ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sekretarz stanu USA o Polsce w kontekście Nord Stream 2: nic o was bez was
28.02.2021r. 07:56

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Jak poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, sekretarz stanu USA Antony Blinken w kontekście Nord Stream 2 "użył takiego określenia, że będziemy o tym współdecydować, gdyż powiedział: Nic o was, bez was" - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, mówiąc o swojej rozmowie telefonicznej z Blinkenem.

We wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Do tej rozmowy nawiązał Rau w sobotę w Polskim Radiu 24, pytany stanowisko Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2.

W ubiegłym tygodniu w sobotę poinformowano w Waszyngtonie, że na obecnym etapie Departament Stanu USA nie zdecyduje się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2. Na listę sankcyjną wpisano jedynie uczestniczącą w budowie gazociągu barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus.

"Jeśli chodzi o Nord Stream2, to stanowisko Polski jest tutaj bardzo dobrze znane. Miałem okazję przedstawić je także w rozmowie z sekretarzem Blinkenem. Mówiliśmy o tym, że stanowisko Stanów Zjednoczonych jest bardzo, bardzo podobne. Pamiętamy, że prezydent Biden nazwał tę inwestycje złym interesem dla Europy. Tak że to jest sprawa, bynajmniej jeszcze nieprzesądzona" - powiedział Rau.

"Ja bym powiedział, że co prawda można spekulować na temat możliwości takich negocjacji zakulisowych administracji amerykańskiej z rządem niemieckim. Natomiast to, co mi powiedział pan sekretarz Blinken, a była to także reakcja na mój artykuł opublikowany w +Politico+ razem z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy" - zaznaczył szef MSZ.

"On użył takiego określenia, że będziemy o tym współdecydować, gdyż powiedział: +Nic o was, bez was+ w kontekście Nord Stream" - poinformował.
Minister spraw zagranicznych, nawiązując do artykułu w "Politico" wskazał, że stanowisko Polski i Ukrainy wobec Nord Stream 2 jest "absolutnie jednoznaczne".

"Uznajemy ten projekt, niezależnie od tego, jak on bardzo jest zaawansowany, za szkodliwy. Dlatego, że - jak wskazujemy - on przede wszystkim dzieli Europejczyków, dzieli nie tylko członków Unii Europejskiej, dzieli także członków NATO. On dzieli także społeczeństwa zachodu wewnątrz poszczególnych krajów. I - jak wskazujemy - jest niezgodny z duchem solidarności europejskiej" - powiedział Rau.

Zaznaczył, że w artykule obaj ministrowie zwrócić uwagę na to, "że jeśli uznaje się, że jest on w interesie Niemiec, jest w interesie Rosji, a nie jest w interesie dużo mniejszych i dużo słabszych państw naszej części Europy, to znaczy, że interesy silniejszych okazują się uprzywilejowane wobec tych interesów słabszych".

"A my, zarówno Polska, jak i Ukraina, jesteśmy przekonani, że relacje między państwami we wspólnocie Zachodu należy opierać na starej zasadzie, jeszcze sformułowanej w naszych relacjach z Litwą z okresu Unii Lubelskiej: "Wolni z wolnymi, równi z równymi". To jest istota tych najlepszych relacji międzynarodowych" - powiedział Rau.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE