ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energia jądrowa jest integralną częścią przejścia na czystą energię
05.03.2021r. 13:31

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA), Fatih Birol, podkreślił rolę, jaką energia jądrowa może odegrać w globalnej walce ze zmianami klimatu.

Birol przemawiał do delegatów na webinarium poświęconym inauguracji raportu IEA Energy Policies of IEA Countries: Japan 2021.

"Na całym świecie energia jądrowa jest dziś drugim co do wielkości źródłem czystej energii elektrycznej. Zapewnia bez emisji nieprzerwane usługi energetyczne na całym świecie, a jeśli spojrzeć na gospodarki OECD - takie jak Japonia, Stany Zjednoczone i Europa - energia jądrowa jest źródłem numer jeden czystej energii elektrycznej. I tak jest przez ostatnie trzy dekady. Dlatego, kiedy myślimy o bezpieczeństwie energetycznym, kiedy myślimy o czystej energii elektrycznej i chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne, moim zdaniem energia jądrowa powinna być integralną częścią bilansu energetycznego w krajach, w których rządy i obywatele dążą do znalezienia rozwiązania tych problemów" - powiedział Birol.

We wspólnym oświadczeniu IEA i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zauważyły, że w latach 2020-2050 globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie ponad dwukrotnie. Jednak w gospodarkach rozwiniętych, w których energia jądrowa stanowi największe niskoemisyjne źródło energii elektrycznej, traci ona na znaczeniu. Zamykane są elektrownie i ograniczane inwestycje w nowe konstrukcje w czasie, gdy świat potrzebuje więcej niskoemisyjnej energii elektrycznej. Dzieje się tak pomimo faktu, iż przejście na czystą energię na całym świecie nabiera tempa, podjęto zobowiązania do redukcji emisji w ramach porozumienia paryskiego i rośnie liczba obietnic osiągnięcia zerowej emisji netto w połowie wieku.

Brent Wanner, szef sekcji modelowania i analiz w IEA) powiedział podczas warsztatów internetowych High-Level Workshop on Nuclear Power in Clean Energy Transitions, które IEA zorganizowała wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), że Chiny w ciągu dekady będą miały największą na świecie flotę energetycznych reaktorów jądrowych, podczas gdy większość jednostek w dotychczasowych regionach jądrowych - Japonii, Unii Europejskiej i USA - stoją w obliczu zakończenia pierwotnego 40-letniego okresu eksploatacji.
Wanner stwierdził, że bez wsparcia politycznego dla długoterminowej eksploatacji istniejącej floty ten trend z pewnością będzie się utrzymywał.

Opublikowane w tym tygodniu dane IEA pokazują, że nastąpiło już odbicie w globalnych emisjach po spadku zapotrzebowania na energię elektryczną podczas pandemii. Globalne emisje CO2 związane z energią spadły o 5,8% w 2020 r., głównie z powodu wpływu pandemii COVID-19 na podróże i działalność gospodarczą. Jednak po osiągnięciu niskiego poziomu w kwietniu, nastąpiło ich silne odbicie i w grudniu wzrosły powyżej poziomów z 2019 r.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE