Zawierają wiele szkodliwych substancji, których nie można rozłożyć. Panele słoneczne zawierają trujący tellurek kadmu, a także rakotwórcze związki ołowiu, które po użyciu są również odpadami niebezpiecznymi. Wszystkie te toksyczne związki są wiecznie i muszą zostać gdzieś bezpiecznie usunięte. Nie rozpadają się i mają taką samą toksyczność nawet po 100 000 latach.
Każdy, kto zwraca uwagę, że odpady promieniotwórcze są nierozwiązanym problemem, musi uczciwie przyznać, że problem odpadów z energetyki wiatrowej i słonecznej jest równie nierozwiązany. 10 kg pyłu tellurku kadmu w powietrzu, którym oddychamy, może spowodować znaczne szkody. Podobnie jak 10 kg radioaktywnego strontu w wodach gruntowych.
Które niebezpieczeństwo jest teraz większe? W rzeczywistości trudno na to odpowiedzieć. Nie ma absolutnie zerowego ryzyka w przypadku jakiegokolwiek produktu odpadowego. Ocena pozostałych zagrożeń jest trudna do oszacowania.
Dlatego kolejne pytanie: czy ryzyko odpadów radioaktywnych można zmniejszyć do tego stopnia, aby stało się ono bardziej akceptowalne dla społeczeństwa? Pod tym względem badania naukowe w ostatnich latach poczyniły ogromne postępy w rozwoju.
Na przykład w 2016 r. w Rosji oddano do użytku BN 800, nowoczesny szybki reaktor, który wykorzystuje jako paliwo odpady jądrowe ze starszych typów reaktorów, a tym samym ogranicza problem odpadów jądrowych do minimum.
W Berlinie naukowcy opracowali nowy typ reaktora Dual Fluid, którego odpady promieniotwórcze są wyjątkowo krótkotrwałe i po 300 latach nie stanowią już zagrożenia.
Odpady jądrowe to problem, ale technicznie rozwiązywalny, dzięki nauce, która się rozwija.
Źródła:
https://www.facebook.com/Vince.Ebert/posts/276849333799928
https://nuklearia.de/tag/atommull/
https://dual-fluid.com/
https://nuklearia.de/2020/01/29/atommuell-recycling-schnellreaktor-bn-800-laeuft-jetzt-mit-wiederverwertetem-reaktor-plutonium-2/
Czytaj również: