ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sosnowiec uruchomi Smogobusa - mobilny punkt informacji o dotacjach
23.02.2021r. 16:56

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Aby zachęcać mieszkańców Sosnowca do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym rządu i samorządu, a także innych dotowanych inwestycji proekologicznych, sosnowiecki magistrat przygotował "Smogobusa". Ma on do połowy kwietnia w sześciu kursach odwiedzić sześć dzielnic miasta.

Zgodnie z informacją rzecznika sosnowieckiego magistratu Rafała Łysego, Smogobus będzie jeździł do tamtejszych dzielnic w kolejne piątkowe popołudnia. Czekający w nim w godz. 12-17 urzędnicy mają odpowiadać na pytania związane z dotacjami, a także ew. pomagać wypełniać wnioski.

Według Łysego hybrydowy Smogobus odwiedzi te części miasta, w których domy jednorodzinne są najpopularniejszą zabudową, a także miejsca, gdzie problem smogu jest w Sosnowcu największy. 5 marca będzie w dzielnicy Porąbka, 12 marca w Klimontowie, 19 marca w Ostrowach Górniczych, 26 marca w Maczkach, 9 kwietnia w Starym Sosnowcu, a 16 kwietnia - w Jęzorze.

Od października do grudnia ub. roku podobny Smogobus jeździł po dzielnicach Katowic. Jak podał następnie katowicki magistrat, podczas 29 kursów w tym mieście udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów oraz przyjęto 160 wniosków o dotacje do takich wymian.

Niezależnie w środę władze Sosnowca zaczną kolportować do właścicieli domów jednorodzinnych 10 tys. ulotek informacyjnych. Jednym z elementów graficznych ulotek z logami miasta i samorządowej gazetki "Kurier Miejski" jest zdjęcie kobiecej ręki ze ścierką z mikrofibry oraz apelem: "Oczyść powietrze!".

Ulotki zawierają informacje o możliwościach pozyskania dofinansowania do wymiany starych pieców: z rządowych programów "Czyste Powietrze" i "Stop Smog" czy programu miejskiego. Mieszkańcy dowiedzą się też z ulotki o możliwościach uzyskania dotacji do usunięcia azbestu, przyłączenia się do kanalizacji i skorzystania z miejskiego programu "Podlej Deszczem".
Ulotka przybliża ponadto terminy obowiązkowej wymiany starych pieców, narzucone obowiązującą od 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową (jednak bez odwołania się do tego czy jakiegokolwiek innego źródła). Zgodnie z uchwałą m.in. do końca 2021 r. należy w woj. śląskim zlikwidować piece używane powyżej 10 lat.

Na swoich ulotkach samorząd Sosnowca zaprasza też do uruchomionego w tym 200-tysięcznym mieście punktu obsługi rządowego programu "Czyste Powietrze". Lokalni samorządowcy liczą, że punkt zwiększy zainteresowanie programem, do którego w ub. roku złożono tam mniej niż 100 wniosków.

Ogółem w 2020 r. mieszkańcy województwa śląskiego złożyli do programu "Czyste Powietrze" ponad 15,4 tys. wniosków; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, 1228 wniosków, do programu złożono w Rybniku, gdzie punkt Czystego Powietrza działa od dwóch lat; zawarto tam też 1179 umów dot. wsparcia.

Aktywiści Zagłębiowskiego Alarmu Smogowy ogłosili pod koniec stycznia br., że "Kurier Miejski" z Sosnowca został laureatem ich "Smogowej Rózgi" za 2020 r. - gazeta sosnowieckiego samorządu przez cały 2020 r. miała bowiem na swoich łamach zupełnie pomijać temat smogu (podobne publikatory z Dąbrowy Górniczej czy Będzina zamieściły pojedyncze publikacje).

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE