ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Starcie gigantów
05.04.2021r. 18:33

dr Piotr Syryczyński
Rynek baterii do samochodów elektrycznych jest obszarem starcia o patenty, prawa do informacji handlowej oraz zaciekłej konkurencji o kontrakty długoterminowe z odbiorcami. 10 lutego 2021 zapadł wyrok trybunału ITC, który ma też znaczenie dla Polski jako miejsca produkcji tych baterii.

Przewidziana skala rynku w zakresie baterii do samochodów elektrycznych to nawet 23 mld USD za parę lat (2025-2026). Podstawowa oś walki konkurencyjnej dotyczy wejścia ze swoimi bateriami do nowych modeli samochodów i to takich, które na pewno zdobędą duży udział w rynku. Jest tu podobnie jak dawniej z oponami, gdzie o pozycji na rynku decydowało wejście na pierwsze wyposażenie.

Polska ma sporo doświadczenia w tym zakresie gdyż już w pierwszym swoim kontrakcie prywatyzacyjnym dot. fabryki samochodów Polska zagwarantowała sobie odpowiedni udział polskiej produkcji na pierwsze wyposażenie a było to niemal 30 lat temu1. Majstersztykiem była prywatyzacja tego samego dnia dwóch fabryk opon, które trafiły do dwóch największych światowych konkurentów co dało silny rozwój tej branży. Również w kontraktach na zakup samolotów wojskowych podpisanych 20 lat temu zagwarantowano offset czyli odpowiedni wsad polskiej produkcji w tym aport w postaci polskich fabryk, które stały się częścią firm dostawców. Taki był początek słynnej "Doliny Lotniczej".

U.S. International Trade Commission ("ITC") 2 to niezależna, bezpartyjna, quasi-sądowa agencja federalna, która spełnia szereg zadań związanych z handlem. ITC realizuje swoje zadania poprzez wydawanie wyroków, badania i analizy oraz poprzez utrzymanie tzw. Zharmonizowanej Taryfy Celnej. Komisja bada i dokonuje ustaleń w postępowaniach dotyczących przywozu, który może zaszkodzić przemysłowi amerykańskiemu lub może naruszać prawa własności intelektualnej. Na czele USITC stoi sześciu komisarzy. Są oni nominowani przez Prezydenta i potwierdzani przez Senat USA. ITC ma dość unikalne zasady powoływania i zasady zarządzania co warto wiedzieć. 3

Dla przykładu w dniu 01.04.21 pięciu komisarzy (przewodniczący Jason E. Kearns4, wiceprzewodniczący Randolph J. Stayin5, oraz komisarze David S. Johanson, Rhonda K. Schmidtlein, i Amy A. Karpel) zagłosowało za uznaniem, że importowane z Republiki Czeskiej rury ciśnieniowe ze stali węglowej są sprzedawane poniżej cen "właściwych" czyli po cenach dumpingowych6. To co charakteryzuje tę instytucję to szybkie procedury (tutaj było to tylko 9 miesięcy) i duże uprawnienia do nakładania kar lub dodatkowych ceł - tutaj chodzi o import rur bez szwu z Czech w skali 210 mln dolarów rocznie.

ITC cieszy się wysokim uznaniem w USA a jego wyroki mają istotne znaczenie też dla wielu spraw międzynarodowych. W sprawach o charakterze sporu Główny Sędzia Prawa Administracyjnego tej agencji przydziela sprawę jednemu z sędziów, który planuje i przeprowadzi przesłuchania dowodowe. Nakazy naprawcze ITC (wyroki) w przypadkach określonych w sekcji 337 ustawy są skuteczne, gdy zostały wydane i stają się ostateczne 60 dni po ich wystawieniu, chyba że zostaną odrzucone z powodów politycznych przez rząd USA w ciągu tego 60-dniowego okresu.

To ciekawy punkt przepisów amerykańskich tzn. prezydent USA ma prawo uchylić wyrok ITC jeśli uważa, iż powinien to zrobić z przyczyn politycznych (innego ważniejszego interesu politycznego czy gospodarczego USA) ale musi tego dokonać w ciągu 60 dni od daty wydania wyroku. W przeciwnym wypadku wyrok staje się prawem obowiązującym na całym terytorium USA.

Podstawowy konflikt badany przez ITC, który dotyczy też pośrednio Polski, jest sporem pomiędzy firmami LG i SK. Dane o tym konflikcie są publicznie dostępne7. Nazwa sporu jest skomplikowana ale oddaje złożoność sprawy: Lithium Ion Batteries, Battery Cells, Battery Modules, Battery Packs, Components Thereof, and Production and Testing Systems and Processes Therefor. Procedura realizowana przez ITC trwała stosunkowo długo gdyż przesłuchiwano tutaj wiele stron: Complaint Filed 04/29/2019, Evidentiary Hearing Dates: Scheduled Start 03/02/2020, Scheduled End 03/06/2020, Non Final (Terminating) ID Issued 02/14/2020, Final Determination of Violation 02/10/2021. Investigation Number: 337-TA-1159 , Investigation Type: Violation , Docket Number: 3383

Ogłoszenie o skardze jest z maja 2019 8 a wyrok jest z 10 lutego 2021 9 - ale prawomocność wyroku zależy od opisanej wcześniej decyzji prezydenta Bidena - czy uchyli tę decyzję w czasie tych 60 dni czy nie. Skargę złożyły firmy LG Chem, Ltd. (siedziba w Seulu, Korea Południowa) oraz firma LG Chem Michigan, Inc. (siedziba w miejscowości Holland, stan Michigan, USA) w dniu 29.04.2019. Skarga bazuje na rozdziale 337 ustawy z roku 1930 i dotyczy importu do USA baterii litowych, oraz różnego rodzaju półproduktów do produkcji baterii. Według skargi ma tu miejsce naruszenie tajemnic handlowych należących do skarżącego (LG) przez podmiot importujący (SK). Skarżący zawnioskował o zakaz importu do USA tych elementów/składników do produkcji baterii do samochodów.

Wyrok z 10 lutego 2021 jest interesujący, gdyż pokazuje prawdziwą "kuchnię" podejmowania kluczowych decyzji gospodarczych w USA:

(605x147)(605x131)

Wyrok (ciągle nieprawomocny) zakazuje na 10 lat firmie SK realizacji importu do USA baterii i elementów do produkcji baterii. Ale dla ochrony konsumentów w USA ITC zezwala na ograniczony import do USA przez 4 lata ale tylko dla dostaw do firmy FORD na cele programu samochodów elektrycznych F-150, na dwa lata dla firmy Volkswagen oraz dla wymiany baterii w tych samochodach KIA, które zaimportowano do USA przed uprawomocnieniem się tego wyroku (o ile miały w sobie baterie firmy SK wcześniej).

Dokumenty publicznie dostępne z tej procedury można pozyskać ze strony https://edis.usitc.gov/ . Według tych dokumentów zarzucano sprzeniewierzenie tajemnicy handlowej w oparciu o zatrudnienie przez SK ponad 100 byłych pracowników LG, w tym 70 inżynierów, którzy zostali rzekomo poproszeni o ujawnienie poufnych informacji podczas procesu rekrutacji i pobrali 1900 poufnych dokumentów z bazy danych LG. LG twierdzi, że SK czerpał korzyści z tego przywłaszczenia w wyniku 14-krotnego wzrostu wartości swoich kontraktów na akumulatory do pojazdów elektrycznych w tym okresie. SK zaprzeczał zarzutom, twierdząc, że zatrudnienie odbyło się w drodze otwartego procesu rekrutacyjnego, że byli pracownicy LG stanowili dużą część puli kandydatów i że SK zatrudniała tylko 10% kandydatów do LG, z których 95% zajmowało niskie stanowiska kierownicze bez dostępu do tych spornych wysoce poufnych informacji.

We wrześniu 2019 władze koreańskie dokonały "nalotu" na dwie fabryki koncernu SK w Seuylu i w Daejeon dla kontroli zarzutów10. A wniosek do ITC (dodatkowy) został złożony 26 września 2019.

Z drugiej strony ten sam ITC w innym orzeczeniu w dniu 01.04.2021 stwierdził, że pewne klauzule w patentach jakie posiada SK nie naruszają praw LG. To jest orzeczenie w innej równolegle prowadzonej procedurze gdyż obie firmy mają setki patentów w tej dziedzinie: In its preliminary decision, the ITC said SK had not infringed on any of LGES' four battery patents in a case that was filed by LGES in September 2019. This is separate from the battery trade theft case, in which the ITC sided with LGES and slapped SKI with a "devastating" 10-year business ban in the US11.

Administracja prezydenta Bidena ma niezwykle trudną sytuację. Do 11 kwietnia 2021 ma czas na ewentualne uchylenie wyroku ITC. Skutkiem wyroku (o ile prezydent Biden nie uchyli go) będzie zatrzymanie budowanej za 2,6 mld dolarów fabryki baterii w stanie Georgia. To jest właśnie ten stan w USA gdzie prezydent Biden wygrał z trudem z prezydentem Trumpem a ponadto jest to ten stan gdzie Partia Demokratyczna odniosła sukces zdobywając dwa miejsca w senacie w roku 2020 - nowi senatorzy z Partii Demokratycznej to Raphael Warnock12 i Jon Ossoff13 . Ten drugi jest z zawodu dziennikarzem śledczym o dużym doświadczeniu także w sprawach wewnętrznych. Zasiada obecnie w senackiej komisji ds. Banków, mieszkalnictwa i spraw miejskich oraz w senackiej komisji Bezpieczeństwa wewnętrznego i spraw rządowych oraz jest przewodniczącym Stałej Podkomisji ds. Śledczych ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wygrana w stanie Georgia dała Partii Demokratycznej układ 50-50 w Senacie dzięki czemu wiceprezydent p. K. Harris może przechylać głosowania na stronę Partii Demokratycznej w razie "remisu" w głosowaniach. Ale stan Georgia jest rządzony przez Partię Republikańską, która właśnie poprzez nową ustawę o głosowaniach chce utrudnić mobilizację wyborców Partii Demokratycznej.

Budowa fabryki w Commerce, Georgia ma osiągnąć 9,8 GWh w roku 2022 a około 22 GWh już w roku 2024 lub 2025. Zdjęcia z budowy realizowanej od maja 2019 można oglądać w internecie14 To co jest ważne to polskie fabryki miały być dostawcami niektórych części do fabryki w USA. SK IE Technology produkuje obecnie separatory do tych baterii w zakładzie w Korei Południowej (moce produkcyjne: 530 mln m kw. rocznie). Kolejne fabryki powstają w Polsce i Chinach, a ich stopniowe uruchamianie umożliwi zwiększenie rocznych mocy do 1370 mln m kw. do końca 2021 roku15. Natomiast do końca 2023 roku SK planuje osiągnięcie mocy na poziomie 1870 mln m kw. rocznie - ponad trzy razy więcej niż obecnie.

SK Innovation

LG, konkurent SK, już ogłosił, iż jest gotów zainwestować dodatkowo prawie 4,5 mld dolarów w fabryki, które wyprodukują brakujące baterie o ile budowa firmy SK w Georgia zostanie wstrzymana. LG poinformował 11 marca 2021, że zwiększy moce produkcyjne akumulatorów o kolejne 70 Gwh w USA i doda 4000 miejsc pracy w firmie na terenie USA i kolejne 6000 dla podwykonawców w ramach nowego planu inwestycyjnego (0też na terenie USA). Posunięcie to podwoiłoby wielkość jego fabryki joint venture o wartości 2,3 miliarda dolarów z General Motors w Ohio, która ma zostać ukończona w 2022 roku i ma mieć moc produkcyjną 35 Gwh (ale jest w stanie ją podwoić jeśli SK wstrzyma swoją inwestycję). 16

LG posiada także fabrykę w Polsce planowaną na 65 GWh a plany produkcji światowej w roku 2023 są na poziomie 230 GWh17. LG w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia jest wyjątkowym punktem na mapie współczesnego przemysłu motoryzacyjnego18. Bliźniacze zakłady produkcyjne działają tylko w Korei Południowej, Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych.

Podsumowanie

Polska stała się jednym z czterech światowych centrów produkcji części do samochodów elektrycznych. Obydwaj najwięksi giganci toczą ze sobą bezpardonową walkę o to kto zawładnie największą częścią rynku. Odpryski z tego starcia gigantów mogą także uderzyć w firmy na terenie Polski. Teraz w najbliższych dniach oczy wszystkich graczy skierowane są na Biały Dom, gdyż decyzja prezydenta Bidena będzie przełomowa dla całego światowego rynku baterii ale też dla setek pracowników na terenie Polski i dla wielu tysięcy pracowników w stanie Georgia w USA19.

Przypisy:

1 Autor artykułu był odpowiedziany za jeden z rozdziałów tego kontraktu w imieniu jednego z resortów rządu RP w roku 1992.

2 https://www.usitc.gov/

3 https://www.adduci.com/news-insights/strength-in-even-numbers-maintaining-partisan-balance-on-the-us-international-trade-commission

4 Przesłuchanie w Senacie USA tego kandydata było w dniu 05.10.2017 https://www.finance.senate.gov/imo/media/doc/05OCT2017KearnsSTMNT.pdf

5 Pozytywna opinia Senatu 01.08.2019 https://www.congress.gov/nomination/116th-congress/95

6 https://www.usitc.gov/press_room/news_release/2021/er0401ll1747.htm

7 https://pubapps2.usitc.gov/337external/3860

8 https://www.usitc.gov/press_room/news_release/2019/er0529ll1106.htm

9 https://www.usitc.gov/system/files/secretary/fed_reg_notices/
337/337_1159_notice_02102021sgl.pdf

10 www.crowelltradesecretstrends.com/2019/10/trade-secret-battle-between-competitors-heats-up

11 http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20210401001085

12 https://www.warnock.senate.gov/ będzie senatorem do stycznia 2023

13 https://www.ossoff.senate.gov/ będzie senatorem do stycznia

14 https://claycorp.com/project/sk-battery-america-inc/ ,

15 https://evertiq.pl/news/26393

16 https://www.globalatlanta.com/lg-plans-4-5b-investment-to-demand-if-sk-batterys-georgia-plant-shutters/

17 https://insideevs.com/news/449856/lg-chem-230-gwh-battery-annually-2023/

18 https://www.lgensol.pl/o-nas/

19 https://www.huffpost.com/entry/georgia-skinnovation_n_605a0947c5b6cebf58d2123a


Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 06.04.2021r. 13:06
Dlatego przy okazji polecam uwadze zagadnienia negocjowania offsetu na reaktor AP1000.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE