Samochód elektryczny wypiera diesla i benzynę. Dlaczego Polak chce jeździć na prąd?
www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Samochód elektryczny jest... fajny. Kto raz się przejechał, ten przyklaśnie i zacznie rozglądać się za autem na prąd dla siebie - przynajmniej tak wynika z badania preferencji kierowców przeprowadzonego przez polską firmę doradczą InsightOut Lab do spółki z ekspertami marki Volkswagen. Jednak nie tylko frajda z jazdy kusi...
W najnowszym badaniu eksperci skupili się na osobach, które deklarują, że rozważają zakup samochodu elektrycznego (23 proc. wszystkich przebadanych Polaków). Ich opinie rzucają światło na przyczyny, dla których kierowcy nad Wisłą zaczynają brać pod uwagę przesiadkę do auta na prąd. Co ważne, wbrew obiegowej opinii, znaczna część tej grupy nie mieszka w domach jednorodzinnych i wcale nie traktuje samochodów elektrycznych jako potencjalnie drugich lub trzecich aut w ich gospodarstwach domowych.
Padło pytanie: Co sprawiło, że rozważasz zakup samochodu elektrycznego?
Respondenci nie musieli ograniczać się do wyboru tylko jednej przyczyny.
Ponad połowa przyznała, że skłoniły ich informacje, które znaleźli na temat samochodów elektrycznych, np. w internecie czy prasie ("Przekonało mnie to, co czytałem lub oglądałem na temat aut elektrycznych").
Nieco mniej (36 proc.) odpowiedziało, że punktem zwrotnym była dla nich możliwość przejechania się samochodem elektrycznym (jazda testowa u dilera, skorzystanie z usługi carsharingu lub przejażdżka samochodem znajomego).
Dla jednej czwartej (25 proc.) bezpośrednim impulsem do rozważania takiego zakupu było zobaczenie auta elektrycznego na ulicy.
Co daje samochód elektryczny?
Ale czy chętni na przesiadkę z auta spalinowego do elektrycznego są świadomi, na co mogą liczyć po takiej zamianie? Jako najczęstszy powód kupna samochodu na prąd wskazują ochronę środowiska (61 proc.). Kuszą także niskie koszty eksploatacji (40 proc.) i możliwość ładowania samochodu w domu (35 proc.). Jazda samochodem elektrycznym to również przywileje, czyli darmowe parkowanie w płatnych strefach czy jazda buspasami - to przekonuje 28 proc. potencjalnych kupców. A 23 proc. ceni sobie komfort bardzo cichej pracy silnika elektrycznego.
W Polsce do końca lutego 2021 roku zarejestrowano łącznie 20 504 samochody osobowe z napędem elektrycznym - podlicza Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Przeszło połowa tej liczby to pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) - 10 471 szt., a pozostałą część stanowią hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) - 10 033 szt. Na tle milionów modeli spalinowych to niewiele, ale - jak wskazuje PSPA - aut na prąd przybywa w bardzo dynamicznym tempie.
Źródło: auto.dziennik.pl
ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej