ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Toyota wyprodukuje kluczowe komponenty dla pojazdów wodorowych w Chinach
06.04.2021r. 11:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Japoński dziennik ekonomiczny Nikkei Asia informuje, że Toyota Motor planuje uruchomienie produkcji kluczowych komponentów dla pojazdów FCV, czyli napędzanych ogniwami paliwowymi (wodorowymi) w Chinach. Produkcja tych komponentów ruszy już w przyszłym roku. W ten sposób po raz pierwszy w historii produkcja tego typu podzespołów opuści granice Japonii.

Toyota Motor zdecydowała się na ten ruch w odpowiedzi na prośbę Pekinu, aby Toyota produkowała kluczowe komponenty dla FCV w Chinach w zamian za wsparcie projektów związanych z taką produkcją przez władze centralne.

Chiny zamierzają do roku 2035 wprowadzić na drogi aż 1 milion pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi w ramach "agresywnej" kampanii promującej czyste pojazdy.

Decyzja zarządu Toyoty została potwierdzona przez Minggao Ouyang, profesora Uniwersytetu Tsinghua. Ouyang jest ekspertem w dziedzinie nowych pojazdów New Energy Vehicles (NEV) i jest zaangażowany w formułowanie polityki NEV rządu w Pekinie. Powiedział on Nikkei, że Toyota współpracuje z firmą powiązaną z Tsinghua w celu zbudowania zakładu produkcyjnego dla systemów napędowych samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi. Toyota odmówiła komentarza dziennikarzom Nikkei.

Komponenty produkowane w Chinach będą wykorzystywane w autobusach i innych pojazdach użytkowych. Toyota i firma z Uniwersytetu Tsinghua ustalają szczegóły partnerstwa, takie jak specyfikacja systemu i zakres lokalnej produkcji. W 2020 roku doszło do powołania spółki joint venture pomiędzy Toyotą, Tsinghua i chińskim państwowym producentem samochodów, której celem było uruchomienie produkcji pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi. Obecnie kluczowe komponenty ogniw paliwowych są produkowane w Japonii i wysyłane do Chin w celu montażu. Toyota planuje przestawić dostawy z Japonii na produkcję lokalną w Chinach.
Nowy zakład produkcyjny ma zostać otwarty między 2022 a 2023 rokiem. Wartość inwestycji może wynieść setki milionów dolarów.
Inicjatywa Toyoty pojawia się w momencie, gdy Pekin rozpoczął proces wyboru miast, w których będą montowane samochody FCV. Podobnie, Toyota musi wybrać miasta, w których chce założyć zakłady produkcyjne. Wybrane miasta mogą otrzymać od rządu chińskiego do 1,7 mld juanów (260 mln dolarów) w ramach zachęt. Aby móc skorzystać z zachęt, miasto musi rozwinąć łańcuch dostaw dla produkcji FCV, w tym dla stosów ogniw paliwowych.

Zgodnie z pekińską strategią ekologicznych samochodów, FCV jest pozycjonowany jako pojazd następnej generacji obok EV. Chiny są kluczowym rynkiem dla Toyoty, która jest drugim po Volkswagenie graczem w tym kraju. Chiński rząd naciska na producentów samochodów, aby wprowadzali (wprowadzali, a nie "oddawali") nowe technologie w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Toyota planuje rozszerzyć swoją działalność w Chinach, koncentrując się na sektorze nowych energii.

Skumulowana sprzedaż pojazdów FCV Toyoty (głównie Toyota Mirai I generacji) od połowy 2014 roku do września 2020 roku wyniosła około 11 000 sztuk. Z tej liczby 3 600 sztuk zostało sprzedanych w Japonii, a 6 500 w Stanach Zjednoczonych. Chiny chcą do 2035 roku mieć na drogach 1 milion pojazdów napędzanych wodorem. Biorąc pod uwagę te czynniki Toyota zdecydowała się na udostępnienie (sprzedaż i licencje) swoich patentów związanych z FCV kilku firmom chińskim w nadziei, że Chiny pozwolą na rzeczywiste urynkowienie technologii, która pomimo wielu entuzjastycznych reakcji na Zachodzie nie spowodowała wymiernego zaangażowania państw w rozwój motoryzacji wodorowej. W większości przypadków, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, wszelkie działania mające na celu rozwinięcie tej technologii i wprowadzenie jej na szeroką skalę zostały skutecznie zablokowane przez lobby naftowe. Chiny szukające sposobów uniezależnienia się od importowanych surowców energetycznych okazały się dla Toyoty jedynym partnerem, proponującym wsparcie organizacyjne, finansowe, a także udostępniającym rynek o gigantycznym potencjale.

Czytaj również:
Poznaj lepiej nasz portal
Otwórz serwis tematyczny CIRE - ciekawe informacje
  1. ELEKTROMOBILNOŚĆ - pojazdy z napędem elektrycznym
  2. ENERGETYKA JĄDROWA - zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii jądrowej
  3. CHINY i AZJA - energetyka w tamtej części świata
Leszek Ślazyk: politolog, publicysta, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, związany z organizacją produkcji w Chinach dla przedsiębiorstw z Polski i krajów Europy Środkowej. Propagator idei współpracy z Państwem Środka w obszarze nowych technologii, zwłaszcza cyfrowych. Twórca portalu chiny24.com. oraz podcastu "Chiny według Leszka Ślazyka".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE