ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Dlaczego przeciwnicy energetyki jądrowej się mylą
01.03.2021r. 12:58

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W moim poparciu dla energii jądrowej skupiam się na tradycyjnej energetyce jądrowej, ponieważ jest ona pod wieloma względami lepsza od niejądrowych metod wytwarzania energii. Elektrownie jądrowe, które zbudowaliśmy w latach 80. i od tego czasu zmodernizowaliśmy, mają zdecydowaną przewagę.

Jeśli kogoś nie można przekonać o tym fakcie, wątpię, czy zależy mu na faktach chociaż na tyle, by można byłoby przekonać go wzmianką o reaktorach ze stopionymi solami, prędkich reaktorach powielających, torze lub małych reaktorach modułowych. Musimy obalić istniejące mity na temat współczesnej energetyki jądrowej. Jeśli dana osoba okaże się na to podatna, możemy opowiedzieć jej o nowych przełomach, które sprawią, że już teraz lepszy sposób na generowanie energii będzie w przyszłości jeszcze lepszy.

Proszę nie interpretować mojego twierdzenia o wyższości energii jądrowej w taki sposób, że uważam, iż nie ma miejsca dla wiatru i słońca, to miejsce jest. Tam, gdzie to możliwe, należy bezwzględnie wykorzystywać wiatr i słońce. Ale te źródła energii odnawialnej są zmienne (VRE) i nie są one w stanie wyprzedzić dyspozycyjnych źródeł energii w sieci energetycznej, takich jak energia jądrowa (np. Capellán-Pérez i in., 2019; Emblemsvag, 2020; Joskow, 2011; Reichenberg i in., 2018). W związku z tym nadal będziemy potrzebować dyspozycyjnej energii. Energia jądrowa jest naszą jedyną nadzieją, aby wyeliminować zapotrzebowanie na węgiel i gaz ziemny.

A co z akumulatorami? Czy nie mogą zmienić słońca i wiatru w opłacalne opcje? Nie, przynajmniej nie na dużą skalę. Użycie akumulatorów na skalę użytkową wiązałoby się z kolosalnymi kosztami finansowymi i powodowałoby wyjątkowo nieprzyjazne dla środowiska problemy z wydobyciem surowców i utylizacją zużytych baterii. Nie oznacza to, że nie mogą działać na małą skalę w określonych sytuacjach, na przykład w przypadku mieszkańców wsi. Ale na dużą skalę jest to absurdalnie niepraktyczne.

Ale czy energia jądrowa nie jest też zbyt droga? Nie. Prawdą jest, że budowa tradycyjnego obiektu jądrowego wiąże się z dość dużym kosztem początkowym, a jego budowa zajmuje stosunkowo dużo czasu. Budowa największej elektrowni jądrowej w USA, Palo Verde Nuclear Generating Station, zajęła 12 lat, a koszt wyniósł 11,9 miliarda dolarów w cenach z 2019 roku. Na początku brzmi to drogo. Ale potem weźmy pod uwagę, że korzyści ekonomiczne dla Palo Verde wynoszą około 2 miliardów dolarów rocznie i działa ona od 33 lat. Biorąc pod uwagę te liczby, oznacza to, że osiągnięcie rentowności zajęło około 6 lat i elektrownia jest obecnie 54 miliardy dolarów na plusie. Oczywiście ta kalkulacja zawyża czysty zysk, ponieważ nie uwzględnia takich rzeczy, jak konserwacja i koszt paliwa. Biorąc jednak pod uwagę, że koszty początkowe energii jądrowej stanowią 69% jej całkowitych kosztów, jej zysk netto jest nadal dość przytłaczający (U.S. Energy Information Administration, 2020).

Jeśli chodzi o czas potrzebny na zbudowanie dużej elektrowni jądrowej, Palo Verde znajduje się na szczycie typowego zakresu. Na całym świecie budowa instalacji trwa 5-12 lat (Thurner i in., 2014). Istotne czynniki, dla których budowy elektrowni jądrowych w USA trwają tak długo, obejmują niepotrzebne opóźnienia spowodowane przez grupy antynuklearne, NIMBYizm (Not In My Back Yard, "nie na moim podwórku") i nadmierną regulację.

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że opinia publiczna często rażąco błędnie ocenia ryzyko. Błędy poznawcze wynikające z heurystyki prowadzą do tego, że ludzie nie tylko zakładają, że negatywny wynik jest o wiele bardziej prawdopodobny, niż jest w rzeczywistości, ale także uważają, że konsekwencje czegoś będą znacznie bardziej katastrofalne niż byłyby w rzeczywistości. Niektóre heurystyki obejmują heurystykę afektu (rzeczy, które są naładowane emocjonalnie, są łatwiejsze do przywołania i polegania na nich) oraz heurystykę dostępności (ostatnie wspomnienia są łatwiejsze do przywołania i w większym stopniu polega się na nich przy wyciąganiu wniosków).

W przeciwieństwie do tego, do czego mogą prowadzić błędy poznawcze, ani awaria w Fukushimie w Japonii ani wypadek w EJ Three Mile Island w USA nie spowodowały zgonów ani obrażeń związanych z promieniowaniem. Nie było również znaczących trwałych skutków środowiskowych. Jednak opinia publiczna jest przekonana przez te incydenty, że energia jądrowa zanieczyści środowisko i spowoduje, że ludziom zaczną wyrastać dodatkowe ramiona. Podczas najgorszej katastrofy, w Czarnobylu, zmarło prawie 40 osób i spowodowała ona kilka tysięcy przypadków wysoce uleczalnego raka. A przecież węgiel, który zabija 615 razy więcej ludzi, jest znacznie bardziej akceptowany. Patrząc z realnej perspektywy, energia jądrowa powodowała 0,01-0,074 zgonów na terawatogodzinę, energia słoneczna to 0,019, wiatr - 0,035, gaz 2,8, ropa to 18,3, a węgiel to 24,6 (Ritchie, 2020). W rzeczywistości szacuje się, że w latach 1971-2009 ocalono około 1,87 mln istnień ludzkich dzięki wykorzystaniu energii jądrowej (Kharecha i Hansen, 2013).

A jednak po Fukushimie Niemcy i Austria zamknęły swoje elektrownie jądrowe, a "zielone" grupy antynuklearne na całym świecie, w tym w USA, wołały: "mordercy" i od tamtej pory domagają się całkowitego wycofania energetyki jądrowej. Nie jest to bardziej rozsądna reakcja niż wtedy, gdy prawicowcy wykorzystują garść sporadycznych islamskich ataków terrorystycznych, aby uzasadnić odrzucenie muzułmańskiej imigracji, lub wykorzystują kilka rzeczywistych przypadków oszustw wyborczych, aby odrzucić całe wybory. Nie jest to bardziej rozsądne niż wtedy, gdy antyszczepionkowcy wykorzystują kilka reakcji alergicznych na szczepionkę przeciw koronawirusowi, aby ją zanegować i odrzucić.

To brak u ludzi zdolności do rozsądnego rozważenia kosztów i korzyści związanych z energią jądrową, i ich pozorna niezdolność do wyciągnięcia rozsądnych i dokładnych wniosków z analizy ryzyka jest głównym powodem, dla którego energia jądrowa zawodzi, a nie następuje to z powodu czegoś złego, wrodzonego i tkwiącego w energii jądrowej. Ludzie są ignoranccy i impulsywni i odrzucają energię jądrową, ponieważ jej nie rozumieją, głosują na ludzi, którzy odzwierciedlają tę ignorancję, oraz na wybranych urzędników, którzy nadmiernie regulują i atakują energię jądrową.

Następnie pojawiają się rzekome problemy ekonomiczne związane z energią jądrową. Problemy ekonomiczne energii jądrowej nie są związane z energią jądrową, ale polegają na tym, że to my jako jej konsumenci nie jesteśmy w stanie odmówić sobie natychmiastowej gratyfikacji. Łatwiej jest spędzić trzy lata na budowanie taniej elektrowni spalającej gaz ziemny, która będzie teraz dostarczać nam brudną energię elektryczną, zamiast spędzać więcej czasu i wydać więcej pieniędzy na budowanie czegoś, co na dłuższą metę będzie nawet bardziej opłacalne i ekologiczne niż gaz ziemny. Energia jądrowa nie jest opłacalna ekonomicznie tylko wtedy, gdy skupiamy się wąsko na perspektywie krótkoterminowej podobnie jak dzieci, które jedzą teraz jeden cukierek, zamiast dostać dwa cukierki za poczekanie.

Rząd mógłby rozwiązać ten problem, rozpoczynając finansowanie projektu jądrowego w momencie, gdy typowa elektrownia gazowa zostałaby ukończona, a właściciele projektu jądrowego mogliby to spłacić w okresie następującym po zakończeniu budowy elektrowni jądrowej. Każdy wygrywa i jest odpowiednio zmotywowany.

Opublikowane przez Στέφανος

Ateista. Humanista. Miłośnik nauki, historii i nauki nowych języków. Sprzeciwiam się plemienności na politycznej lewicy i prawicy, a to, co najprawdopodobniej jest prawdą, cenię ponad wygodę. Politycznie jestem centrolewicowym sceptykiem wszelkich dogmatycznych ideologii, takich jak komunizm czy anarchokapitalizm.

Odnośniki:
  • Capellán-Pérez, I., de Castro, C., & Miguel González, L. J. (2019). Dynamic energy return on energy investment (EROI) and material requirements in scenarios of global transition to renewable energies. Energy Strategy Reviews, 26(September 2018), 100399. https://doi.org/10.1016/j.esr.2019.100399
  • Emblemsvag, J. (2020). On the levelised cost of energy of windfarms. International Journal of Sustainable Energy, 0(0), 1-19. https://doi.org/10.1080/14786451.2020.1753742
  • Joskow, P. L. (2011). Comparing the costs of intermittent and dispatchable electricity generating technologies. American Economic Review, 101(3), 238-241. https://doi.org/10.1257/aer.101.3.238
  • Kharecha, P. A., & Hansen, J. E. (2013). Prevented Mortality and Greenhouse Gas Emissions from Historical and Projected Nuclear Power. Environmental Science & Technology, 47(9), 4889-4895. https://doi.org/10.1021/es3051197
  • Reichenberg, L., Hedenus, F., Odenberger, M., & Johnsson, F. (2018). The marginal system LCOE of variable renewables - Evaluating high penetration levels of wind and solar in Europe. Energy, 152, 914-924. https://doi.org/10.1016/j.energy.2018.02.061
  • Ritchie, H. (2020). What are the safest sources of energy? Our World in Data. https://ourworldindata.org/safest-sources-of-energy#note-11
  • Thurner, P. W., Mittermeier, L., & Küchenhoff, H. (2014). How long does it take to build a nuclear power plant? A non-parametric event history approach with P-splines. Energy Policy, 70, 163-171. https://doi.org/10.1016/j.enpol.2014.03.015
  • U.S. Energy Information Administration. (2020). Levelized cost and levelized avoided cost of new generation resources in the annual energy outlook 2016. Us Eia Lcoe, February, 1-20. https://www.eia.gov/outlooks/aeo/pdf/electricity_generation.pdf

Czytaj również:
Against Unreason

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Wydma Lubiatowska 01.03.2021r. 15:31
Właśnie rzuciliśmy okiem na publikację Emblemsvag'a. Ten facet nie ma pojęcia o prawidłowej definicji LCOE - to jakiś koszmar. Rzut oka na :https://drive.google.com/file/d/1cwot65QJWUGP07EsUXSlUkXB-VOA_URr/view?usp=sharing wyjaśnia wszystko. Dlatego nie akceptujemy energii jądrowej. Ludzie nie mają pojęcia co liczą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 02.03.2021r. 12:02
Masz jakieś kompleksy z tym LCOE, czy jak ? W treści artykułu wyraźnie pisze się, żeby zwracać uwagę na koszty całości systemu, a nie epatować marnymi porównaniami wyrywkowych kosztów elektrowni. Technologia węglowa ma wbudowany magazyn energii 30 dni. Gazowa ma możliwość korzystania z magazynu energii w kawernie gazowej i płaci za to abonament. Atom ma magazyn paliwa do 4 lat w reaktorze. Wiatr i foto korzystają z technologii wymienionych wyżej. Wlicz im ułamkową część kosztów technologii sterowalnych i LCOE da prawidłowe wyniki. Bez magazynów energii - patrz Teksas, opisał Piotr Syryczyński, cytuję, tam "magazyny energii się nie opłacają".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 02.03.2021r. 12:03
A zdradź wreszcie, jaką technologię akceptujecie ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 02.03.2021r. 18:24
Drogi Panie - szóste przykazanie !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mojżesz 03.03.2021r. 08:47
VI - Nie cudzołóż. Jaki związek?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 03.03.2021r. 11:56
Zdrada w 50% kończy się gdzie ? - no gdzie ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 02.03.2021r. 14:06
A ten ciągle swoje mądrości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 10.03.2021r. 23:26
Jaki sens mają wogóle próby liczenia kosztów metodami LCOE czy Monte Carlo albo innymi, skoro wiadomo, że elektrownia jądrowa jak i każdy inny obiekt kosztuje tyle, za ile ktoś jest gotów nam go zbudować! Koreańczycy pokazali w ZEA, że mogą wybudować nawet w tamtejszym ciężkim klimacie cztery reaktory jądrowe APR za kwotę 24 mld USD, a więc licząc moc każdego bloku jako 1345 MWe, więc cała moc elektrowni 5280 MWe za 24 mld USD, to daje niecałe 5 mld USD na każdy GW mocy zainstalowanej! Biorąc pod uwagę że jeden taki blok APR daje 11 TWh energii rocznie, więc cztery dają 44 TWh, razy 60 lat ... 2640 TWh w czasie całego działania elektrowni! I co, nadal pan utrzymuje, że się nie opłaca? Nadal pan się będzie upierał przy LCOE choć wychodzą bzdety wyjęte wogóle z życia! "Błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie to już zbrodnia", który to z filozofów powiedział?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 11.03.2021r. 11:22
Panie Lipka, po co Panu wypowiedzi o LCOE. Przecież Pan nawet nie wie o czym dyskutujemy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE