ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Planowy postój remontowy rafinerii w Gdańsku będzie miał wpływ na skonsolidowane wyniki operacyjne Lotosu w 2021 r.
24.02.2021r. 20:09

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Grupa Lotos poinformowała, że 26 lutego br. rozpocznie się planowy, cykliczny postój remontowy w gdańskiej rafinerii. Remont po raz pierwszy zostanie zrealizowany w formule postoju częściowego (druga część wiosną 2022 r.).


Podczas postoju w 2021 r. nie jest planowane zatrzymywanie całej rafinerii. Zatrzymanie tylko części instalacji produkcyjnych pozwoli na równoległe utrzymanie przerobu ropy w rafinerii oraz ekspedycję i sprzedaż produktów Lotosu w całym okresie remontu.

Zgodnie z harmonogramem w 2021 r. zostanie zatrzymanych 19 z ponad 60 instalacji, których większość z początkiem kwietnia wróci do ruchu. Drugim i ostatnim etapem postoju będzie remont 3 instalacji tzw. bloku olejowego (począwszy od 7 kwietnia). Zakocńzenie wszystkich prac remontowych nastąpi 1 maja 2021 r.

Postój remontowy spowoduje obniżenie potencjału przerobowego gdańskiej rafinerii w 2021 r., co będzie miało przełożenie na niższą realizowaną marżę rafineryjną. Lotos szacuje, że maksymalna wielkość obniżenia przerobu wynikająca bezpośrednio z postoju remontowego, to 5 proc. w skali roku, jednak podejmuje działania operacyjne zmierzające do zminimalizowania tej wielkości.

Ubytek marży rafineryjnej związany z mniejszym przerobem ropy uzależniony będzie od kształtowania się cen produktów naftowych na rynkach światowych, przez co jego oszacowanie nie jest dziś możliwe.
Szacowane koszty bezpośrednie związane z postojem remontowym, które wpłyną na obniżenie skonsolidowanego wyniku operacyjnego za 2021 r., to ok. 0,13 mld zł. W ramach postoju remontowego Lotos nie będzie ponosił wydatków w postaci nakładów inwestycyjnych.

Zgodnie z założeniami spółki, remont nie powinien wpłynąć na jej zdolność do wywiązywania się z zobowiązań handlowych.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE