ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik z unijnym projektem kładącym nacisk na społeczny wymiar transformacji górnictwa
24.02.2021r. 18:05

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Unijny projekt Rybnik 360 ma wesprzeć proces transformacji górnictwa w Rybniku, kładąc nacisk na włączenie mieszkańców do planowania nowej strategii miasta i projektowanie zmian w sposób systemowy i najefektywniejszy.

"To uruchomienie procesu wieloletniej transformacji, która będzie decydowała o codzienności każdego rybniczanina i każdej rybniczanki. Zmiany w Rybniku muszą nastąpić - od tego, co zrobimy teraz, zależy, czy będą to zmiany na lepsze, czy na gorsze" - powiedziała w środę Aneta Skubida, prowadząca projekt z ramienia unijnej organizacji EIT Climate-KIC.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wskazał, że choć nie ma jeszcze konkretnych dat wygaszania wszystkich śląskich kopalń, to pewne jest, że ten moment nadejdzie.

"To już nie pora, by udawać, że proces transformacji nas nie dotyczy. To pora, by w sposób otwarty zacząć w nim być. Ten projekt rozpoczyna długi maraton przemian, które przed nami. Życzyłbym sobie, żeby samorządy nie były w tym procesie osamotnione, żeby ten sam proces rozpoczął się na poziomie państwa" - powiedział prezydent Kuczera.

W ramach prac projektowych w ubiegłym roku przeprowadzono w Rybniku 180 wywiadów, zebrano 2800 argumentów, zorganizowano 18 spotkań z mieszkańcami i stworzono 93 pomysły na innowacje. Badacze projektu Rybnik360 zjechali nawet pod ziemię, by usłyszeć i zrozumieć polskich górników.

Badania wskazały, że mieszkańcy oczekują m.in. rewitalizacji przestrzennej i społecznej dzielnic pogórniczych, doradztwa w zakresie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła, stworzenia innowacyjnych programów aktywizacji zawodowej i przekwalifikowania, rozwinięcia nowych sektorów biznesowych, dla których jest miejsce w nowej wizji miasta, w tym zwłaszcza: "zielonych" (OZE, termomodernizacje, czysty transport itd.), "białych" (medyczne), "srebrnych" (usługi opiekuńcze), a także IT, przemysłu 4.0., sektora finansowego oraz rozwijania terenów zielonych, podnoszących jakość życia, neutralizujących smog i gazy cieplarniane.

"Od lat mówi się w Polsce o restrukturyzacji branży górniczej, a nie o transformacji. Jaka jest różnica? Ta pierwsza ma na celu tylko poprawę sytuacji ekonomicznej - wykluczając potrzeby klimatyczne i ekologiczne. Ponadto zakłada, że władza działa od góry w dół. Tymczasem transformacja zaczyna się od dołu, od mieszkańców, od słuchania ich potrzeb, które poddane analizie eksperckiej za cel stawiają sobie nie tylko cele gospodarcze, ale również potrzeby środowiska" - wskazał prezydent Piotr Kuczera.
Zwrócił też uwagę na problem firm związanych z górnictwem.

"Restrukturyzacja zakłada zmianę branży górniczej, a nie uwzględnia firm okołogórniczych. Śląsk to jakieś blisko 4,5 mln mieszkańców, z czego zatrudnieni w kopalniach górnicy to jedynie ok. 83 tys. osób, a to stanowi niecałe 2 proc. mieszkańców naszego regionu. Tymczasem - jak podaje raport przygotowany przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową - nawet 400 tys. osób, czyli blisko 10 proc. mieszkańców, jest jednak związanych pośrednio z górnictwem, a współpraca z nim to ich źródło ich utrzymania. Ten problem wydaje się być niedostrzeżony" - ocenił prezydent.

Prowadzący projekt Wojciech Kiljańczyk, członek zarządu SPIN-US i przewodniczący Rady Miasta Rybnika, podkreślił, że projekt Rybnik 360 to rozpoczęcie transformacji miasta - procesu, który przekracza kadencyjność władz samorządowych.

"Uruchomiliśmy odpowiedzialną dyskusję i możliwość wielokierunkowej komunikacji o najważniejszych wyzwaniach przyszłości. Przekonaliśmy się i zyskaliśmy dowody na to, jakie sprawy poruszają mieszkańców, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji i instytucji - dzięki temu udało nam się znaleźć pomysły dające szansę na szerokie zaangażowanie interesariuszy miasta oraz współpracę z urzędem i jednostkami miejskimi" - powiedział.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: erda 24.02.2021r. 18:29
Rybnik jest niereformowalny, tylko zaorać i koniec.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Marcin 24.02.2021r. 20:32
Mieszkam w Rybniku. Smród, że nie da się oddychać. Wszyscy dookoła palą śmieci i nikt z tym nie umie sobie poradzić.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-02-2021r. 21:43 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE