ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Postęp prac na budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie - trwa realizacja bunkra na odpady
15.03.2021r. 07:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Bunkier wykonany będzie w technologii ścian szczelinowych. Ten zakres prac wraz z realizacją płyty fundamentowej wykonawca robót budowlanych, firma Strabag, powierzyła Soletanche Polska, światowemu liderowi budownictwa podziemnego. Ściany szczelinowe zostały już zrealizowane. Obecnie trwają roboty związane z wykopem wewnątrz konstrukcji. Inwestorem jest spółka Dobra Energia Dla Olsztyna Sp. z.o.o. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Doosan Lentjes (Niemcy). Zakończenie prac zakontraktowanych przez Soletanche planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Jednym ze strategicznych etapów realizacji jest wykonanie podziemnego bunkra

który będzie magazynował odpady. To stąd będą one trafiały do spalenia. Kluczowym zadaniem konstrukcji jest wykonanie szczelnej komory, którą tworzą ściany szczelinowe o grubości 80 cm i głębokości do 18 metrów. Firma Soletanche jest odpowiedzialna za realizację robót w powyższej technologii oraz wykonanie płyty dennej bunkru, wraz z 17 baretami (fundamentami specjalistycznymi wykonanymi również w technologii ścian szczelinowych), które mają za zadanie przeniesienie obciążeń z nadziemnej części bunkra i obiektów sąsiednich. Prace realizowane są w ramach kontraktu podwykonawczego z firmą Strabag, które jest podwykonawcą dla konsorcjum firm z grupy Doosan.

Zrealizowano w 100% zakres związany z wykonaniem ścian szczelinowych

Wraz z postępem prac ziemnych związanych z wykopem będą sukcesywnie realizowane kotwy gruntowe - prętowe.

- Kotwienie zaplanowane jest na dwóch poziomach. Większość kotew będzie realizowana jako kotwy stałe. W celu zapewnienia stateczności konstrukcji w fazie tymczasowej zostaną zamontowane tymczasowe rozpory stalowe. Płytę fundamentową bunkra będziemy posadawiać na poziomie średnim -12,8 metra - wyjaśnia Jacek Zdunek, Project Maneger, Soletanche Polska

- Soletanche jest doświadczonym wykonawcą konstrukcji podziemnych. Oprócz bunkra wykonanego w technologii ścian szczelinowych realizowane są również inne elementy infrastruktury ekociepłowi z wykorzystaniem baret przenoszących ponadprzeciętne obciążenia. Cieszymy się, że kolejny raz możemy przysłużyć się środowisku realizując fundamenty obiektów wspierających strategię proekologiczną - mówi Piotr Szturmowski, Dyrektor Oddziału Północ, Soletanche Polska.

Instalacja termicznego przekształcania odpadów w Olsztynie, współfinansowana przez UE, będzie spełniać wszystkie europejskie wymagania w zakresie recyklingu i przetwarzania odpadów, jednocześnie przestrzegając limitów emisji zgodnie z nowymi dokumentami BREF (odniesienie do najlepszych dostępnych technik).

Nowa ITPO, którego zakończenie budowy planowane jest na 2023 r., będzie w stanie przetworzyć rocznie do 110 tyś. ton paliwa z odpadów (RDF) wytwarzanych przez mieszkańców Warmii i Mazur. Pokrywając około 30% zapotrzebowania na ciepło w regionie, ta nowoczesna ekociepłownia pomoże zastąpić moce z produkcji węglowej elektrociepłowni Michelin planowanej do trwałego wyłączenia w najbliższej przyszłości. Realizowana inwestycja zapewni stałe, niezawodne i bezpieczne dostawy ciepła dla mieszkańców Olsztyna. Jednocześnie wykorzystanie energii zawartej w odpadach stanowi zrównoważoną alternatywę dla paliw kopalnych przy równoczesnym zmniejszeniu powierzchni składowisk.

Informacje dodatkowe:

Na czym polega technologia ścian szczelinowych? - Ściany szczelinowe to żelbetowe konstrukcje wykonywane w gruncie wykorzystywane jako pionowe obudowy głębokich wykopów. Technologia wykonywania zakłada prowadzenie wykopu wąskoprzestrzennego specjalnym chwytakiem hydraulicznym lub mechanicznym. Z postępem usuwania urobku z wykopu wypełnia się go zawiesiną bentonitową, która zabezpiecza wykop przed obsypaniem gruntu ze ścian wykopu.

Po osiągnięciu projektowej głębokości
ściany szczelinowej następuje instalacja kosza zbrojeniowego i betonowanie metodą "contractor". Soletanche Polska wykonuje ściany szczelinowe w technologii CWS (continuous water stop).

Stateczność ściany zapewniana jest przez rozpory stalowe, stropy rozporowe, kotwy gruntowe lub kombinacje tych metod.

Opis procesu wykonywania ścian szczelinowych wraz z modelem 3D:

1. Faza Pierwsza od lewej - Wykonanie murków prowadzących - liniowe elementy betonowe wyznaczające geometryczne położenie ściany szczelinowej, ograniczają odchylenie chwytaka w pierwszym etapie wykonywania wykopu szczelinowego oraz zapewniają stateczność ścian wykopanej szczeliny w jej górnej, przypowierzchniowej części

Następnie za pomocą charakterystycznego chwytaka (łyżki z tzw. szczęką) głębiona jest sekcja. Wraz z postępem wydobywania urobku, sekcja szczeliny zostaje wypełniona zawiesiną bentonitową zabezpieczającą wykop przed osuwaniem się gruntu do jego wnętrza

2. Faza Druga od lewej - Wprowadzanie zbrojenia - zbrojenie w postaci szkieletów wprowadza się na określoną głębokość do szczeliny wypełnionej zawiesiną bentonitową .Prefabrykaty zbrojeniowe skonstruowane są tak aby umożliwić swobodny przepływ betonu i centryczne położenie zbrojenia w szczelinie.

3. Faza Trzecia od lewej - Betonowanie sekcji - odbywa się metodą "contractor" czyli metodą betonowania podwodnego ("beton do betonu") przez leje rurowe na dno szczeliny wypełnionej zawiesiną bentonitową. Z postępem betonowania i wzrostem poziomu betonu w szczelinie zawiesina jest odpompowywana. Betonowanie sekcji musi być przeprowadzone bez przerw, w ciągu jednego procesu.

4. Faza Czwarta od lewej - Kontrola jakości - w każdej fazie wykonywania ściany szczelinowej kontrolowana jest prawidłowość min. następujących parametrów: pionowość i głębokość otworu oraz jakość zawiesiny w trakcie prowadzenia wykopu i betonowania, położenie klatek zbrojeniowych, jakość betonu i stopień wypełnienia szczeliny.
Proces realizacji kotwi gruntowych przestawia poniższy film.

Zdjęcia do filmu zrealizowane zostały na budowie Sądu Rejonowego w Toruniu w 2019 rok.Proces technologiczny:
1. Wiercenie otworu
2. Kontrola wydobywanego urobku
3. Instalacja cięgien
4. Montaż oczepu
5. Badania odbiorcze i sprężanie kotew

Zalety technologii:

- Możliwość wykonywania w obszarze zabudowanym
- Z uwzględnienie gęstej sieci infrastruktury podziemnej
- Technologia bezudarowa
- Szybsze uwalnianie frontu robót dla generalnego wykonawcy
- Możliwość realizacji kotew o znacznych nośnościach
- Obniżenie kosztów budowy
- Zastosowanie tymczasowe lub docelowe

Technologia najczęściej stosowana do zapewnienia stateczności obudów wykopów w szczególności:

- - Ścian szczelinowych
- Przesłon kopanych
- Obudów z cementogruntu
- Palisad
- Ścianek Berlińskich
- Ścianek Szczelnych

Czytaj również:
Soletanche Polska Sp. z o.o.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE