ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Esperis: O jakiego koloru wodór Polska powinna walczyć w gronie UE?
04.03.2021r. 13:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W raporcie Esperis "Wodór w Europie Środkowo-Wschodniej. Perspektywy rozwoju w Grupie Wyszehradzkiej i na Ukrainie" Łukasz Antas, Mariusz Bocian, Mateusz Bajek, Maciej Giers i Karol Bijoś zastanawiają się co powinny zrobić kraje naszego regionu, by stworzyć konkurencyjny przemysł wodorowy.

- Firmy z państw Europy Środkowo-Wschodniej będą musiały nawiązać współpracę z zagranicznymi dostawcami technologii, jednak możliwy jest też lokalny rozwój produktów, które mogą być tworzone jako przedłużenie łańcucha wartości dla dużych zachodnich dostawców. Istotnym źródłem wodoru w regionie w najbliższej dekadzie ma szanse stać się energia atomowa (wodór fioletowy), mogąca podlegać łatwiejszemu skalowaniu produkcji. Ukraina, choć przejawia duże ambicje w zakresie wodoru, będzie miała trudniejszy dostęp do unijnych źródeł finansowania. Może to sprawić, że Ukraińcy będą rozwijać gospodarkę wodorową w wolniejszym tempie niż członkowie UE. Wielkość produkcji "szarego wodoru" w Polsce (ok. 1 mln ton/r) to zarazem szansa (popyt na nowe, rodzime technologie), jak i obciążenie ze względu na przyszłe, restrykcyjne regulacje UE. Na forum UE Polska powinna także dążyć do promocji pozyskania wodoru z biogazu i odpadów, co wspierałoby także polskie rolnictwo - uważają autorzy raportu.

- Sygnalizowane w strategii Komisji Europejskiej instrumenty wspierające rozwój gospodarki wodorowej (Demand Side Support Policies, Carbon Border Adjustment Mechanism) powinny uwzględniać interesy polskiego sektora rafineryjnego i chemicznego (głównie produkcja amoniaku,) jeśli chcemy zachować ich konkurencyjność. Jednocześnie polskie regulacje (i decyzje właściciela - Skarbu Państwa) powinny na tych firmach wymuszać realne działania na rzecz rozwoju polskich technologii wodorowych, bo w praktyce od państwowych przedsiębiorstw w przemysłu rafineryjnego i chemicznego zależy tempo działania - piszą analitycy.
- Kluczowe jest wypracowanie kompleksowego podejścia do gospodarki wodorowej w Polsce, zaczynając od stworzenia systemowych rozwiązań, z precyzyjnym harmonogramem kolejnych kroków (inwestycji, niezbędnych regulacji, koordynacji systemu wsparcia z polskich i unijnych środków) oraz zdefiniowanymi odpowiedzialnościami poszczególnych interesariuszy, w tym przedsiębiorstw państwowych i urzędników. Raport z realizacji strategii powinien być co roku przedstawiany opinii publicznej i ekspertom oraz być tematem debaty w Sejmie - kończą.

Czytaj również:
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 05.03.2021r. 08:45
Ręce opadają.... a najlepszy byłby wodór czerwony w czarne kropki - do kupienia w Biedronce z regału koło wody gazowanej i obok napoi typu Cola..... jak ktoś oczywiście zechcę nabyć tę propagandę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE