ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

PTEZ: znamy wyniki naboru na premię kogeneracyjną indywidualną
26.03.2021r. 16:50

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych
Urząd Regulacji Energetyki opublikował wyniki ogłoszonego w grudniu 2020 r. naboru na premię kogeneracyjną indywidualną dla nowych jednostek kogeneracji powyżej 50 MW. Wsparcie w łącznej wysokości 936 mln zł trafi do PGE Energia Ciepła i jej spółki zależnej - Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja.

W naborze, zgodnie z rozporządzeniem przewidziano, że maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła uzyskać wsparcie wyniesie 72 TWh, zaś maksymalna wartość premii została ustalona na poziomie 8,6 mld zł. Warto podkreślić, że w efekcie grudniowego naboru złożono jedynie dwie ważne oferty. W ramach naboru na premię kogeneracyjną indywidualną objęto blisko 18 TWh energii elektrycznej. W komunikacie Urząd Regulacji Energetyki wskazał, że po rozstrzygnięciu naboru wykorzystano niecałe 11 proc. możliwego do rozdysponowania wsparcia.

Wyniki naboru na premię kogeneracyjną indywidualną należy postrzegać pozytywnie - strumień wsparcia skierowany dla dwóch nowych inwestycji w niskoemisyjne źródła kogeneracyjne opalane paliwem gazowym jest korzystny z punktu widzenia ochrony środowiska. Wpisuje się również w strategię Grupy Kapitałowej PGE, a tym samy przyczyni się do transformacji sektora w kierunku neutralności klimatycznej - ocenia Arkadiusz Szymański, przewodniczący zespołu PTEZ ds. mechanizmów wsparcia, p.o. dyrektora Pionu Regulacji, Rynku Ciepła i Systemów Wsparcia w PGE Energia Ciepła.

Zwraca uwagę, że należy jeszcze dokonać szeregu zmian legislacyjnych w aktach prawnych regulujących ten nowy system wsparcia, zarówno pod kątem uproszczenia systemu, usunięcia nadmiernych barier regulacyjnych jak i również uelastyczniających ten system i dostosowujący go do aktualnych uwarunkowań rynkowych i założeń ekonomicznych. Stąd cieszy inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przystąpiły do prac legislacyjnych zmierzających do zmian w przepisach - dodaje dyrektor Szymański.

Zgodnie z zapowiedziami, celem planowanej nowelizacji ma być stworzenie instrumentów, które pozwolą przyspieszyć realizację inwestycji obejmujących rozwój jednostek wytwórczych wysokosprawnej kogeneracji. Nie brakuje głosów, które wskazują na potrzebę zwiększenia dynamiki przyrostu mocy jednostek na znacząco wyższym poziomie niż obecnie. Ma to związek z obserwowanym przyspieszeniem w działaniach na rzecz neutralności klimatycznej i realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Stąd konieczne jest zwiększenie tempa procesów zastępowania jednostek węglowych i wspierania rozwiązań mających wpływ na zmianę miksu paliwowego w branży ciepłowniczej.

Źródło informacji: Urząd Regulacji Energetyki
https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9344,Prezes-URE-rozstrzygnal-nabor-na-premie-kogeneracyjna-indywidualna.html

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: dwk 27.03.2021r. 12:02
opis projektu Kogeneracji znalazłem, a gdzie można znaleść opis projektu PGE?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algas 30.03.2021r. 11:00
Zaprawdę, czyż 11% można uznać za pozytyw? Czy raczej radykalnie przyspieszyć prace likwidujące bariery.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE