ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie: Urzędnicy z Rybnika przez trzy tygodnie będą testowali auta elektryczne
24.02.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Pracownicy Urzędu Miasta Rybnika, uprawnieni do korzystania z samochodów służbowych, przez trzy najbliższe tygodnie testować będą auta z napędem elektrycznym. To część programu "E-mobility now!", realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE).

Pierwsze z testowanych aut zaprezentowano we wtorek po południu, podczas konferencji prasowej.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wskazał, że to element popularyzujący ten typ samochodów. Akacja ma wpłynąć na postrzeganie tego rodzaju technologii, która dynamicznie się rozwija. "Osoby, które dbają o ekologię, na pewno zastanowią się nad możliwością z korzystania w takich właśnie pojazdów" - zaznaczył. Jak przewiduje Kuczera, w miarę rozwoju sieci stacji ładowania i coraz większej dostępności samochodów elektrycznych ich popularność będzie rosła.

Krzysztof Burda z PIRE zwrócił uwagę, że samorządy stoją obecnie przed dużym wyzwaniem - kompleksowym wdrażaniem rozwiązań, które będą stosowane już w niedalekiej w przyszłości. "Samochody elektryczne to krok w kierunku zeroemisyjnego transportu (...) Unia Europejska wskazała, że do 2050 r. sektor transportu ma być zeroemisyjny, to właśnie początek tej drogi" - podkreślił.

Testowanie aut elektrycznych przez urzędników jest częścią programu "E-mobility now!" realizowanego przez Rybnik wspólnie ze PIRE. Umowę w tej sprawie samorząd Rybnika podpisał w ubiegłym roku. Samochody udostępnili nieodpłatnie lokalni dilerzy. Celem współpracy jest wspieranie działań na rzecz rozwoju elektromobilności w Rybniku, a głównym założeniem programu jest zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych w mieście do tysiąca sztuk na koniec 2025 roku.

Jak mówił Marcin Nowak z PIRE, realizowany przez jego stowarzyszenie program zakłada 10 projektów - "Elektromobilne miasto" jest pierwszym z nich. Przedstawiciele PIRE przekonywali, że auta elektryczne są coraz bardziej dostępne - ich ceny z roku na rok spadają i można liczyć na dofinansowanie, dlatego warto poznać ich zalety. "Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie szykował dofinansowania do samochodów elektrycznych, z których na pewno miasta będą mogły skorzystać" - dodał Nowak.
Podczas trwających trzy tygodnie testów urzędnicy skorzystają w sumie z 12 samochodów elektrycznych różnych marek - we wtorek zaprezentowano cztery z nich, które będą użytkowane w pierwszym tygodniu. Urzędnicy mają ich używać do codziennych zadań, jak do tej pory samochodów z tradycyjnym napędem. "Jestem ciekaw ich doświadczeń i opinii" - mówił Kuczera.

Obecnie w Rybniku - jak podaje magistrat - zarejestrowane są 32 pojazdy elektryczne należące do osób prywatnych. W miejskiej flocie jest zaś jeden samochód elektryczny użytkowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Samochody elektryczne mogą parkować w mieście za darmo, w całym Rybniku wyznaczono 60 miejsc, gdzie pojawią się stacje ładowania. Prezydent Kuczera zauważył też, że coraz częściej mówi się o wyznaczaniu w miastach stref zeroemisyjnych. "Na dzień dzisiejszy takich rozwiązań ustawowych nie ma. Jeżeli ustawa powstanie, to będziemy musieli się do niej dostosować" - wskazał.

Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych od 2025 roku jednostki samorządu terytorialnego, w których liczba mieszkańców przekracza 50 tysięcy, muszą zapewnić co najmniej 30-procentowy udział pojazdów elektrycznych w ogólnej liczbie użytkowanych przez miasto pojazdów. Z kolei od 2028 roku miasto będzie musiało zapewnić co najmniej 30-procentowy udział zeroemisyjnych autobusów. Obecnie najwięcej pojazdów miejskich napędzanych jest olejem napędowym. W miejskiej flocie są też pojazdy na benzynę, ale nie brakuje też takich z instalacją gazową - LPG, CNG i LNG.

Inne artykuły z tego regionu:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE