ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie: Samorządy przygotowują propozycje do rozmów "okrągłego stołu" ws. transformacji energetycznej
05.03.2021r. 13:26

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Śląscy samorządowcy i przedstawiciele samorządu gospodarczego przedstawili w piątek listę tematów, o których chcą rozmawiać z rządem i ekspertami w ramach "okrągłego stołu" poświęconego transformacji energetycznej. W najbliższym czasie samorządy mają uszczegółowić swoje postulaty i propozycje.

W miniony poniedziałek zarządy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce oraz Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej we wspólnym stanowisku zaapelowały do premiera o zwołanie "śląskiego okrągłego stołu". Samorządowcy ocenili, że umowa społeczna poświęcona wygaszaniu kopalń nie powinna opierać się wyłącznie na dyskutowanym obecnie porozumieniu rządu z górniczymi związkami.

W piątek przedstawiciele gmin górniczych i samorządu gospodarczego (oprócz sygnatariuszy stanowiska - także Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach) spotkali się z wiceministrem aktywów państwowych Arturem Soboniem, przedstawiając listę tematów do przedyskutowania w ramach "okrągłego stołu". Uzgodniono, że wkrótce samorządy przekażą stronie rządowej propozycje zagadnień - wraz z ich szerszą charakterystyką i propozycjami rozwiązań - które, ich zdaniem, powinny być przedmiotem rozmów i szerszej umowy społecznej.

"Problemy, na które zwracamy uwagę, dotyczą wielu zasadniczych zagadnień związanych m.in. z gospodarką, ekonomią, środowiskiem czy aspektami społecznymi. Te kwestie powinny być przedmiotem szerokiej umowy społecznej, wypracowanej w ramach śląskiego okrągłego stołu" - wyjaśniła po spotkaniu przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Wśród zagadnień, na które zwracają uwagę samorządowcy, są m.in. kwestie likwidacji szkód górniczych, zabezpieczenia terenów pod ziemią i na powierzchni, likwidacji zwałów czy zagospodarowywania hałd i odpadów. Inne tematy dotyczą np. szczegółowego wskazania liczby miejsc pracy traconych w poszczególnych kopalniach w kolejnych latach oraz określenia strategicznych inwestycji, dających gwarancję zatrudnienia górnikom.

Samorządy postulują też uproszczenie ścieżki realizacji inwestycji, głównie w zakresie planistycznym, oraz oczekują wskazania mechanizmu podziału środków dla poszczególnych gmin górniczych (niezależnie, czy kopalnie na ich terenie były, są, czy będą zamykane) oraz dla tych gmin, pod którymi prowadzono wydobycie węgla, choć nie było tam siedziby kopalni.

Uczestnicy spotkania zwracali również uwagę na problem rekompensaty dla gmin za utracone dochody z PIT i CIT oraz na konieczność opracowania mechanizmu przekazywania pogórniczego majątku gminom lub wnoszenia go do nowo powstających firm. Inny postulat dotyczył ukonkretnienia planów związanych z inwestycjami zapewniającymi dostawy energii (w miejsce źródeł węglowych) oraz wsparcia transformacji firm i instytucji działających w otoczeniu górnictwa.
"To otwarta lista zagadnień, w ramach których chcemy poszukiwać w pierwszej kolejności rozwiązań systemowych. Ich podbudową powinny być odpowiednie przepisy prawa i zagwarantowane fundusze" - zaznaczył prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski.
Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreślił, że do "okrągłego stołu" jego inicjatorzy zapraszają nie tylko przedstawicieli rządu i władz woj. śląskiego, ale także środowiska naukowe, eksperckie i pozarządowe.

Umowę społeczną, mającą określić szczegóły zaplanowanej na najbliższe niemal trzy dekady transformacji górnictwa (zakończonej w 2049 r. zamknięciem ostatniej kopalni węgla energetycznego w Polsce) negocjują od kilku miesięcy przedstawiciele rządu i górnicze związki zawodowe. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano w Katowicach na najbliższy wtorek.

Śląscy samorządowcy uważają jednak, że transformacja energetyczna powinna być przedmiotem szerszego porozumienia, wypracowanego nie tylko przez górnicze związki i przedstawicieli rządu, ale także inne środowiska. W swoim poniedziałkowym stanowisku samorządowcy i przedstawiciele GIPH ocenili m.in. iż od zapadających aktualnie decyzji zależała będzie przyszłość Śląska w kolejnych dekadach.

"To teraz decyduje się, czy czeka nas rozwój, stagnacja czy wręcz marginalizacja. Ze względu na bezprecedensową skalę tych zmian, apelujemy o podjęcie szerokiego dialogu na ten temat, a także o wypracowanie nowych kierunków rozwojowych, rozwiązań zaradczych i działań osłonowych w szerokim gronie interesariuszy. Tylko w ten sposób unikniemy kryzysu, który już wkrótce może zapukać do naszych drzwi" - napisano w stanowisku.

Podstawą toczących się rozmów między związkowcami a stroną rządową jest projekt przygotowany przez stronę społeczną. Mowa w nim nie tylko o zasadach wspierania kopalń, gwarancjach zatrudnienia, osłonach socjalnych dla odchodzących z pracy górników czy inwestycjach w czyste technologie węglowe, ale także o zasadach transformacji Śląska - związki postulują m.in. powołanie Śląskiego Funduszu Rozwoju, specjalnej Rady koordynującej programy transformacji oraz gwarancje ich finansowania, m.in. ze środków UE.

Wszystkie newsy w jednym miejscu
To był ciekawy tydzień w naszym portalu
  1. Zobacz najnowsze wiadomości z krajowej energetyki
  2. Sprawdź przy okazji informacje z rynku paliw
  3. Zielona energia - ten temat również przyciąga uwagę naszych Czytelników

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE