ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Panasonic w 2022 roku zamknie fabryki paneli PV
05.03.2021r. 07:44

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Japoński Panasonic zamyka dział produkcji paneli PV. Firma nie będzie już wytwarzać ogniw fotowoltaicznych we własnym zakresie.

Rezygnacja z produkcji paneli PV wiąże się z likwidacją fabryk zlokalizowanych w prefekturze Shimane i tych w Malezji. Zakończenie działalności zakładów ma nastąpić w 2022 roku. Firma zapewnia, że pracownicy japońskich fabryk nie stracą zatrudnienia, a zostaną oddelegowani do innych zadań, takich jak produkcja falowników i baterii. Osoby zatrudnione w zakładzie w Malezji mogą liczyć tylko na wypłatę premii.

Firma rozpoczęła badania nad technologią fotowoltaiczną w 1975 roku, a 5 lat później wprowadziła pierwsze moduły na rynek, stosując je w kalkulatorach. Pierwszą instalację PV podłączoną do sieci japoński koncern zrealizował dopiero w 1993 roku, a 4 lata później rozpoczął sprzedaż modułów bazujących na wielozłączowej technologii HIT. W roku 2000 firma wprowadziła na rynek pierwsze dwustronne panele PV. Obecnie Panasonic oferuje moduły charakteryzującą się sprawnością na poziomie 20% i o mocy 340 W.

Panasonic planuje ograniczyć nakłady na działalność R&D w zakresie fotowoltaiki, za którą był odpowiedzialny ośrodek w mieście Kaizuka. Japońska firma nie zamierza całkowicie wykluczyć ze swojej oferty technologii fotowoltaicznych. Koncern zamierza dalej sprzedawać moduły i panele PV, jednak ich produkcję zleci zewnętrznym podmiotom.
W roku 2019 koncern miał sprzedać 90% swoich udziałów w malezyjskiej fabryce firmie GS Solar, z którą planowano współpracę w obszarze rozwoju technologii HJT. Zdolności produkcyjne GS Solar w zakresie tego rozwiązania miały wynosić około 600 MW. Firma zapowiedziała, że zwiększy je do 5 GW rocznie. GS solar planował także opracować ogniwa PV o sprawności na poziomie 25%. Transakcja jednak nie została zrealizowana. Obecny rekord sprawności ogniw w technologii HJT wynosi 26,7%, a osiągnął go japoński podmiot Kaneka.

źródło: gramwzielone


Branża ENERGETYKA

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE