ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ARP: w lutym krajowe wydobycie i sprzedaż węgla na poziomie 4,6-4,7 mln ton
01.04.2021r. 13:18

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W lutym tego roku polskie kopalnie wydobyły ok. 4,6 mln ton węgla, zaś wielkość sprzedaży tego surowca osiągnęła 4,7 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Lutowe wydobycie było mniejsze niż rok wcześniej, wzrosła natomiast sprzedaż węgla.

W czwartek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w lutym tego roku. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed roku, obecnie poziom produkcji i sprzedaży są zrównoważone.

W lutym zeszłego roku kopalnie wydobyły niespełna 5 mln ton węgla, a sprzedały prawie 4,2 mln ton. W tym roku w lutym produkcja była mniejsza niż przed rokiem o ponad 300 tys. ton, a miesięczna sprzedaż wzrosła rok do roku o ok. 500 tys. ton.

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu lutego tego roku był zauważalnie niższy w odniesieniu do lutego roku 2020, kiedy na zwałach leżało niespełna 7,1 mln ton niesprzedanego surowca - obecnie stan zwałów jest mniejszy o ponad 1 mln ton - w końcu lutego wynosił 6 mln ton.

W końcu lutego br. - jak podała w czwartek ARP - kopalnie zatrudniały 79,9 tys. osób, wobec 80,2 tys. pracowników miesiąc wcześniej.
Miesiąc wcześniej, w styczniu br., miesięczna wielkość wydobycia wyniosła 4,4 mln ton, a wielkość sprzedaży 4,3 mln ton. Natomiast w grudniu ub. roku miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla należały do najwyższych w 2020 roku. Kopalnie wydobyły w tym miesiącu ok. 5 mln ton węgla, a wielkość sprzedaży wyniosła ok. 5,1 mln ton. W zeszłym roku wyższa sprzedaż była tylko w październiku (ponad 5,5 mln ton) i listopadzie (niespełna 5,2 mln ton).

Najwyższe miesięczne wydobycie w minionym roku odnotowano, obok grudnia, w styczniu (ponad 5,2 mln ton) i marcu (ponad 5 mln ton). Natomiast ubiegłoroczny maj, z wydobyciem niespełna 3,2 mln ton i sprzedażą 3,5 mln ton, oraz czerwiec (3,8 mln ton wydobycia i 4 mln ton sprzedaży) były miesiącami z historycznie najniższą miesięczną wielkością produkcji i sprzedaży węgla w Polsce.

W całym 2020 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 7,2 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była mniejsza rok do roku o ok. 5,4 mln ton. Wydobycie spadło o blisko 11,7 proc. (do poziomu 54,4 mln ton), a sprzedaż o ponad 9,2 proc. (do 53 mln ton). Rok wcześniej, w 2019 r., polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż w roku 2018. Sprzedaż węgla w roku 2019 wynosiła ponad 58,4 mln ton i była o 4,1 mln ton niższa niż w roku 2018.

Nowe tematy, nowe komentarze naszych Czytelników
O tym teraz dyskutuje branża
  1. Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdza plan utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
  2. Paweł Strączyński zrezygnował z funkcji wiceprezesa PGE
  3. Kraków: Instytucje miejskie będą kupować energię z odnawialnych źródeł

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE