ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Odpady promieniotwórcze - czy to w ogóle problem?
23.02.2021r. 15:43

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Twierdzenie, że odpady promieniotwórcze są niebezpieczne jest mniej istotne. O wiele bardziej sensowne jest pytanie: niebezpieczne w porównaniu z czym?

Ocena ryzyka jest subiektywna. Czy ryzyko wypadku jest wyższe niż ryzyko tygodniowej przerwy w dostawie energii z powodu zamykania elektrowni jądrowych? Czy ważniejsza jest redukcja emisji CO2 przy użyciu energii jądrowej, czy też odejście od niej i dalsze zwiększanie emisji CO2?
Odpady z każdej formy wytwarzania energii niosą ze sobą niebezpieczeństwa i ryzyko. Kompozyty, z których wykonane są turbiny wiatrowe, po ich użyciu należy utylizować jako odpady niebezpieczne. Zawierają wiele szkodliwych substancji, których nie można rozłożyć. Panele słoneczne zawierają trujący tellurek kadmu, a także rakotwórcze związki ołowiu, które po użyciu są również odpadami niebezpiecznymi. Wszystkie te toksyczne związki są wiecznie i muszą zostać gdzieś bezpiecznie usunięte. Nie rozpadają się i mają taką samą toksyczność nawet po 100 000 latach.
Każdy, kto zwraca uwagę, że odpady promieniotwórcze są nierozwiązanym problemem, musi uczciwie przyznać, że problem odpadów z energetyki wiatrowej i słonecznej jest równie nierozwiązany. 10 kg pyłu tellurku kadmu w powietrzu, którym oddychamy, może spowodować znaczne szkody. Podobnie jak 10 kg radioaktywnego strontu w wodach gruntowych.
Które niebezpieczeństwo jest teraz większe? W rzeczywistości trudno na to odpowiedzieć. Nie ma absolutnie zerowego ryzyka w przypadku jakiegokolwiek produktu odpadowego. Ocena pozostałych zagrożeń jest trudna do oszacowania.
Dlatego kolejne pytanie: czy ryzyko odpadów radioaktywnych można zmniejszyć do tego stopnia, aby stało się ono bardziej akceptowalne dla społeczeństwa? Pod tym względem badania naukowe w ostatnich latach poczyniły ogromne postępy w rozwoju.
Na przykład w 2016 r. w Rosji oddano do użytku BN 800, nowoczesny szybki reaktor, który wykorzystuje jako paliwo odpady jądrowe ze starszych typów reaktorów, a tym samym ogranicza problem odpadów jądrowych do minimum.
W Berlinie naukowcy opracowali nowy typ reaktora Dual Fluid, którego odpady promieniotwórcze są wyjątkowo krótkotrwałe i po 300 latach nie stanowią już zagrożenia.
Odpady jądrowe to problem, ale technicznie rozwiązywalny, dzięki nauce, która się rozwija.

Źródła:
https://www.facebook.com/Vince.Ebert/posts/276849333799928
https://nuklearia.de/tag/atommull/
https://dual-fluid.com/
https://nuklearia.de/2020/01/29/atommuell-recycling-schnellreaktor-bn-800-laeuft-jetzt-mit-wiederverwertetem-reaktor-plutonium-2/


Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PS 24.02.2021r. 12:56
Odpady z danego typu reaktora są zawsze nieco inne niż z innego ale zawsze jest to mieszanina setek pierwiastków o różnym czasie półrozpadu i niektóre z nich są mało promieniotwórcze ale podczas rozpadu dają odpady z powrotem wysokopromieniotwórcze. Odpady te generują kolejne poziomy promieniowania i niektóre z nich (ale tylko znikoma część) nadają się do komercyjnego wykorzystania. Niektóre z nich mają tendencję do rozgrzewania się i są silnie korozyjne niszcząc obudowę pojemnika jeśli jest źle zaprojektowany po 20-30 latach. Oczywiście świat pracuje nad kolejnymi reaktorami do "przerobu" odpadów a w zasadzie te kolejne reaktory są po to, aby raczej produkować paliwo do tych nowych rakiet o napędzie jądrowym do celów wojskowych (lub na Marsa). Ilość odpadów z reaktorów w skali świata narasta i wszyscy w zasadzie je magazynują. Podstawowym problemem nie są tylko same odpady ale oddzielenie od nich plutonu. Pluton jako nadający się do bomb jądrowych wymaga przechowywania na wieczność bo nie ma dla niego żadnego zastosowania ani metody "utylizacji". Jest to worek bez dna kosztów i tylko Federacja Rosyjska oferuje kontrakt taki, że zabiera wszystko i sobie to wysypuje na Uralu w rejonie Czelabińska. Dlatego Rosatom podpisuje kontrakty na reaktory jak na taśmie produkcyjnej. Wszyscy inni dostawcy reaktorów mówią - macie sobie sami to utylizować. W Polsce jest tylko jeden obszar na magazynowanie nadający się na setki lat czyli płyta strzegomska. Można tam odkupić jeden z kamieniołomów i zrobić z niego sztolnie na kilometr-dwa i tam porobić "na wieczność" magazyny na odpady, w każdym miejscu inne. Ale nie mamy instalacji do podziału odpadów na kupki, nie mamy technologii do tego itp. nie mamy odbiorcy na pluton nam zbędny (może Izrael by kupował a może Arabia Saudyjska ? a może Iran by wziął za jakieś pieniądze, ma sporo granitowych struktur geologicznych ? kogo wybrać?). Gdybyśmy mieli know-how to tak ale pozyskać je można tylko budując flotę reaktorów i jednocześnie zakłady przerobu paliwa jądrowego i kilka rodzajów składowisk. Podkreślam dla wyjaśnienia: w przeciwieństwie do wielu dyskutantów: biegałem w majteczkach ołowianych robiąc przy izotopie promieniotwórczego fosforu do ATP (!) więc znam się na tym (trochę). I moja siostra pracująca w IBJ przy izotopach uciekła w latach 60-tych do Kanady więc jakby rodzinnie znam problem doskonale.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE