ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja wycenia wykup mniejszościowych udziałów w EDF na ok. 10 mld euro
07.04.2021r. 06:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Jak podał "Reuters" powołując się na źródła związkowe, rząd Francji spodziewa się wydać ok. 10 mld euro (11,87 mld dolarów) na wykup mniejszościowych udziałów EDF w ramach proponowanej restrukturyzacji grupy.

Restrukturyzacja EDF, będąca obecnie przedmiotem dyskusji między Paryżem a Komisją Europejską, pociągnęłaby za sobą utworzenie holdingu EDF, który byłby w całości własnością państwa. Obecnie udziały te wynoszą 83,7 proc.

Związki reprezentujące pracowników EDF, w tym CGT, odbyły we wtorek rozmowy z francuskim ministrem finansów Bruno Le Mairem i innymi ministrami w celu omówienia proponowanej restrukturyzacji, która nosi kryptonim "Projekt Hercules".

"Powiedziano nam, że państwo zainwestuje 10 mld euro, aby odkupić akcje posiadane przez udziałowców mniejszościowych, aby EDF stało się w 100 proc. własnością państwa" - powiedział agencji "Reuters" Sebastien Menesplier, dyrektor związku CGT.

Prognozowany koszt wykupu udziałowców mniejszościowych nie był wcześniej ujawniany. Biorąc pod uwagę obecną cenę akcji EDF, nabycie 16 proc. akcji kosztowałoby ok. 6 mld euro, więc kwota 10 mld euro stanowi znaczny przerost.
EDF i ministerstwo finansów odmówiły komentarza.

"Projekt Hercules" powstał z inicjatywy rządu francuskiego jako sposób na zabezpieczenie przyszłości obciążonej długami i kapitałochłonnej działalności EDF w zakresie energetyki jądrowej.

Plan zakłada nacjonalizację holdingu, który będzie obejmował aktywa jądrowe. Ponadto, w ramach EDF ma zostać utworzony odrębny podmiot działający w "bardziej opłacalnych biznesach".
Inwestorzy zostaliby zaproszeni do nabycia do 30 proc. udziałów w tym podmiocie, co pozwoliłoby państwu odzyskać część zainwestowanych pieniędzy.

Czytaj również:

Poznaj lepiej nasz portal
Otwórz serwis tematyczny CIRE - ciekawe informacje
  1. ELEKTROMOBILNOŚĆ - pojazdy z napędem elektrycznym
  2. ENERGETYKA JĄDROWA - zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii jądrowej
  3. CHINY i AZJA - energetyka w tamtej części świata
reklama@cire.pl - oferta dla firm zainteresowanych reklamą i obecnością w naszym portalu , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Choczewo 07.04.2021r. 09:38
Cytat: "zabezpieczenie przyszłości obciążonej długami i kapitałochłonnej działalności EDF w zakresie energetyki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 07.04.2021r. 13:44
Westinghouse (USA/Kanada) i EDF (Francja) mają złożyć swoje propozycje budowy "atomu" w Polsce. Zarówno... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE