ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dania: Orsted zaprezentował gigantyczny projekt wykorzystujący ekologiczny wodór u wybrzeży Morza Północnego
07.04.2021r. 05:45

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Orsted dostrzega potencjał wykorzystania ekologicznego wodoru w przemyśle w Holandii i Belgii. Zielony wodór może pokrywać do 20% zużycia wodoru w regionie. Nowa wizja projektu o nazwie SeaH2Land obejmuje elektrolizery o mocy 1 GW oraz transgraniczną infrastrukturę transportu wodoru. Orsted planuje wykorzystywać ekologiczną energię elektryczną z morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym.

Duńska firma energetyczna Orsted, która stawia na czyste formy energii, przedstawiła swoją wizję gigantycznego projektu wodorowego SeaH2Land . Jego plan zakłada wykorzystanie energii z morskich farm wiatrowych o mocy 2 GW na Morzu Północnym do produkcji zielonego wodoru, który byłby wykorzystywany przez firmy przemysłowe w Holandii i Belgii.

"Holendersko-flamandzki port na Morzu Północnym jest jednym z największych klastrów wodoru w Europie. Ponieważ świat dąży do dekarbonizacji, niezbędne jest, abyśmy działali teraz i zapewnili długoterminową konkurencyjność europejskiego przemysłu w zielonej gospodarce. Projekt SeaH2Land przedstawia jasną wizję produkcji zielonego wodoru na dużą skalę związaną z morskimi farmami wiatrowymi. Mając odpowiednie ramy, Holandia i Belgia mogą wykorzystać prawie nieograniczoną moc morskiej energii wiatrowej do poczynienia znaczących postępów w zakresie odnawialnego wodoru i do prawdziwego europejskiego sukcesu przemysłowego "- powiedział Martin Neubert, dyrektor ds. Sprzedaży i zastępca dyrektora generalnego Grupy Orsted.

Do 2030 r. Orsted chciałby zbudować elektrolizery o mocy 1 GW w dwóch etapach, które mogłyby pokryć do 20% obecnego zużycia wodoru na tym obszarze. Obecnie osiąga około 580 tys. Ton rocznie, a do 2050 r. Może wzrosnąć do 1 mln ton wodoru rocznie.

W regionie na pograniczu Holandii i Belgii działa kilka dużych firm przemysłowych, w tym ArcelorMittal, Yara, Dow Benelux i Zeeland Refinery. Ponadto firmy te wspierają rozwój infrastruktury, która w przyszłości umożliwi zrównoważoną produkcję stali , amoniaku, etylenu i paliw.
"ArcelorMittal Belgium utrzymuje wiodącą rolę w dziedzinie klimatu i środowiska. Udaje nam się to, koncentrując się na gospodarce o obiegu zamkniętym i stopniowo zastępując surowce pierwotne za pomocą łańcucha odpadów, jednocześnie przekształcając produkty uboczne w nowe surowce. Skupiamy się również na wykorzystaniu wodoru, zarówno w naszych istniejących procesach, jak i w nowych technologiach. Naszą ambicją jest budowa rurociągu wodoru między Dow w Terneuzen a ArcelorMittal w Gandawie. Naszym celem jest również zwiększenie wykorzystania ekologicznego wodoru, więc współpraca z Orsted jest ważnym krokiem "- powiedział Manfred Van Vlierberghe, dyrektor generalny ArcelorMittal Belgium.

Źródło: oenergetice.cz

Nowe tematy, nowe komentarze naszych Czytelników
O tym teraz dyskutuje branża
  1. Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdza plan utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
  2. Paweł Strączyński zrezygnował z funkcji wiceprezesa PGE
  3. Kraków: Instytucje miejskie będą kupować energię z odnawialnych źródeł


reklama@cire.pl - oferta dla firm zainteresowanych reklamą i obecnością w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 07.04.2021r. 13:51
O sprawności elektrolizera za wiele nie napisano, ale wiadomo, z jaką sprawnością wodór można spalić - maksymalnie 60... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE