ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czechy: Elektrownia Dětmarovice przestanie używać węgla w ciągu dwóch lat
07.04.2021r. 07:05

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Elektrownia Dětmarovice w regionie Karwiny, która jest największą konwencjonalną elektrownią węglową na Morawach i Śląsku, przestanie wykorzystywać węgiel w ciągu dwóch lat. Grupa ČEZ, która zarządza elektrownią, wyłączy do końca 2022 r. lub najpóźniej po sezonie grzewczym 2022/2023 trzy bloki węglowe o łącznej mocy 600 megawatów. Zamiast tego zbuduje potężne jednostki kogeneracyjne, które zapewnią produkcję energii elektrycznej i ciepła z gazu w tym samym czasie.

Spółka nie podała wysokości przewidywanych kosztów budowy jednostek kogeneracyjnych. Rzecznik Grupy ČEZ Vladislav Sobol stwierdził, że proponowane rozwiązanie jest zgodne ze strategią transformacji ciepłownictwa ogłoszoną przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz ze względu na potrzeby finansowe zakłada wykorzystanie planowanego wsparcia operacyjnego i inwestycyjnego. Planowana jest budowa czterech bloków o łącznej mocy około 45 megawatów.

Elektrociepłownia Dětmarovice działa od 1975 roku i o mocy 800 megawatów była najpotężniejszą elektrownią opalaną węglem kamiennym w Republice Czeskiej. Dostarcza ciepło głównie do gospodarstw domowych i firm w miastach Bohumín i Orlová.

"Jednostka kogeneracyjna umożliwia wspólną produkcję energii elektrycznej i ciepła, co oznacza, że jej sprawność konwersji energii sięga ponad 90 proc. Oznacza to oszczędności finansowe, a jednocześnie większą przyjazność dla środowiska i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza "- powiedział Sobol.
Zamknięcie bloków węglowych wpłynie na zatrudnienie w elektrowni, w której pracuje obecnie ponad 200 osób. W tym roku liczba miejsc pracy zmniejszy się o około jedną dziesiątą. "Kolejne odejścia nastąpią dopiero po zakończeniu eksploatacji bloków pod koniec 2022 roku lub po zakończeniu sezonu grzewczego w 2023 roku. naszych ekspertów znajdzie zatrudnienie w innych spółkach zależnych Grupy ČEZ "- powiedział Martin Hančar, prezes Elektrowni Dětmarovice.

Źródło: oenergetice.cz

Nowe tematy, nowe komentarze naszych Czytelników
O tym teraz dyskutuje branża
  1. Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdza plan utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
  2. Paweł Strączyński zrezygnował z funkcji wiceprezesa PGE
  3. Kraków: Instytucje miejskie będą kupować energię z odnawialnych źródeł

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: andy 07.04.2021r. 08:35
proponuję uważnie stosować słowo potężne w stosunku do jednostek 45MW
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE