ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wicepremier Ukrainy: Nord Stream 2 utorowałby drogę do szerszej rosyjskiej interwencji
26.02.2021r. 18:03

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 utorowałoby drogę do szerszej rosyjskiej interwencji na terytorium Ukrainy oraz do eskalacji konfliktu - oceniła w piątek wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.

Stefaniszyna wzięła udział w panelu dyskusyjnym waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council, który poświęcony był Nord Stream 2.

Wicepremier Ukrainy uznała, że jednym z kluczowych strategicznych celów powstającego gazociągu jest "podważenie bezpieczeństwa energetycznego" jej państwa. "Ukończenie tego projektu utorowałoby drogę i otworzyło możliwości do szerszej rosyjskiej interwencji na terytorium Ukrainy i eskalacji konfliktu, której nie możemy sobie nawet wyobrazić" - ostrzegła.

Biorący udział w panelu poseł niemieckich Zielonych Manuel Sarrazin wyraził przekonanie, że Nord Stream 2 to "geostrategiczny projekt Kremla mający na celu ominięcie Ukrainy", co - jak zastrzegł - negatywnie odbije się na gospodarce tego państwa.

Dodatkowo - jak argumentował, wskazując na krytykę gazociągu w Europie Środkowej - Nord Stream 2 "dzieli Europę". Przedstawiciel Zielonych podkreślił także, że ukończenie projektu będzie miało negatywny wpływ na klimat.
Nord Stream 2 od lat budzi w Europie kontrowersje. Zwolennicy rurociągu utrzymują, że to projekt komercyjny, krytycy wskazują na jego geopolityczny wymiar i to, że może służyć jako Kremlowi narzędzie wywierania wpływu na Europę.

Gazociąg, któremu sprzeciwia się m.in Polska i kraje bałtyckie, jest także krytykowany w samych Niemczech. Presja, by Berlin porzucił budowę, wzrosła od czasu aresztowania w Moskwie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Stanowisko rządu niemieckiego i kanclerz Angeli Merkel pozostaje jednak niezmienione.

Trasa gazociągu, który prezydent USA Joe Biden nazwał "złym interesem dla Europy", omija Ukrainę, pozbawiając ją opłat tranzytowych, i umożliwia Rosji zwiększenie przesyłu gazu ziemnego bezpośrednio do Niemiec. Dotychczas amerykańskie sankcje skutecznie uniemożliwiały dokończenie projektu. Nowy gospodarz Białego Domu dąży jednak do poprawy relacji z władzami w Berlinie, a te obstają przy gazociągu.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE