ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG będzie testować system do bilansowania energii elektrycznej
24.02.2021r. 12:59

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przetestuje system, który ma pozwolić na bilansowanie w czasie rzeczywistym energii elektrycznej pochodzącej z rozproszonych instalacji wytwórczych - poinformowała w środę, 24 lutego, spółka w komunikacie prasowym.

Rozwiązanie, które będzie testowane, ma za zadanie zbierać i przetwarzać na odległość dane pomiarowe z urządzeń pobierających energię elektryczną, a docelowo zdalnie zarządzać w czasie rzeczywistym rozproszoną infrastrukturą energetyczną wyposażoną w technologię przemysłowego internetu rzeczy (IoT).

Zastosowanie tej technologii, jak podkreśla spółka w komunikacie, umożliwi bilansowanie energii, czyli monitorowanie pomiarów i sygnalizowanie odchyleń od normy oraz stanów alarmowych, dzięki czemu możliwe będzie ograniczanie kosztów zakupu energii. Dane będą przesyłane i zapisywane w technologii łańcucha bloków (blockchain), co zapewni systemowi bezpieczeństwo.

Jak podkreślił wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński, testowe wdrożenie systemu zaplanowane jest w ośmiu rozproszonych punktach poboru i wytwarzania energii elektrycznej PGNiG, gdzie zaplanowano instalację inteligentnych układów wykorzystujących technologię internetu rzeczy.

Sekściński dodał, że projekt wpisuje się we wprowadzony w 2020 roku w Grupie Kapitałowej PGNiG Program Poprawy Efektywności Energetycznej.
Rozwiązanie, które będzie testowane przez PGNiG, stworzył startup TruBlu z Rzeszowa. Jak podała spółka, to już czwarty projekt startupowy, który wybrany został do weryfikacji technologicznej i biznesowej przez PGNiG w ramach programu akceleracyjnego IDEA Global firmy HugeTECH, w którym firma uczestniczy.
Jak zaznaczył wiceprezes PGNiG, odbiorcą biznesowym zaprojektowanego rozwiązania jest oddział obrotu hurtowego PGNiG. Jednostka ta zajmuje się m.in. handlem gazem ziemnym, ropą naftową, energią elektryczną, uprawnieniami do emisji CO2 oraz prawami majątkowymi i odpowiada za bilansowanie energii.

Pilotaż ma umożliwić wypracowanie docelowego rozwiązania informatycznego i sprzętowego, spełniającego wymagania biznesowe PGNiG. Pierwsze wyniki spodziewane są w maju 2021 roku.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: eko 24.02.2021r. 20:15
a ile na tym PGNiG zarobi? dla kolegi pytam... czy przypadkiem nie jest tak, żże zamiast generowac zyski spółki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE