ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dominika Kulczyk musi zostawić Polenergię na giełdzie
23.02.2021r. 16:02

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Dominika Kulczyk razem z inwestorem próbowali przejąć wszystkie akcje i wycofać Polenergię z giełdy. Otwarte Fundusze Emerytalne uznały, że oferta jest niewystarczająca, a razem mają udział blokujący podobne plany. Teraz Polenergia będzie organizować finansowanie wielkich inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

W zakończonym wezwaniu do sprzedaży 21,98 mln akcji Polenergii (48,4 proc. głosów) mniejszościowi akcjonariusze złożyli zapisy łącznie na 10.370.213 akcji - poinformowała spółka w komunikacie. W ten sposób należącej do Dominiki Kulczyk Mansa Investments nie udało się razem z funduszem BIF IV Europe Holdings przejąć całkowitej kontroli nad spółką i wycofać ją z giełdy. Wzywający zdecydowali o nabyciu tych akcji i odłożeniu w czasie wycofania spółki z obrotu na GPW.

Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpoczęło się 10 grudnia i pierwotnie miało potrwać do 11 stycznia 2021 r, ale zostało przedłużone do 17 lutego. Podwyższona została też w trakcie trwania wezwania cena oferowana za akcje Polenergii. Pierwotnie wynosiła ona 47 zł, wzywający podwyższyli ją do 63 zł.

W połowie miesiąca Aviva OFE, Generali OFE oraz Nationale-Nederlanden OFE oceniły jednak, że cena 63 zł nie odzwierciedla wartości godziwej i w związku z tym fundusze nie sprzedadzą akcji po tej cenie. Te trzy OFE mają łącznie 20,47 proc. akcji spółki i bez ich zgody nie jest możliwe całkowite przejęcie i wycofanie z giełdy.

Gdy okazało się, że przejęcie spółki na zaproponowanych warunkach będzie niemożliwe, porozumienie spółki Dominiki Kulczyk z inwestorem ogłosiło planowaną emisję nowych akcji. BIF IV Europe Holdings zobowiązał się do dokapitalizowania spółki kwotą 150 mln euro i obecnie ma to zobowiązanie zrealizować obejmując nowe akcje serii I. W komunikacie podano, że emisja zostanie przeprowadzona z prawem poboru, albo w inny sposób, który pozwoli innym akcjonariuszom utrzymać udział w spółce.

Środki potrzebne są na planowane inwestycje w morskie farmy wiatrowe. Wraz z Equinor (dawny Statoil) realizuje trzy tego typu obiekty na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ponad 3000 MW. Dla porównania na koniec ub. roku łączna ilość zainstalowanych mocy wiatrowych wynosiła w Polsce 6 402 MW - wynika z danych ARE.

Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III mają już przeprowadzone wstępne badania geologiczne dna morskiego oraz zrealizowaną dwuletnią kampanię pomiarową wiatru przy użyciu systemu LIDAR. Okres eksploatacji morskich farm wiatrowych przewidziany jest na 25-30 lat.
"W przypadku braku możliwości przeprowadzenia dofinansowania kapitałowego na powyższych zasadach, strony zobowiązały się do negocjacji w dobrej wierze w celu ustalenia alternatywnych warunków finansowania spółki" - napisano w komunikacie.

Po rozliczeniu wezwania należąca do Dominiki Kulczyk Mansa Investments wraz z BIF IV Europe Holdings chcą sprawować wspólną kontrolę nad Polenergią. Na ośmiu członków docelowej rady nadzorczej po trzech mają mieć obaj akcjonariusze.

Polenergia zajmuje się głównie produkcją prądu z odnawialnych źródeł, głównie z wiatraków. Spółka przynosi coraz większe zyski dzięki wzrostowi cen energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów. W trzech kwartałach ub. r. cena energii sprzedawanej przez grupę wzrosła rok do roku z 185 do 219 zł za MWh, a zielonych certyfikatów z 95 do 136 zł za MWh. To przełożyło się na wzrost zysku netto o 4 proc. do 86 mln zł, mimo spadku wyniku w czasie pandemii w segmencie dystrybucji gazu i czystych paliw. Wraz z wzrostem zysków rośnie też kurs akcji Polenergii.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE