ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Krupa: jest przyszłość dla gazu, tylko trzeba znaleźć sposoby na sfinansowanie potężnych inwestycji
26.02.2021r. 06:04

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji w Polskiej Spółce Gazownictwa (PSG), podczas panelu dyskusyjnego poświęconemu polskiemu rynkowi energii, gazu i paliw zorganizowanego w ramach 21. Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2021, skupił się głównie na kwestiach związanych z działalnością spółki w kontekście transformacji energetycznej i realizacji wyznaczonych priorytetów w zakresie koniecznych modernizacji i rozbudowy gazowej sieci dystrybucyjnej.

Podsumowując ubiegły rok dla PSG, Ireneusz Krupa poinformował, że usługa dystrybucyjna zanotowała lekką zwyżkę pomimo spadków od kwietnia do czerwca. Odnosząc się do wpływu pandemii na wyniki spółki stwierdził, że był on niewielki.

Punktem wyjścia dla przedstawienia działań PSG związanych z transformacją w obszarze dystrybucji gazu była ocena infrastruktury podczas dwóch zimowych szczytów z rekordami usługi dystrybucyjnej na początku bieżącego roku.
"Infrastruktura całkiem dobrze zniosła te szczyty, co znaczy, że mamy pewien zapas. Ale to nie znaczy, że możemy spać bezpiecznie. Musimy szykować się na kolejne szczyty, na wzrost zapotrzebowania na gaz" - podkreślił Ireneusz Krupa.

Z punktu widzenia dystrybucji gazu, wskazał na dwa kierunki, które wyznaczają obszary koniecznych działań. Pierwszy, to wprowadzenie biometanu do sieci dystrybucyjnej.
"Szacujemy ten potencjał w skali wieloletniej nawet na 4 mld m sześc. Te 4 mld, to nie jest wzrost ilości gazu dystrybuowanego ale zastępowanie gazu ziemnego biometanem. Z pewnych obszarów systemu gaz ziemny będzie wycofywany i zastępowany przez biometan, w zależności od możliwości i natężenia produkcji na danym obszarze. Zidentyfikowaliśmy w całej Polsce wszystkie miejsca, gdzie się wytwarza, czy może być wytwarzany substrat dla biometanowni. W związku z tym musimy przygotować się tam do rozbudowy sieci również budowy instalacji, które umożliwią wprowadzenie biometanu z sieci niskiego i średniego ciśnienia do sieci wysokiego ciśnienia, po to, aby można było go przesłać na większe odległości. Barierą będą fundusze. Bez wsparcia publicznego wydaje się to mało realne" - powiedział Ireneusz Krupa członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji w PSG.

"Dla podłączenia biogazowni, które miałyby taką ilość gazu wyprodukować w skali wielu lat, PSG musiałaby wydać ok. 10 mld zł. Samo wybudowanie biometanowni, to kolejne kilkadziesiąt miliardów" - dodał.
Zwrócił przy tym również uwagę na konieczność znowelizowania istniejących bądź zalegalizowania nowych regulacji umożliwiających producentom wyprodukowanie biometanu a spółce jego wprowadzanie do sieci. Tutaj również stwierdził, że "bez wsparcia środków zewnętrznych, ten rynek nie powstanie".

Drugim kierunkiem, który może w istotny sposób wpłynąć na dystrybucję paliwa gazowego jest wymiana węglowych źródeł ciepła na gazowe u przyszłych potencjalnych odbiorców PSG.
"Za tym pójdzie rozbudowa sieci przesyłowych i dystrybucyjnych a kluczową rolę odegrają jednostki kogeneracyjne na gaz" - zaznaczył Ireneusz Krupa. Tutaj także wskazał na potrzebę pozyskiwania środków, m.in. w kontekście gazyfikacji gmin.

"Potencjał jest bardzo duży i jest przyszłość dla gazu, tylko trzeba znaleźć sposoby na sfinansowanie potężnych inwestycji" - podkreślił - "Priorytetem dla PSG pozostaje przystosowanie sieci dystrybucyjnej do tego, żeby sprostać wyzwaniom związanymi z większymi wolumenami gazu dystrybuowanego tą siecią. Stąd, prowadzimy szereg inwestycji także w gazociągi wysokiego ciśnienia po to, żeby zwiększyć przepustowość zarówno do odbierania gazu z systemu przesyłowego i dystrybuowanie go do naszych klientów, jak też w przyszłości, po to, żeby zbudować dostateczną chłonność systemu" - powiedział.

Ireneusz Krupa zwrócił uwagę, że PSG jako największy dystrybutor gazu w Europie obsługujący ponad 7 mln klientów, wymaga wewnętrznej transformacji po to, by stać się "spółką bardziej nowoczesną, lepiej zarządzaną".

"Chodzi tutaj o kontekst naszej współpracy z klientami i prowadzony duży projekt dotyczący przejścia klientów na jednolity system informatyczny, na cyfryzację naszej pracy. Przed nami również budowa inteligentnych sieci (smart grids) i inteligentne opomiarowanie naszych klientów. Przy obecnych poziomach taryf, praktycznie, nie mamy możliwości finansowania tak wielu frontów inwestycyjnych. To będzie wyzwanie, jak zarządzać spółką, aby ją rozwijać ale jednocześnie nie przyczyniać się do zbyt dużego wzrostu cen dla klientów końcowych" - podsumował Ireneusz Krupa.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Myślący 24.03.2021r. 09:42
A nie lepiej aby przy biogazowniach powstawały elektrownie i/lub elektrociepłownie. Nie ma potrzeby tłoczenia takiego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE