ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Wspieranie Jordanii
01.03.2021r. 15:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Unia Europejska zakończyła projekt współpracy mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa radiacyjnego i postępowania z odpadami promieniotwórczymi w Jordanii.

Jordania od 2007 roku realizuje program rozwoju energetyki jądrowej. Jednym z warunków wstępnych jego wdrożenia jest rozwój niezbędnej infrastruktury.

Komisja Europejska była partnerem Jordanii i zrealizowała trzy projekty w ramach Instrumentu Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Jądrowego (Instrument for Nuclear Safety Cooperation, INSC), aby wesprzeć kraj w koniecznych usprawnieniach i wspierać postęp w pokojowym programie jądrowym, spełniając najwyższe standardy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego oraz gospodarki odpadami promieniotwórczymi.
Ostatni projekt o wartości 1,8 mln Euro zrealizowany przez INSC wsparł trzy instytucje Jordanii, Komisję Regulacyjną ds. Energii i Minerałów (Minerals Regulatory Commission, EMRC), Komisję ds. Energii Atomowej Jordanii (Jordan Atomic Energy Commission, JAEC) oraz Ministerstwo Środowiska Jordanii (Ministry of Environment of Jordan, MOENV).
Główną częścią projektu było licencjonowanie synchrotronu Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East (SESAME). Sezame to źródło promieniowania synchrotronowego "trzeciej generacji", które zostało oficjalnie zainaugurowane w Allan w 2017 r. Jest to pierwsze duże międzynarodowe centrum doskonałości w regionie, wspólne przedsięwzięcie naukowców i rządów w regionie, utworzone na podstawie modelu CERN. W ramach projektu europejscy eksperci podzielili się swoim doświadczeniem w zakresie aspektów technicznych i zabezpieczeń synchrotronu Sesame, wspierając w ten sposób EMRC w trwającym procesie licencjonowania urządzenia. Po wykonaniu przeglądu, oceny i czynności kontrolnych niezbędnych dla procesu koncesyjnego zostanie udzielona stała licencja, która pomoże w dalszej współpracy naukowej w regionie.
Delegacja UE w Jordanii zwiększyła wsparcie UE dla Sesame, dostarczając system solarny o mocy 7 MW dla dostaw energii elektrycznej do instalacji Sesame w ramach unijnego programu wsparcia zielonej energii w Jordanii.
Farma słoneczna, zainaugurowana w lutym 2019 roku, sprawia, że Sesame jest pierwszym synchrotronem w regionie zasilanym energią słoneczną.

Od rozpoczęcia projektu w 2017 r. około 50 ekspertów z UE prowadziło w Jordanii szereg działań wspierających. Wsparcie kontynuowano przy użyciu narzędzi internetowych w niesprzyjających warunkach pandemii COVID-19 w 2020 r. Pracownicy EMRC i JAEC byli szkoleni i wspierani poprzez warsztaty, szkolenia i wizyty pomocnicze na miejscu.

Według Komisji Europejskiej poprawiono również podstawę prawną bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Jordanii.
Pierwszy krajowy raport dotyczący Wspólnej konwencji w sprawie bezpieczeństwa postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi został przygotowany przez jordańską instytucję przy wsparciu europejskich ekspertów. JAEC i konsorcjum opracowali następnie strategię postępowania z odpadami promieniotwórczymi w Jordanii i plan działania w celu jej wdrożenia, a także zdefiniowali sposób postępowania z odpadami promieniotwórczymi przechowywanymi na składowisku Sewaqa.
Projekt ten został zrealizowany w ramach kontraktu z konsorcjum składającym się z austriackiej ENCO, Węgierskiej Agencji Energii Atomowej (HAEA), NRG z siedzibą w Holandii oraz niemieckiego TU¨V Nord.

Pomyślne zakończenie projektu jest wynikiem współpracy partnerów z Jordanii i konsorcjum. W szczególności wynikało to z motywacji beneficjentów i użytkowników końcowych oraz chęci zwiększenia ich zdolności i zdolności w zakresie ochrony przed promieniowaniem we wszystkich obszarach wykorzystania promieniowania jonizującego oraz postępowania z odpadami promieniotwórczymi.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE