ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energia jądrowa akceptowalna politycznie
01.03.2021r. 14:21

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Energia jądrowa będzie "absolutnie" akceptowalna politycznie - powiedział niedawno do Andrew Ross Sorkina w programie CNBC "Squawk Box", filantrop, technolog i ewangelista zmian klimatycznych, Bill Gates. Jest bezpieczniejsza niż ropa, gaz i węgiel.

Energia jądrowa musi przezwyciężyć zgubną reputację, którą nabyła poprzez skojarzenie z bombą atomową i katastrofami radiologicznymi, ale Gatesa uważa, że skorygowanie błędnego przekonania tych, którzy jej nie chcą jest koniecznym wyzwaniem, wartym podjęcia i możliwym do realizacji.

Dzieje się tak, ponieważ zapotrzebowanie na czystą energię jest strasznie pilne, a eksploatacja elektrowni jądrowych nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Według Gatesa, nowe innowacje w technologie jądrowe (w których sam jest inwestorem) sprawiają, że energia jądrowa jest bezpieczniejsza i tańsza, a kraje na całym świecie zaczynają poszukiwać i wdrażać energetykę jądrową.

Energia jądrowa jest bezpieczniejsza niż węgiel, ropa, gaz ziemny

Energia jądrowa od dawna cieszy się opinią niebezpiecznej: wczesne innowacje w energetyce jądrowej towarzyszyły produkcji bomby atomowej, a w ostatnich dziesięcioleciach miały miejsce głośne katastrofy, takie jak pożar elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. na Ukrainie i awaria zakładu Fukushima Daiichi w 2011 roku w Japonii.

Ale chociaż katastrofom poświęca się dużo uwagi, Gates zwraca uwagę na względne bezpieczeństwo energii jądrowej w czasie. "Energia jądrowa jest w rzeczywistości bezpieczniejsza niż jakiekolwiek inne źródło wytwarzania [energii]" - powiedział Gates Sorkinowi. - Wiesz, elektrownie węglowe, pył węglowy, wysadzanie rurociągów gazu ziemnego. Śmiertelność na jednostkę mocy dla tych źródeł energii - jest znacznie wyższa" - powiedział Gates, do tego faktu odwołuje się również w swojej nowej książce "How to Avoid a Climate Disaster"

Rys. 1. Współczynnik zgonów (w wyniku incydentów i skażenia powietrza) dla różnych źródeł produkcji energii na 1 TWh wyprodukowanej energii elektrycznej [wg. Our World in Data]

Nowa generacja [energetyki jądrowej] rozwiązuje ekonomię, co jest dużym, dużym problemem, powiedział, odnosząc się do faktu, że elektrownie są bardzo drogie w budowie. "Jednocześnie rewolucjonizuje bezpieczeństwo".

Innowacje obejmują stosowanie ciekłego sodu zamiast wody do chłodzenia reaktora pod niższym ciśnieniem, co może pomóc uniknąć stopienia rdzenia, a także umożliwia zmniejszenie rozmiarów elektrowni jądrowych, a tym samym ich prostszą budowę.

"Mam nadzieję, że gdy rozwiązujemy te problemy inżynieryjne i problemy z kosztami, ludzie stają się bardziej otwarci na to, jak niewiarygodnie bezpieczna będzie następna generacja reaktorów" - powiedział Gates Sorkinowi.

Gates jest inwestorem i założycielem firmy TerraPower, która w 2020 roku połączyła siły z GE Hitachi Nuclear Energy, aby uruchomić reaktor i architekturę systemu energetycznego o nazwie Natrium. Dzięki prędkiemu reaktorowi sodowemu, zintegrowanemu magazynowaniu energii i elastycznej produkcji energii, technologia Natrium oferuje energię wolną od emisji dwutlenku węgla po konkurencyjnych cenach i jest gotowa do bezproblemowej integracji z sieciami elektrycznymi o wysokim poziomie odnawialnych źródeł energii. Zaoferuje "obfite ilości czystej energii na czas, aby pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych".

TerraPower opracowuje również reaktor z falą bieżącą (TWR), zaprojektowany jako reaktor prędki chłodzony sodem, wykorzystujący zubożony uran jako paliwo. Trzeci potencjalny reaktor firmy, reaktor prędki na stopione chlorki (MCFR), może być reaktorem stosunkowo niedrogim, który może pracować w nowych reżimach o wyższej temperaturze. Oznacza to, że jego celem jest nie tylko wytwarzanie energii elektrycznej, ale także zapewnianie bezemisyjnego ciepła do procesów przemysłowych i magazynowania ciepła.

Globalne przyjęcie odpowiada zmianie nastrojów

Na całym świecie podejście do energii jądrowej zaczyna się zmieniać. "Potencjał energii jądrowej jako części szerokiej gamy niskoemisyjnych metod produkcji staje się coraz bardziej jasny dla tych rządów, które chcą podjąć działania w sprawie zmian klimatu" - mówi Jonathan Cobb, starszy menedżer ds. komunikacji w World Nuclear Association, organizacji non-profit zrzeszającej interesariuszy z branży jądrowej.

"Zjednoczone Emiraty Arabskie wykraczają poza historię paliw kopalnych i właśnie uruchomiły pierwszy z czterech reaktorów jądrowych, które do połowy tej dekady będą dostarczać krajowi 25 proc. energii elektrycznej, a Turcja i Bangladesz budują swoje pierwsze reaktory jądrowe", mówi Cobb.

A "inne kraje, takie jak Polska i Egipt, zamierzają w przyszłości zbudować swoje pierwsze elektrownie jądrowe" - dodaje.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie około 20 proc. całkowitej rocznej produkcji energii elektrycznej pochodzi z energii jądrowej, Southern Nuclear buduje nową elektrownię jądrową Vogtle w Waynesboro w stanie Georgia (około 40 minut na południe od Augusty). Według Biura ds. Energii Jądrowej Departamentu Energii (DOE) rządu federalnego nowe reaktory, które zostaną uruchomione w 2021 i 2022 r., będą jednymi z "najbardziej zaawansowanych na świecie".

Nastroje polityczne USA dotyczące energii jądrowej również się zmieniają.

Innowacje w dziedzinie energii jądrowej były częścią obietnicy kampanii prezydenta Joe Bidena dotyczącej zmian klimatu.

W ciągu ostatnich czterech lat ponadpartyjne poparcie polityczne dla energii jądrowej wzrosło - mówi John Kotek, wiceprezes ds. rozwoju polityki i spraw publicznych w Nuclear Energy Institute (NEI) w Waszyngtonie oraz były szef Biura ds. Energii Jądrowej DOE podczas administracja Obamy.
"Kongres uchwalił kilka projądrowych projektów przeważającą większością ponadpartyjną i zwiększył finansowanie badań nad energią jądrową o ponad 50 proc." - mówi. "A kilka stanów - na czele z demokratycznymi i republikańskimi gubernatorami - uchwaliło politykę utrzymania w eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych, ponieważ cenią one zarówno bezemisyjną energię elektryczną, jak i tysiące dobrze płatnych miejsc pracy, które zapewniają te elektrownie".

Ale niektórzy twierdzą, że lepiej jest skupić się na odnawialnych źródłach energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa

Oczywiście są tacy, którzy twierdzą, że energia jądrowa nie jest natychmiastową odpowiedzią.

"Ta proponowana technologia odwraca uwagę od istniejących tanich, bezpieczniejszych i szybszych rozwiązań dostępnych dzisiaj", takich jak energia wiatru i słoneczna, mówi Mark Jacobson, profesor inżynierii lądowej i środowiska na Uniwersytecie Stanforda oraz starszy pracownik naukowy w Stanford Woods Institute for the Environment.

"Ponieważ 80 proc. problemów związanych z klimatem i zanieczyszczeniem musimy rozwiązać do 2030 r., a 100 proc., najlepiej do 2035 r., nowy reaktor jądrowy, który potrzebuje średnio 15 lat od planowania do eksploatacji, jest całkowicie bezużyteczny, jeśli chodzi o pomoc w rozwiązaniu problemu zmian klimatu" - twierdzi Jacobson.

Nie bez znaczenia są również niezliczone zagrożenia związane z energią jądrową, mówi. Między innymi istnieje pewne ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej, wydobywanie uranu może być niebezpieczne, a w Stanach Zjednoczonych nie ma dobrego, bezpiecznego, długoterminowego rozwiązania problemu przechowywania odpadów jądrowych.

Jacobson zwraca również uwagę, że chociaż eksploatacja elektrowni jądrowych nie powoduje emisji gazów cieplarnianych (rząd federalny nazywa energetykę jądrową "zeroemisyjnym źródłem czystej energii), to występują emisje przy budowie elektrowni jądrowych i podczas likwidacji reaktorów.

"Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie istniejących technologii czystej, odnawialnej energii i magazynowania" - twierdzi Jacobson.

Jednak według Gatesa w pełni odnawialne systemy energetyczne stoją przed jeszcze nierozwiązanym wyzwaniem: do tej pory niemożliwe było stworzenie akumulatora, który można by wykorzystać do magazynowania wystarczającej ilości energii do zasilania całych sieci elektrycznych. (Energia wiatrowa i słoneczna musi być przechowywana, aby energia była nadal dostępna, gdy wiatr nie wieje, a słońce nie świeci).

"Straciłem więcej pieniędzy na firmach produkujących baterie niż ktokolwiek inny", powiedział niedawno Gates, który również inwestuje w firmy zajmujące się magazynowaniem energii. "Nadal inwestuję w pięć różnych firm zajmujących się akumulatorami..."

Kotek zwraca uwagę na koszt alternatywny skupienia się wyłącznie na rzeczach takich jak wiatr i słońce. Na przykład dwa nowe reaktory jądrowe budowane w Georgii "będą wytwarzać więcej energii elektrycznej wolnej od emisji dwutlenku węgla niż jest obecnie wytwarzane przez ponad 7 000 turbin wiatrowych w stanie Kalifornia" - mówi i "w ciągu 60 lat w całym okresie eksploatacji, pozwoli uniknąć emisji około 600 milionów ton dwutlenku węgla".

Mimo to wiele nowych technologii jądrowych, takich jak zaawansowane elektrownie, to obecnie "jednorożce energii" - mówi Gregory Jaczko, były przewodniczący Komisji Regulacji Jądrowych i założyciel Wind Future LLC. "Mają niesamowite możliwości rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów środowiskowych, lecz po prostu nie istnieją w prawdziwym świecie".

Dopóki nie dojdą one do skutku, istniejące rozwiązania "mogą nie mieć rogów, ale w rzeczywistości można założyć na nie siodło i wykorzystać do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla".

Idąc dalej, nawet przy nowych technologiach i zapotrzebowaniu na czystą energię, energia jądrowa wciąż toczy żmudną bitwę w zakresie public relations, mówi Gates. "Energetykę jądrową można wykorzystywać w taki sposób, aby żadna z tych awarii z przeszłości nie powtórzyła się, ponieważ jej budową i eksploatacją kieruje wyłącznie fizyka" - powiedział Gates Andersonowi Cooperowi w programie CBS "60 minut". "Przyznaję, przekonanie ludzi do tego będzie prawie tak trudne, jak samo budowanie elektrowni. Ale ponieważ uniknięcie zmian klimatu może być koniecznością, nie powinniśmy się poddawać".

Czytaj również:
CNBC , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE