ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie: Zmiana planów gminy
06.04.2021r. 16:25

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Gmina Pszczyna zrezygnowała z wdrażania gospodarki wodorowej

Stanowisko w tej sprawie przedstawił burmistrz Dariusz Skrobol podczas konferencji organizowanej przez Fundację Centrum PPP, Fundację Veolia Polska oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Radny Arkadiusz Gardiasz złożył interpelację, w której poprosił o wyjaśnienia dotyczące rezygnacji z udziału w projekcie. Burmistrz odpowiada, że decyzja ta została podjęta po konsultacji z Przedsiębiorstwem Inżynierii Komunalnej oraz ze względu na brak określenia szczegółów dotyczących kosztów, obowiązków gminy i bezpieczeństwa tej technologii dla środowiska.

Przypomnijmy, że końcem września burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol podpisał umowę intencyjną, która miała pozwolić na wdrożenie gospodarki wodorowej na terenie naszej gminy. - Cieszę się, że będziemy liderem w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza - komentował po podpisaniu dokumentów. Prawie całe przedsięwzięcie miało być sfinansowane ze środków Unijnych. Realizacja projektu miała pozwolić na zredukowanie smogu, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu i gazu, stworzenie nowych możliwości dla innowacyjnego i ekologicznego przemysłu. Dodatkowo wodór miał być stopniowo wprowadzany jako paliwo w transporcie publicznym. W październiku odbyło się spotkanie internetowe w temacie wdrożenia gospodarki wodorowej. Wówczas burmistrz informował, że ważnym krokiem jest poparcie wniosku przez polskie Ministerstwo Rozwoju w Komisji Europejskiej oraz, że trwa tworzenie grup roboczych.

Niedawno stanowisko o rezygnacji z wdrażania gospodarki wodorowej w naszej gminie burmistrz zaprezentował podczas konferencji organizowanej przez Fundację Centrum PPP, Fundację Veolia Polska oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Spotkanie odbyło się w trybie on-line w lutym.

- Wielokrotnie w mediach informowano o tym, że Pszczyna ma ogromną szansę wdrożenia technologii wodorowej. Niestety od wspomnianej konferencji do dnia dzisiejszego brak jest jakiejkolwiek informacji na temat powodów rezygnacji z projektu o wartości około 800 mln zł - pisze Arkadiusz Gardiasz w treści interpelacji.

Arkadiusz Gardiasz poprosił o przedstawienie założeń przedsięwzięcia i powodów rezygnacji z udziału w projekcie wdrożenia gospodarki wodorowej w gminie Pszczyna, przedstawienia treści umowy intencyjnej, którą burmistrz podpisał ze spółką SBB Energy S.A., spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, w zakresie technologii wodorowych oraz opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru, który może zostać wykorzystany między innymi na potrzeby ciepłownictwa systemowego. Poprosił też o stanowisko rady nadzorczej i zarządu Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej w Pszczynie w sprawie przedmiotowego projektu, a także o protokoły ze spotkań organizowanych w ramach przedsięwzięcia.
W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego pojawiła się odpowiedź burmistrza na interpelację, w której czytamy:

- W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące projektu wdrożenia gospodarki wodorowej w gminie Pszczyna udzielam następujących wyjaśnień: 30 września 2020 r. podpisany został List intencyjny pomiędzy SBB ENERGY S.A. z siedzibą w Opolu, Veolia Energia Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, Miastem Pszczyna i Regionalną izbą Gospodarczą Katowicach. Założeniem była chęć podjęcia współpracy w zakresie technologii wodorowej oraz opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru dla wskazanej lokalizacji parku technicznego. Wszystkie warunki współpracy Stron, w tym wzajemne prawa i obowiązki, miały zostać określone w umowie. Strony wzajemnie oświadczyły, że list intencyjny nie stanowi żadnych podstaw do jakichkolwiek wzajemnych roszczeń - podkreślił w dokumencie burmistrz Dariusz Skrobol.

- Strony zgodnie oświadczyły, że do czasu zawarcia ostatecznej umowy zobowiązane są do zachowania poufności w zakresie informacji związanych z jego przedmiotem. Ze względu na fakt braku wskazania wysokości kosztów i braku szczegółowego określenia obowiązków gminy oraz ustalenia, czy inwestycja i produkt są bezpieczne dla środowiska, po zasięgnięciu opinii Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. podjęta została decyzja o rezygnacji gminy Pszczyna z udziału w projekcie i nie podpisania umowy o współpracy - informuje w odpowiedzi na interpelację burmistrz.

Źródło: pless.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE