ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy stoją przed trudnymi pytaniami w miarę zbliżania się wyjścia z atomu
05.03.2021r. 15:26

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Nadchodzą zmiany w niemieckiej wiosce Gundremmingen, a lokalna elektrownia jądrowa stoi w obliczu rychłego zamknięcia w ramach niemieckiej polityki transformacji energetycznej

Bawarska wioska Gundremmingen jest tak dumna ze swojej elektrowni jądrowej, że jej herb zdobi gigantyczny złoty atom.

Ale dla wioski nadchodzą zmiany, a elektrownia stoi w obliczu zbliżającego się terminu wyłączenia na stałe w ramach niemieckiej polityki transformacji energetycznej i wychodzenia z energii jądrowej.

Dom byłego burmistrza Wolfganga Mayera ma bezpośredni widok na imponujący kompleks z dwiema 160-metrowymi wieżami chłodniczymi - wyższymi niż iglice katedry w Kolonii.

Elektrownia nadal produkuje 10 miliardów kWh energii elektrycznej rocznie, chociaż jej część została już zamknięta - wystarczająca ilość energii dla całego regionu metropolitalnego Monachium. Elektrownia zostanie wycofana z eksploatacji 31 grudnia 2021 r. wraz z dwoma innymi obiektami w północnych Niemczech.

Do końca 2022 roku Niemcy osiągną cel całkowitego wycofania energii jądrowej, wyznaczony przez kanclerz Angelę Merkel 30 maja 2011 r. po katastrofie w Fukushimie. Plan oznaczał dramatyczną zmianę kursu rządzących konserwatystów, którzy zaledwie kilka miesięcy wcześniej zgodzili się na przedłużenie okresu eksploatacji najstarszych niemieckich elektrowni.

Ale spotkało się to z szerokim poparciem społecznym w kraju, w którym istnieje potężny ruch antyjądrowy, napędzany najpierw przez obawy przed konfliktem zimnowojennym, a następnie przez katastrofy takie jak Czarnobyl.

Jednak w Gundremmingen decyzja była trudna do przełknięcia.

Elektrownia jądrowa była "częścią wioski w takim samym stopniu jak kościół" i wydaje się, że "coś umiera" - powiedziała Gerlinde Hutter, właścicielka miejscowego pensjonatu.

Według Mayera usunięcie całego materiału promieniotwórczego z terenu po zlikwidowanej elektrowni zajmie co najmniej 50 lat. Niemiecki rząd nadal poszukuje miejsca na długoterminowe składowanie odpadów promieniotwórczych w tym kraju.
Gundremmingen nie jest jedyną niemiecką wioską stojącą w obliczu dużych zmian, ponieważ kraj ten stara się wdrożyć swoją strategię transformacji energetycznej. Według instytutu badawczego Fraunhofer odnawialne źródła energii odnotowały spektakularny wzrost od 2011 r., a w 2020 r. stanowiły po raz pierwszy ponad 50% niemieckiego miksu energetycznego - w porównaniu z mniej niż 25% dziesięć lat temu.

Zmniejszające się znaczenie energetyki jądrowej (12,5 proc. w 2020 r.) "zostało zrekompensowane przez ekspansję odnawialnych źródeł energii" - powiedziała AFP Claudia Kemfert, ekspert ds. energii z Instytutu Badań Ekonomicznych DIW. W związku z tym elektrownie jądrowe nie zostały zastąpione węglem, chociaż paliwa kopalne nadal stanowią prawie jedną czwartą bilansu energii elektrycznej.

Dylemat gazowy

W rzeczywistości do wycofywania energetyki jądrowej dołączył ogłoszony w 2019 roku kolejny plan zamknięcia wszystkich niemieckich elektrowni węglowych do 2038 roku. Stanowi to szczególne wyzwanie dla Niemiec, które pozostają czołowym światowym producentem węgla brunatnego.

Wydobywanie węgla brunatnego, który jest silnie zanieczyszczający atmosferę, nadal prowadzi do niszczenia wiosek na zachodzie kraju w celu rozbudowy ogromnych kopalni odkrywkowych. Jeśli Niemcy mają uwolnić się od węgla brunatnego, odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, energia słoneczna, biomasa i energia wodna, będą musiały stanowić 65% bilansu energetycznego do 2030 r.

Jednak kraj, który od dawna znajduje się w czołówce energetyki wiatrowej w Europie, zainstalował w zeszłym roku zaledwie 1,65 gigawata (GW) farm wiatrowych - to najniższy poziom od dekady, według grupy rzeczników WindEurope. Aby zrealizować cele rządowe, Niemcy musiałyby co roku dodawać 9,8 GW energii słonecznej i 5,9 GW lądowej energii wiatrowej - twierdzi Kemfert.

Rozwój nowych obszarów do produkcji energii wiatrowej lub fotowoltaicznej jest złożony, a plany często napotykają na opór lokalnych mieszkańców i ryzyko zniszczenia krajobrazu. Jeśli nie uda się usprawnić magazynowania i dystrybucji za pomocą tak zwanych wirtualnych elektrowni, te nowe formy energii nie będą miały takiej samej stabilności jak energia cieplna lub jądrowa.

Aby zabezpieczyć swoje dostawy, Niemcy mogłyby zatem ulec pokusie budowy większej liczby elektrowni gazowych. Groziłoby to jednak wzmocnieniem jej zależności od Rosji, czego dowodem są kontrowersje wokół budowy gazociągu Nord Stream 2. Elektrownia gazowa jest już w budowie dla miasta Leipheim, tuż za rogiem od Gundremmingen.

Czytaj również:
AFP , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 13 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 05.03.2021r. 19:39
O ile słońce jeszcze zachodzi, to cudów nie ma - każde wyłączenie atomu oznacza przyrost CO2 z "ruskiego... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 8 | Najnowsza odpowiedź: 08-03-2021r. 10:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 07.03.2021r. 11:55
Tak czy siak, powstaje dla antyklimatycznych komentatorów sytuacja wręcz znakomita: jeśli nie wyłączą atomu, to nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-03-2021r. 12:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: &$# 16.03.2021r. 08:27
Panie Darku Coraz lepsze, wyważone komentarze. Tak trzymać.Oszołomstwo kiedyś się zmniejszy ale na pewno nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EL MPPW-3 19.03.2021r. 15:32
Panie Darku, jestem już starym inżynierem, ale b. mnie cieszy rozsądek młodszego pokolenia i akcentowanie koniecznej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE