ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Realna energia, prawdziwe miejsca pracy: brytyjskie związki zawodowe domagają się energetyki jądrowej i rezygnacji z morskiej energetyki wiatrowej
28.02.2021r. 16:00

Mirosław Lewiński
Wśród niezliczonych mitów głoszonych przez przemysł wiatrowy znaleźć można i ten o milionach nowych, wspaniałych - bo "zielonych" - miejsc pracy.

Problemem "zielonych" miejsc pracy zajął się w swoim bardzo szczegółowym raporcie Instytut Maclver z Wisconsin (USA). Raport omawia m.in. wpływ rosnących cen energii (spowodowany przez ogromne dotacje dla energetyki wiatrowej i słonecznej) na sytuację na rynku pracy. Opierając się na rzeczywistych danych, a nie modelach i założeniach - mało ambitny "zielony" cel Wisconsin, czyli 10% energii ze źródeł odnawialnych spowodował już deficyt w wysokości miliarda dolarów w rocznych statystykach gospodarczych stanu; co rocznie powoduje likwidację 10 000 miejsc pracy i - co zaskakujące - nie przynosi ani śladu oczekiwanej bonanzy "zielonego" zatrudnienia - od dawna obiecywanej przez przemysł wiatrowy, a szczególnie żyjących z niego biznesmenów i orędowników.

Związki zawodowe wreszcie budzą się w obliczu zagrożenia, jakie niepewność dostaw energii stwarza dla niegdyś niezawodnych i niedrogich źródeł energii, a co za tym idzie, miejsc pracy głównie w przemyśle wytwórczym, wydobywczym i przetwórstwie minerałów, które zależą od taniej energii dostarczanej w miejscach i w czasie określonym przez potrzeby konsumentów. Nie tylko wtedy, gdy świeci słońce i wieje wiatr - (kwestia poruszana już w publikacji - Jobs First: Australian Workers Unite to Slam Unreliable Wind & Solar and Push for Reliable & Affordable Nuclear Power.)

Politycy (ale także "quasi" politycy) stosują powszechnie klasyczny przekręt, aby zdobyć poparcie dla wiatru i słońca: powiedzmy związkom zawodowym, że projekty morskiej energii wiatrowej oznaczają dosłownie tysiące nowych miejsc pracy, a ich liderzy chętnie je poprą i przekonają do nich swoich członków.

Jednak jeszcze przed wyschnięciem podpisów na kontrakcie, zaangażowana firma realizująca tenże kontrakt na energetykę wiatrową zapomniała o lokalnych producentach i zaczęła pozyskiwać komponenty od najtańszych dostawców, pozbawiając w ten sposób miejscowych pracowników możliwości zatrudnienia.

W Wielkiej Brytanii Generalny, Miejski Związek Zawodowy Producentów Kotłów i Pokrewnego Handlu (GMB) odkrył, że on i jego członkowie zostali bezczelnie oszukani pustymi obietnicami miejsc pracy dla tysięcy jego członków.

Jego przywódcy domagają się teraz likwidacji morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, a zamiast tego domagają się realnej energii i rzeczywistych miejsc pracy zapewnianych przez elektrownie jądrowe.

Opisuje to publikacja z 22 września br. "GMB wzywa do zaprzestania budowy morskich farm wiatrowych w obliczu braku generowania przez nie nowych miejsc pracy" na portalu National autorstwa Hannah Carmichael.

Związek zawodowy TRADE wezwał do wstrzymania budowy nowych morskich farm wiatrowych do czasu ustanowienia lokalnego łańcucha dostaw.

Londyński oddział GMB artykułuje rosnącą irytację szkockiego oddziału tego związku z zawodowego po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że kontrakty na dostawę płaszczy turbin dla morskiej farmy wiatrowej SSE Seagreen w Angus zostały przyznane firmom w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Decyzja ta oznaczała, że szkocka firma Burntisland Fabrications (BiFab) została pominięta na korzyść firm zlokalizowanych tysiące mil dalej, mimo że ma zakłady inżynieryjne na miejscu, w Fife i Stornoway.

Pomimo wsparcia szkockiego rządu dla BiFab w staraniach o wygranie przetargu, organizator przetargu - firma SSE Renewables twierdzi, że luka między ofertami firm zagranicznych, a BiFab jest "zbyt duża, aby wybrać producenta szkockiego".

W 2010 r. raport rządu szkockiego wskazywał, że sam morski sektor wiatrowy może zaoferować potencjał do 28 000 bezpośrednich miejsc pracy, a dodatkowo dalsze 20 000 stanowisk w branżach pokrewnych. Ponadto inwestycje tego sektora w samej Szkocji winny wynieść 7,1 miliarda funtów w ciągu 10 lat.

Ale właśnie w zeszłym roku oferująca lokalne usługi firma BiFab ponownie przegrała z globalnymi konkurentami walkę cenową po tym, jak EdF przekazała firmom z Indonezji ogromną większość łańcucha dostaw swojej farmy wiatrowej zlokalizowanej około 10 mil od wybrzeża Fife.

Teraz Londyński oddział GMB argumentuje, że pokazową strukturą łańcucha dostaw dla energetyki odnawialnej w Wielkiej Brytanii winna być ta stosowana w przemyśle jądrowym z "dziesiątkami tysięcy miejsc pracy niezbędnych do generowaniu niezawodnej energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla".

GMB twierdzi, że farmy wiatrowe nadal stosujące obecny typ łańcucha dostaw doprowadzą do wyższych rachunków za energię dla gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, a także do ogólnego braku nowych miejsc pracy - co, jak twierdzi ten związek zawodowy, jest sprzeczne z "bezpośrednim interesem ekonomicznym" jego członków i ich rodzin.

Warren Kenny, sekretarz regionalny GMB, powiedział: "Politycy wszystkich przekonań, którzy wmawiali, że energia odnawialna spowoduje tworzenie w Wielkiej Brytanii zielonych miejsc pracy w zamian za wyższe ceny energii elektrycznej i dotacje wymagane do jej uruchomienia, musieli uważać związkowców za głupców w obliczu zapierającego dech w piersiach absurdalnego łańcucha dostaw i obserwowanej emisji dwutlenku węgla.

Warren Kenny stwierdził także: "Stal do turbin i ich obudowy jest wytwarzana z wysokoemisyjnego węgla, a statki, które transportują je wiele tysięcy mil, są zasilane ropą także o wysokiej emisji CO2."

"To właściciele domów w Wielkiej Brytanii są zobowiązani do płacenia dodatkowej opłaty w wysokości 10 funtów tygodniowo do rachunków za energię w ich gospodarstwie domowym, niezależnie od osiąganych dochodów, aby sfinansować dotacje wymagane przez dostawców energii odnawialnej, gdyż bez nich ich inwestycje tworzące miejsca pracy na Dalekim Wschodzie byłyby nieopłacalne. Bez dotacji farmy wiatrowe nie istniałyby".

Dalej powiedział on: "Morskie farmy wiatrowe i obecny łańcuch dostaw, który prowadzi do wyższych rachunków i braku miejsc pracy, są sprzeczne z bezpośrednim interesem ekonomicznym członków związków zawodowych i ich rodzin. Kontrast z łańcuchem dostaw zastosowany w projektach energetyki jądrowej Hinkley Point C i Sizewell nie może być bardziej wyraźny. Projekty te potwierdzają, że istnieje w Wielkiej Brytanii zweryfikowany model łańcucha dostaw oznaczający dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy zastosowany dodatkowo przy projektach oznaczających generację niezawodnej energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla. GMB wzywa rząd do wstrzymania udzielania jakichkolwiek dalszych kontraktów na dostawy energii elektrycznej do morskich farm wiatrowych do czasu, gdy ich inwestorzy i operatorzy wprowadzą porównywalny do jądrowego łańcuch dostaw w Wielkiej Brytanii ".

Należy tylko mieć nadzieję, że deklaracja członka Zarządu PGE na 21. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021 - "Niezwykle istotny jest local content. PGE zidentyfikowało, co najmniej 100 polskich przedsiębiorstw, które będą miały swój udział w rozwoju polskiego offshoru" - polega na innych gwarancjach, niż te opisane powyżej. I wierzmy, że za kilka lat udowodnimy, że Polak (jak każdy inny) uczy się na błędach - najlepiej innych. Trudno będzie bowiem zastosować wymówkę o braku wiedzy lub niemożności przewidzenia wydarzeń w przyszłości.

Poglądy wyrażane przez autorów tekstów zamieszczanych w dziale Opinie nie są tożsame z poglądami wydawcy portalu.

Polecamy do sprawdzenia:

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: frunia 01.03.2021r. 09:43
kolejny artykuł psujący samopoczucie opowiadaczom bajek
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 01-03-2021r. 15:39 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fd 01.03.2021r. 10:02
A u nas nic! Jankesi naz złupią na całego - nie będzie żadnych miejsc pracy w polskiej jądrówce. Tylko pizze będziemy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: czytelnik 01.03.2021r. 12:08
Niestety lobby wiatrowe już w Polsce wygrało. Na ich profity polscy obywatele będą się składać przez najbliższe... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 01-03-2021r. 16:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: JPi 01.03.2021r. 15:35
Podziwiam poprzedników - leża na workach ze złotem które obrócą na zakupy energii z atomówek. Za 1MWh z wiatru liczą... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-03-2021r. 09:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek Mościcki 01.03.2021r. 16:54
Na stanowisko związków zawodowych czy Instytutu Maclver z Wisconsin to ja bym się jednak w kwestii energetyki nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE