ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

GZM podzieliła kolejne dotacje z funduszy: na walkę ze smogiem i solidarnościowego
24.02.2021r. 20:07

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
O podziale między 2 gminy ponad 800 tys. z budżetu organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM) Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz podziale między 3 gminy ponad 900 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności - zdecydowało w środę zgromadzenie GZM.

To uzupełnienia wcześniejszych decyzji o dotacjach z obu funduszy pomocowych Metropolii.

Podczas poprzedniej sesji 27 stycznia br. zgromadzenie GZM zdecydowało o zatwierdzeniu listy, na której znalazły się 44 projekty 30 gmin pod kątem Programu Ograniczania Niskiej Emisji - o łącznej wartości dofinansowania blisko 26 mln zł.

Największe jednostkowe dotacje trafiły wówczas do Mysłowic (3 mln zł na termomodernizację tamtejszego przedszkola nr 5) oraz do Gliwic (2,26 mln zł na "Kompleksową termomodernizację budynków wraz ze zmianą systemów ogrzewania w 2021 r.").

Prócz termomodernizacji budynków gminnych oraz budowy odnawialnych źródeł energii przyjęte przed miesiącem projekty obejmują modernizacje systemów oświetlenia, inwestycje związane z węzłami przesiadkowymi czy infrastrukturą przystankową. Pozyskane dotacje gminy będą inwestować również w budowę i modernizację dróg rowerowych oraz infrastrukturę ruchu pieszych.

W środę lista ta została uzupełniona o trzy projekty z Bytomia (infrastruktura przystankowa i termomodernizacja przedszkola) o łącznej wartości dotacji ponad 570 tys. zł oraz dwa projekty ze Świerklańca (wymiana kotłów w budynku gminnym i termomodernizacja Urzędu Stanu Cywilnego) o łącznej wartości dotacji niespełna 240 tys. zł. Łączna wartość dotacji z tej listy wzrosła o 810 tys. zł

Podczas poprzedniej sesji zgromadzenie GZM zatwierdziło też listę z 34 projektami 31 gmin pod kątem Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Łączna kwota dofinansowania wyniosła wówczas 9,9 mln zł.

Największe jednostkowe dotacje trafiły wówczas do Siemianowic Śląskich (1,1 mln zł na wymianę nawierzchni ul. Bańgowskiej) oraz do Kobióra (892 tys. zł: 492 tys. zł na budowę parkingów przy dworcu kolejowym i 400 tys. zł na przebudowę ulic Orlej i Łukowej). Inne dotacje GZM z Metropolitalnego Funduszu Solidarności trafiły wówczas m.in. na inwestycje w drogi, przystanki czy przestrzenie publiczne.

W środę lista ta została uzupełniona o dwa projekty z Bytomia (termomodernizacja przedszkola i zielona strefa ul. Katowickiej) łącznie za ok. 400 tys. zł, cztery ze Świerklańca (budowa skweru, oświetlenie uliczne, dokumentacja budowy drogi i chodnika) łącznie za ok. 190 tys. zł oraz projekt ze Świętochłowic (przebudowa drogi) za ok. 330 tys. zł. Łączna wartość dotacji z tej listy sięgnęła 10,8 mln zł.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zgodnie z ustawą ma zajmować się, m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Aby zmniejszać różnice w rozwoju poszczególnych członków GZM, wraz z jej powołaniem utworzono Metropolitalny Fundusz Solidarności. W 2018 r. roku wsparł on inwestycje szczególnie słabszych gmin kwotą ok. 100 mln zł. Od początku przedstawiciele GZM deklarowali jednak wolę obniżania jego wartości w kolejnych latach - na rzecz realizacji dużych projektów strategicznych Metropolii.

W tym kontekście limit funduszu solidarnościowego na 2019 r. ustalono pierwotnie na 23 mln zł, następnie zwiększając finansowanie dotacji w jego ramach o ponad 40 mln zł - pod kątem wsparcia zadań związanych z ograniczaniem niskiej emisji na obszarze GZM.

W 2020 r. ustanowiono odrębny Program działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji z budżetem ok. 90 mln zł, który został podzielony na dofinansowanie ponad 100 projektów. Niemal połowa z nich dotyczyła termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych stanowiących własność gmin.

W tym roku w strukturze budżetu Metropolii na realizację Funduszu Solidarności zapisano 10 mln zł. Kwota ta została jednak dodatkowo powiększona o ok. 1,9 mln zł. To pieniądze, które nie zostały wykorzystane przez gminy w 2020 r. Lista zadań inwestycyjnych Funduszu Solidarności pozostaje więc jeszcze otwarta i gminy mogą składać kolejne wnioski o wsparcie.

Podobnie jest w przypadku metropolitalnego PONE. W budżecie Metropolii na 2021 r. na wsparcie działalności gmin w ramach PONE zarezerwowano ok. 14,6 mln zł. Do programu trafiło też ok. 13,5 mln zł, których nie zdążono wykorzystać w ub. roku. Pełny budżet metropolitalnego PONE na 2021 r. wynosi więc ok. 28,1 mln zł, z czego przed miesiącem rozdysponowano 25,8 mln zł dotacji.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE