ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja: Statek Akademik Czerski płynie w stronę Danii, by budować Nord Stream 2
31.03.2021r. 09:14

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Rosyjski statek do układania rur na dnie morskim, Akademik Czerski, płynie ku Danii, by dołączyć do prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2 - podało w środę radio Echo Moskwy. Agencja TASS wyraziła przekonanie, że udział jednostki przyspieszy tempo prac.

Operator gazociągu, spółka Nord Stream 2, podał wieczorem we wtorek, że Akademik Czerski skierował się do wyłącznej strefy ekonomicznej Danii w celu rozpoczęcia prac przygotowawczych przed układaniem rur. Duńska Agencja Morska poinformowała we wtorek, że do końca września 2021 roku jednostki Akademik Czerski i Fortuna będą pracować przy układaniu dwóch nitek Nord Stream 2.

Akademik Czerski płynie z Kaliningradu i może przybyć do celu wieczorem w środę. Duńska Agencja Energii zapowiadała wcześniej, że jednostka ta pod koniec marca rozpocznie układanie pierwszej nitki Nord Stream 2 (Line A) w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na Bałtyku. Fortuna buduje teraz drugą nitkę (Line B).

Akademik Czersk zapewne będzie układał rury na głębszych wodach, a Fortuna - na płytszych - powiedział agencji TASS rosyjski ekspert, szef Fundacji Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego Konstantin Simonow. Jego zdaniem Akademik Czerski przyłącza się do budowy dopiero teraz, bo wcześniej przeprowadzał certyfikowanie nowego sprzętu do spawania rur. Przy czym, wydanie zezwoleń dla jednostki przez Danię świadczy, że "wszystkie kwestie zostały rozwiązane i Dania nie ma pytań dotyczących ubezpieczenia czy wyposażenia" tej jednostki - uważa Simonow.

Szef rady nadzorczej rosyjskiego koncernu Gazprom Wiktor Zubkow zapewnił 26 marca, że Nord Stream 2 powstanie do końca br.
Nord Stream 2 składa się z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości; ma transportować rocznie po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA, które nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w ten projekt. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE